اول خرداد، روز جهانی تنوع زیستی

اجتماعی /
شناسه خبر: 219744

فرهاد دبیری، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه شعار امسال روز جهانی تنوع زیستی در راستای شعار سال ۲۰۱۷ سازمان ملل که به عنوان سال بین المللی گردشگری پایدار تعیین شده، با عنوان تنوع زیستی و توریسم پایدار انتخاب شده است، اظهار کرد: تنوع زیستی در سطح گونه و اکوسیستم، رکن مهمی در بسیاری از جنبه های گردشگری است

ایران آنلاین / فرهاد دبیری با بیان اینکه روز اول خرداد ماه مصادف با ۲۲ می روز جهانی تنوع زیستی نامگذاری شده است، گفت: سازمان ملل متحد در راستای افزایش آگاهی عموم و بالا بردن سطح درک مردم نسبت به مسائل مربوط به تنوع زیستی، روز ۲۲ می ( اول خرداد) را به عنوان روز جهانی تنوع زیستی اعلام کرده است.

وی افزود: امسال نیز همچون سال‌های پیش دوستداران و فعالان محیط زیست در سراسر جهان در تاریخ ۲۲ می  مقارن با اول خرداد، این روز را گرامی می‌دارند و با برنامه‌های متنوع به استقبال این رویداد ارزشمند می‌روند.
به گفته معاون سازمان حفاظت محیط زیست، شناخت اهمیت اقتصاد گردشگری از طریق مناظر جذاب و تنوع زیستی غنی زیربنای سیاسی و اقتصادی در حفاظت از تنوع زیستی است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مسائل طرح شده ذیل کنوانسیون تنوع زیستی به‌طورمستقیم در بخش گردشگری تاثیر می‌گذارد،اظهارکرد: بخش‌های توریستی که به طور صحیح مدیریت می‌شوند به طور قابل توجهی به کاهش تهدید، حفظ و یا افزایش جمعیت حیات وحش کلیدی و ارزش‌های تنوع زیستی از طریق درآمد گردشگری کمک می‌کنند.
دبیری با بیان اینکه موضوع توریسم به بسیاری از اهداف تنوع زیستی آیچی مرتبط است، تصریح کرد: در برخی از اهداف همانند اهداف ۵، ۸، ۹، ۱۰ و ۱۲ تاکید بر اطمینان از کنترل و مدیریت برای کاهش تخریب تنوع زیستی از توریسم است.
وی برگزاری مراسم روز جهانی تنوع زیستی ذیل این عنوان، فرصتی در جهت ارتقای آگاهی و اقدام نسبت به نقش مهم گردشگری پایدار دانست و گفت: این موضوع می‌تواند در کمک به رشد اقتصادی و  حفاظت و استفاده پایدار از تنوع زیستی را فراهم  آورد.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: برگزاری مراسم روز جهانی تنوع زیستی فرصت منحصر به فردی را برای کمک به ابتکارات در حال انجام مانند برنامه گردشگری پایدار در چارچوب ۱۰ساله برنامه مصرف پایدار و الگوهای تولید و ترویج دستورالعمل کنوانسیون در تنوع زیستی و توسعه گردشگری فراهم می‌کند.
بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست(پام)، دبیری برگزاری مسابقات نقاشی و عکاسی، مجسمه‌سازی با موضوع تنوع زیستی، دعوت از نقاشان جهت نقاشی نمادهای گیاهی و جانوری کشور، دعوت از سازمان‌های مردم نهاد به منظور ارائه برنامه‌هایی با محوریت تنوع زیستی، برگزاری جشنواره در محل موزه‌های تنوع زیستی، پخش فیلم‌های مرتبط با اطلاع‌رسانی تنوع زیستی، استفاده از بنرها با مطالب مربوط به موضوع تنوع زیستی در سطح پارک‌ها یا مراکز بازدیدکنندگان، به صدا درآوردن زنگ تنوع زیستی در موزه تنوع زیستی، برگزاری برنامه‌های پاکسازی(جنگل، ساحل وفضاهای سبز...)و مسابقه دوچرخه سواری، کاشت درخت یادبود سالانه روز تنوع زیستی، قدردانی از محیط بانان و فعالان این حوزه از جمله مهمترین برنامه‌های ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌ها در گرامیداشت روز جهانی تنوع زیستی برشمرد./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.