قالیچه ها و مرقعات نفیس کاخ گلستان برای نخستین بار و عکس سلفی ناصرالدین شاه دوم خرداد در عمارت چادرخانه و موزه مردم شناسی به نمایش گذاشته می شود.

ایران آنلاین / به گزارش روابط عمومی کاخ گلستان، مسعود نصرتی مدیر کاخ گلستان گفت: ۱۷ تخته از قالیچه های نفیس کاخ گلستان برای نخستین بار به مناسبت هفته میراث فرهنگی به نمایش گذاشته می شود. این قالیچه ها مربوط به دوره قاجار و پهلوی با طرح های محرابی، تصویری، لچک و ترنج است.

وی افزود: جنس این قالیچه ها از ابریشم و پشم بوده و برای شهرهای اراک، تبریز و سنندج است،  بافنده های آن مشخص نیست. همچنین همزمان با برپایی این نمایشگاه کتاب تصویری با عنوان «نمایشگاه قالیچه های کاخ گلستان» به ۲ زبان فارسی و انگلیسی رونمایی می شود که به معرفی این قالیچه ها پرداخته است. هم اکنون بیش از ۳۵۰ تخته فرش و قالیچه در گنجینه کاخ گلستان وجود دارد که قرار است در زمان های مختلف به نمایش گذاشته شود.

نمایش ۹ جلد از مرقعات نفیس خطی کاخ گلستان

مدیر کاخ گلستان با اشاره به نمایش ۹ جلد از مرقعات خطی نفیس این مجموعه برای نخستین بار، اظهار داشت: این مرقعات با خط نستعلیق، ثلث و ... در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و مربوط به استادان بنام و برجسته دوره صفویه و قاجار مانند میرعماد حسنی، اردشیر عبدالمجید طالقانی، میر علی هروی، میرزا اسدالله شیرازی بوده و تصاویر نقاشی آن اثر محمدباقر و صادق است.همچنین ۱۵ تصویر منتخب از این مرقعات به شکل تابلو به نمایش گذاشته خواهد شد.

نمایش نخستین عکس سلفی دوره قاجار

مسعود نصرتی تصریح کرد: نخستین عکس سلفی ناصرالدین شاه در عکسخانه کاخ گلستان دوم خرداد به نمایش گذاشته می شود. در این نمایشگاه تصاویر ۳۰ قطعه عکس که توسط ناصرالدین شاه در سال ۱۳۰۷ و ۱۳۰۸ هجری قمری در  ۱۳۱ سال پیش گرفته شده است به همراه نخستین عکس سلفی ناصرالدین شاه به نمایش گذاشته می شود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.