ما ایرانیان، دوباره ایران‌مان را تنها نگذاشتیم

سلام آقای رئیس جمهور

فرهنگی /
شناسه خبر: 219726

صبح این شنبه، یک فرق اساسی با شنبه‌هایی از این دست داشت. با شنبه‌های تلخ و نگرانِ پیش از این. صدای آلارم بی‌وقفه تلگرام، همراه شب بیداری‌هایمان بود و چیزی شبیه به ترکیبی از خوف و رجا نگذاشت چشم روی هم بگذاریم. از تلخ‌ها که بگذریم، از استرس و دل نگرانی طاقت فرسا، یک چیزی ته دلمان، قوت رأی‌مان بود. ما نجیب‌ترین مردمان، یک چشم اشک و چشم دیگر شعف و شادمانی، خودمان را و دوباره ایران‌مان را تنها نگذاشتیم.

ایران آنلاین /پژمان موسوی /دبیر گروه فرهنگ و هنر

صبح این شنبه، یک فرق اساسی با شنبه‌هایی از این دست داشت. با شنبه‌های تلخ و نگرانِ پیش از این. صدای آلارم بی‌وقفه تلگرام، همراه شب بیداری‌هایمان بود و چیزی شبیه به ترکیبی از خوف و رجا نگذاشت چشم روی هم بگذاریم. از تلخ‌ها که بگذریم، از استرس و دل نگرانی طاقت فرسا، یک چیزی ته دلمان، قوت رأی‌مان بود. ما نجیب‌ترین مردمان، یک چشم اشک و چشم دیگر شعف و شادمانی، خودمان را و دوباره ایران‌مان را تنها نگذاشتیم. راه‌مان را انتخاب کردیم. ما به عقلانیت رأی دادیم، به خودمان. به‌روزهای روشن پیش رو. امید، شق دیگر توانستن است. ما با هم توانستیم جلوی عوام فریبی قد علم کنیم و به یارانه 3 برابری «نه» بگوییم. یادتان هست همیشه در جمع‌های خودمانی‌مان مردم را تحقیر می‌کردیم که فریب یارانه را می‌خورند؟ حالا با افتخار به مردمی می‌نازیم که حتی در روستاهای دور افتاده و محروم سیستان و بلوچستان هم «قاطعانه» به فردی رأی دادند که نه وعده دروغ داد نه قول یارانه‌ای افزون. ما با هم توانستیم یک همبستگی ملی را علیه عوام فریبی رقم بزنیم و اردیبهشت 96 را برای خود و وطنمان تا همیشه خاطره ساز کنیم. حالا می‌توانیم با افتخار سرمان را بالا بگیریم و در هوایی تنفس کنیم که هوای «امید» و «صلح» و «فردا»ست. حالا می‌توانیم به خودمان ببالیم در منطقه‌ای که سرشار از آشوب و نا امنی است، ما پیامی را به منطقه و دنیا منتقل کردیم که پیام «میانه روی»، «صلح» و «دوستی» است؛ حالا این ماییم و حسن روحانی تا 1400. سلام آقای رئیس جمهور...


به سوی آزادی و آبادی /جواد مجابی /نویسنده و شاعر

این نخستین بار بود که رأی دادم، آن هم به دکتر حسن روحانی، چراکه احساس خطر کردم برای شادی و امید جوان‌ها، برای جنگ افروزی، برای یکپارچگی کشورم. همیشه به فهم جمعی ملت خود اطمینان داشته‌ام، حالا به آینده تابناک مردم ایران یقین یافته‌ام. شاد باشِ پیروزی به جوان‌ها، به زنان، به هنرمندان، به روستا و شهر و به تمامی آنها که از فرهنگ دیرپای سرزمین ما می‌جوشند تا آزادی و آبادی فردا را فتح کنند.

پیام انتخابات؛ تحقق همبستگی اجتماعی /عزت‌الله انتظام /بازیگر

دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری شور حال و استقبال بسیار خوبی را در مردم ایجاد کرده است؛ من این حرکت را بسیار در تحقق همبستگی و نشاط اجتماعی مثبت ارزیابی می‌کنم و امیدوارم دکتر حسن روحانی ارزش این همیاری و یکپارچگی را بداند و در راه خدمت و رفاه به مردم عزیز ایران باشد.


تبریک به ملت بزرگ ایران /هوشنگ مرادی کرمانی /نویسنده

انتخاب آقای روحانی نه تنها در عرصه داخلی، بلکه در عرصه خارجی هم پیام مهمی به‌دنبال داشت. نه تنها مردمی که ساکن کشورمان هستند، بلکه ایرانیان ساکن دیگر کشورها هم حضور پرشوری در انتخابات ریاست جمهوری این دوره داشتند. با انتخاب خود به تمام دنیا نشان دادیم که علاقه‌مند به فرهنگ و هنر هستیم و کتاب و موسیقی را ارج می‌نهیم. نشان دادیم که از جنگ بیزار هستیم و خواستار آسایش و صلح دوست هستیم. نشان دادیم با وجود اینکه کشورمان از اقوام مختلفی تشکیل شده اما همین که زمانش برسد همه یک صدا جمع می‌شویم و برای سرنوشت کشورمان به پای صندوق‌های رأی می‌رویم. مردم، برای گسترش انسانیت برای دومین مرتبه به آقای روحانی رأی دادند، این انتخاب را به همه مردم کشورم تبریک می‌گویم. امیدوارم دولتمردان هم بیش از پیش در راستای تحقق وعده‌های خود بکوشند و پاسخگوی افرادی باشند که ساعت‌ها برای این انتخاب در صف‌ها ایستادند.
 

دموکراسی یعنی همین /قطب‌الدین صادقی /کارگردان تئاتر

دموکراسی از همین اتفاق‌ها و اتحادها شروع می‌شود. مردم ذره‌ ذره به نقش اجتماعی خود به‌عنوان یک سرمایه پی می‌برند و آگاه می‌شوند؛ سرمایه‌ ای که می‌تواند در تعیین ارزش‌ها و سیاست‌های کلی مؤثر باشد و به یک تربیت اجتماعی تبدیل شود؛ این از نشانه‌های بارز  یک جامعه سالم است. صرف نظر از نتیجه انتخابات اگر رأی دادن تبدیل به یک منش و روش اجتماعی شود جامعه به سمت دیالوگ، گفت‌و‌گو و دوری از خشونت هدایت خواهد شد. مردم وقتی در گذشته در خانه می‌نشستند و به آینده خود و مسائل کشور بی‌توجه بودند، اما با هر تجربه اجتماعی و در هر بزنگاه تاریخی، اندکی تکنیک، اصول و روش‌های دموکراتیک را بیشتر و بهتر یاد گرفته‌اند.
 

پیامِ یک انتخاب /اکبر عالمی /مجری و کارگردان

حضور مردم در انتخابات امسال بی‌سابقه بود. این جمعیتی که پای صندوق‌های رأی آمده بودند و به‌طور متوسط دو ساعت در صف‌های طویل ایستادند مرا بسیار به فکر فرو برد. این حضور پیام‌های بسیاری را با خود به همراه دارد؛ مهم‌ترین پیام این مردم رو به کسانی است که این انتخابات را هدایت می‌کنند، مردم با این حضور گسترده از مدیران انتخابات خواستند که امین آنها باشند، آرای آنها را جدی بگیرند و مبادا که در شمارش آرا قصور و خطایی صورت بگیرد. وقتی اصغر فرهادی، فاطمه معتمدآریا و... از آن سر دنیا و کسانی چون محمدعلی کشاورز و زن و مردانی پا به سن گذاشته پای صندوق می‌آیند پیامشان چندبُعدی است. آنها توقع دارند به رأی مردم ایران احترام گذاشته شود و این عالی‌ترین پیام یک انتخابات است.

مردم و تشخیص راه از بی‌راه /فریدون عموزاده خلیلی /نویسنده

انتخاب دوباره حسن روحانی با وجود تمام طوفان‌هایی که علیه او از همه سو برپا شده بود و از سویی افرادی که تمام توان خود را برای کنار زدن وی به کار بسته بودند، نشان داد که مردم فراتر از هر برخورد احساسی، راه خود را پیدا کردند. انتخاب مردم در این دوره نه تنها از سر آگاهی و منطق بود بلکه از قلب آنان نشأت گرفته بود. مردم با انتخاب دوباره روحانی تلاش کردند تا بخشی از آسیب اشتباهی را که کشور در نتیجه انتخاب دولت احمدی‌نژاد متحمل شد برطرف کنند. به نظر من در آخرین روزهای تبلیغات انتخابات، دو جریان فرهنگی منجر به تصمیم‌گیری جدی‌تر مردم برای این انتخاب شد؛ جریانی که یک سوی آن «ربنا»ی استاد شجریان و در سوی دیگر هم خواننده‌ای مشهور به «تتلو» بود. در برابر هم قرار گرفتن این دو خواننده که نمادی از دو نامزد ریاست جمهوری این دوره بودند، پیام قابل تأملی دارد که در نهایت به پیروزی رئیس جمهوری دولت یازدهم و انتخاب وی برای دوره‌ای جدید منجر شد.

ذوق زده از نتیجه انتخابات /هادی مرزبان /کارگردان تئاتر

از شنیدن نتیجه انتخابات بسیار ذوق‌زده هستم. حضور مردم نشان داد که اگر بخواهند می‌توانند درمقابل هرآنچه نمی‌پسندند بایستند. به آقای روحانی، کابینه دولت و همه کسانی که دوستدار فکر آزاد ایشان هستند این پیروزی را تبریک می‌گویم. حالا دیگر وقت عمل به حرف‌های نیمه‌تمامی است که در چهارسال گذشته فرصت انجامش نبود، بخصوص آنچه در باب فرهنگ و هنر بوده است. فرهنگ جوامع با گیشه‌های تئاترشان سنجیده می‌شود. امیدوارم حرف‌های دولت در مورد بودجه تئاتر تحقق یابد چراکه اهالی تئاتر در زندگی ریاضت می‌کشند و تنها با عشق به کار خود ادامه می‌دهند. من ایمان دارم که در این چهارسال ما به سمت روشنایی خیلی بیشتری پیش می‌رویم. امیدوارم آقای روحانی بداند که برای اعتلای فرهنگ و هنر جنگی پیش رو دارد، چراکه عده بسیاری مسیر رسیدن به نقطه درخشان فرهنگ ایران را سد کرده‌اند.


ایستادگی به شوق وطن /علیرضا افتخاری /خواننده

ملت ایران در روز انتخابات بار دیگر به‌صورت یکپارچه همدلی و همزبانی خود را به دنیا اعلام کردند؛ مردمی که کشف راز نهانی هستی را در دست یافتنی‌ترین و در دسترس‌ترین‌ها یافتند؛ این همان پیام ملت ایران است. مردمی که با قلب خود و در صف‌های طولانی به اشتیاق سرزمین‌شان دوش به دوش هم ایستادند تا آرای خود را به صندوق بیندازند و از حق و حقوق خود دفاع کنند./ روزنامه ایران 
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.