چراغ روشن تحریریه ها

فرهنگی /
شناسه خبر: 219701

«ایستاده»، «رونده»، «بشاش و بذله گو» و حرفه‌ای و کار کشته و نکته سنج. در طول حدود نیم قرن گام‌های بدون توقف محمود مختاریان در تحریریه‌های مطبوعات و خبرگزاری‌ها و مجلات ایران، آشنا‌ترین گام‌هاست. پله به پله، میز به میز از این سر تحریریه تا آن سر تحریریه می‌رود.

ایران آنلاین /سراغ مطالب را از سرویس‌ها می‌گیرد، سری به حروفچینی و تصحیح می‌زند، نگاهی به صفحات صفحه آرایی شده می‌اندازد، جدول صفحات تأیید شده برای ارسال به لیتوگرافی را چک می‌کند، سراغ صفحه اول می‌رود و نکته یا پیشنهادش را به سردبیر می‌گوید یا پاسخگوی پرسش آنها درباره تیتر اول و عکس‌های صفحه اول است و... سرش که برای لحظه‌ای خلوت می‌شود، لیوان چایش را که حالا سرد شده بر می‌دارد و یک صندلی خالی پیدا می‌کند و می‌نشیند. آنوقت تازه زمان آن است که مختاریان پلی بزند بین نسل امروز روزنامه نگار با گذشته روزنامه نگاری ایران. هزاران نکته و خاطره تمام نشدنی و بدون تکرار است که از زبان مختاریان با همان شوخ طبعی اصفهانی‌اش گفته می‌شود و در حافظه شنونده‌ها می‌ماند.

کار مختاریان از لحظه‌ای که وارد تحریریه می‌شود تا زمان خروج تمامی ندارد. موقع خروج یک بغل روزنامه و پرینت عکس و مطلب در دستانش است. عکس‌های جالب، تیترهای نکته دار، یادداشت‌ها و گزارش‌های قابل اعتنا و... را زیر بغل می‌زند و می‌برد تا فردا صبح در کلاس‌های آموزشی دانشگاه‌ها یا دوره‌های آموزشی شهرستان‌ها به دانشجویان و علاقه‌مندان روزنامه نگاری بگوید. نخستین مواجهه من با چراغ روشن تحریریه‌های ایران، 19 سال پیش در روزنامه کیهان بود. آن زمانی که نخستین تجربه کار در یک تحریریه حرفه‌ای روزنامه را باید در گروه گزارش این روزنامه و زیر نظر فریدون صدیقی آغاز می‌کردم. آنموقع برای نخستین بار مختاریان را دیدم که آمد و رفت مداومش بین سرویس‌ها و تحریریه و سردبیری خیلی زود پرسش او کیست را در ذهن برمی‌انگیخت و بلافاصله هم حس دوست داشتن برای همصحبتی و آشنایی با او پیدا می‌شد. سال‌ها گذشت و 15 سال بعد مختاریان را در «ایران» دیدم. بدون تغییر در هیچ چیزی. همچنان رونده، بشاش و بذله گو و تجربه‌هایی که فروتنانه و بزرگوارانه و بی‌توقع هدیه می‌کرد. حالا مختاریان از «ایران» هم رفته است اما چه فرق می‌کند زیر سقف یکی از تحریریه‌های مطبوعات ایران، پای تخته یکی از کلاس‌های روزنامه‌نگاری، قدم می‌زند، می‌خندد و نکته‌ها و تجربه‌ها را می‌گوید و می‌گوید.../  روزنامه ایران 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.