تب عکاسی در شرایط خاص

سلفی به چه قیمت؟

اجتماعی /
شناسه خبر: 219670

سلفی با مامان و بابا، سلفی با پدربزرگ چند دقیقه پیش از مرگ، سلفی با گرگ خسته، سلفی با هواپیما توی آسمان، سلفی 50 متر زیر دریا با کوسه در حال حمله، سلفی با سیل، سلفی با پلاسکوی آتش‌گرفته، سلفی با زلزله، سلفی با... این همه عکس سلفی آخرش چه می‌شود؟ شاید تعدادی از آنها برود توی اینستاگرام و نهایت چندتا لایک بخورد و تمام! چه آدم‌ها که سر گرفتن سلفی جان خودشان را از دست نداده‌اند. توی آب افتاده‌اند، از کوه پایین پرت شده‌اند، ماشین زیرشان گرفته و چه ..

ایران آنلاین /بارها و بارها با چشم خود دیده‌ام که اتفاق تلخی افتاده یا در حال رخ دادن است و بعضی‌ها به جای کمک سریع، گوشی‌هایشان را از جیب بیرون کشیده و چیلیک و چیلیک عکس انداخته‌اند بدون آنکه درکی از وخامت اوضاع داشته‌باشند. سؤال اینجاست یعنی ثبت این صحنه‌‌ها آنقدر مهم و حیاتی است که حاضریم جان‌مان را به خطر بیندازیم.سال گذشته که برای تهیه گزارش از سیلی که به چند روستای لرستان و خوزستان خسارت زیای وارد کرده‌ بود به جنوب کشور رفته‌ بودم چند جوان شوریده حال کنار رودخانه خروشان در حال عکاسی سلفی بودند. هیچ‌کدام‌شان حتی به توصیه بزرگترها هم گوش نمی‌کردند.

از هر زاویه‌ای برای نشان دادن خودشان کنار رودخانه طغیانگر استفاده کردند و دست آخر یکی‌شان هنگام عوض کردن جایش، پایش لیز خورد و از دیواره پل آویزان شد، اگر مردم برای کمکش نمی‌رفتند حتماً یکی از قربانیان سیل و عکس سلفی می‌شد. بدتر از همه اینکه یکی از دوستانش به‌جای کمک، از وضعیت او فیلمبرداری می‌کرد!
حالا وضعیت جوری شده که برخی‌ برای فخرفروشی و به خاطر اینکه نشان بدهند کجاها بوده‌اند از هر فرصتی استفاده می‌کنند تا با گوشی چند عکس بگیرند و سریع بفرستند توی اینستاگرام و تلگرام و برنده کسی است که تعداد لایک‌هایش بالا برود.همین چند روز پیش بنده خدایی فیلمی گرفته بود از مرد موتورسواری که هنگام گرفتن «استوری» برای اینستاگرام یکراست رفته بود توی جوی آب. درب و داغان شده بود. مرد موتورسوار توی جوی بود و موتورش هم مثل لحافی سنگین رویش افتاده بود.

خون از سر و کله‌اش جاری بود و آشنای عزیز هم از او فیلم گرفته بود. جالب اینکه با ذوق و شوق فیلم را نشان می‌داد که ببین چه بلایی سرش آمده و...از آشنای عزیز پرسیدم که چرا به جای فیلمبرداری کمکش نکردی؟ پاسخ عجیبی می‌دهد که از پاسخ باز می‌مانم. گفت می‌خواسته نخستین نفری باشد که  چنین صحنه‌ای را ضبط کرده. فیلم را گرفته و برای فلان خبرگزاری فرستاده!
مخ سوت می‌کشد که آیا شکاف بین نسل‌ها این همه عمیق است؟ توی کانون خانواده حس ترحم و انساندوستی را فرا نگرفته‌اند یا اینکه اعتیاد به گوشی و عکاسی از هر موقعیت در بین جوانان ریشه دوانده؟ / روزنامه ایران 
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.