راز برخورد دوگانه کاندیداهای اصولگرا با برجام

سیاسی /
شناسه خبر: 216065

یکی از دغدغه‌های مهم مردم در این شرایط، نحوه مواجهه جریان اصولگرا با برجام و توافق هسته‌ای است. برجام در کشور ما حاصل روندی است که قبل از دوره دولت روحانی آغاز شده بود.

ایران آنلاین /این روند چند مرحله را طی کرد:

الف- در مرحله اول مذاکراتی میان ایران و چند کشور غربی آغاز شد و در آن سعی شد نظرات ایران برای طرف مقابل تبیین و تحلیل شود. آنان مدعی بودند که ایران درصدد تولید سلاح هسته‌ای است و ما هم این را انکار می‌کردیم. آنان و ما در این مرحله بر یکدیگر فشار وارد می‌کردیم تا طرف مقابل عقب بنشیند. این روند با اقداماتی نیز همراه می‌شد.
آنان در هر مرحله که مذاکرات به نتیجه نمی‌رسید یک عامل فشار علیه ایران تدارک می‌دیدند و یک قطعنامه جدید علیه ایران در شورای امنیت تصویب می‌کردند. در مقابل ایران هم اقدام به بالابردن تعداد سانتریفیوژها و میزان غنی‌سازی می‌کرد تا هم به نیازهای داخلی جواب بدهد و هم قدرت کشور را افزون کند و هم در صورت نشستن سر میز مذاکره، قدرت چانه‌زنی داشته باشد. این بود که بعد از چند سال این تعارض به نقطه تهدید و خطرساز برای دو طرف نزدیک شد.
ب- در دوران دولت اوباما تغییراتی را در سیاست‌های امریکا شاهد بودیم یعنی آنان حاضر شدند برخی از حقوق ایران در حوزه هسته‌ای را به رسمیت بشناسند و ایران هم محدودیت‌هایی را بپذیرد. شروع این روند به صورت پیغام و پسغام و واسطه این کار هم دولت عمان بود اما به تدریج برخی مذاکرات پنهانی هم انجام شد تا معلوم شود امریکا خواستار مصالحه است یا دنبال فریب ایران. به تدریج معلوم شد که امریکا از گذشته جدی‌تر است هر چند طرح فریب خود را هم کنار نگذاشته است. در این مرحله مقامات عالی نظام تصمیم گرفتند مذاکرات پشت پرده را متوقف کنند و منتظر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٩٢ بمانند تا مذاکرات به وسیله دولتی صورت بگیرد که برگزیده می‌شود. در انتخابات سال ٩٢ دکتر روحانی پیروز شد که سابقه مذاکره درباره مساله هسته‌ای را داشت و در تبلیغات انتخاباتی هم حل مساله هسته‌ای ایران را به عنوان شعار خود برگزیده بود.
ج- دولت روحانی مرحله تازه‌ای را در تاریخ کشورمان آغاز کرد که برجسته‌ترین ممیزه آن آغاز مذاکرات هسته‌ای با ابرقدرت‌های دنیا بود. او معتقد بود که مساله هسته‌ای ایران باید با مذاکره حل شود و باید کشورهای دنیا را در این زمینه قانع کرد تا سر میز مذاکره به حقوق هسته‌ای ایران اذعان کنند و در عین حال از منظر خودشان قانع شوند که ایران قصد و حتی توان ساخت بمب هسته‌ای را ندارد. برای کشورهای غربی عهد روی کاغذ یا قول اخلاقی یا صدور فتوای رهبری مبنی بر حرام بودن تولید سلاح هسته‌ای کفایت نمی‌کرد بلکه ایران باید در شرایطی قرار می‌گرفت که در فاصله زمانی کم قادر به تولید اورانیوم غنی‌شده در حد نیاز بمب هسته‌ای نباشد. آنان تضمین نمی‌خواستند بلکه ناتوانی عملی ایران در تولید بمب اتمی را مطلوب می‌دانستند. در مقابل ما هم قطعا نمی‌خواستیم بمب تولید کنیم و طبعا اگر این تضمین را می‌دادیم هیچ چیزی را از دست نداده بودیم.
با همین منطق ایران هم راضی شد که سر میز بنشیند و حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای برای ایران را به تایید سازمان ملل برساند و در ازای آن تمامی تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای در سازمان ملل را ملغی کند و تمامی قطعنامه‌های صادره را لغو کند. این کار زمان بُرد و اجرای آن هم زمان می‌بَرَد اما یقینا جمهوری اسلامی در این مذاکرات دستاوردهای بزرگی را به دست آورد و آینده خود را تضمین کرد و باب همکاری با جهان را به روی خود گشود و غالب تحریم‌ها را از میان برداشت و اینک در فضای جدیدی از همکاری با کشورهای جهان قرار گرفت.
د- مخالفان برجام از ابتدا با این مذاکرات مخالف بودند ولی مواضع خود را به شکلی سازمان داده بودند که اگر این مذاکرات به نتیجه رسید و دستاورد داشت، آن را متعلق به خودشان جلوه دهند و اگر جایی به اندازه پیش‌بینی اولیه نتیجه نداد، دولت روحانی را متهم به کوتاهی و قصور و حتی خیانت کنند. این است که آنان هم مدعی می‌شوند که برجام را قبول دارند و هم علیه دولت و برجام حرف می‌زنند و در مواقعی آن را خیانت و گاهی خسارت محض معرفی می‌کنند و گاهی خواستار پاره کردن آن توافق می‌شوند.
ه- مخالفان برجام در این مرحله نمی‌دانند با برجام چه باید بکنند. آنان اگر بگویند با برجام مخالفند و در صورت رای آوردن آن را کنار خواهند گذاشت، با استقبال مردم مواجه نخواهند شد و رای آنان ریزش پیدا می‌کند. بنابراین مدعی هستند اگر ما بودیم این مذاکرات را بهتر به ثمر می‌نشاندیم یا اساسا مذاکره نمی‌کردیم و همچون گذشته بر طبل مقاومت بر مواضع خودمان می‌کوفتیم تا خدا خودش راهی برای ما پیدا کند! اکنون هم می‌گویند برجام یک توافق ملی است و باید به آن وفادار ماند و بنابراین اگر رای بیاورند آن را بهتر از دولت روحانی اجرا خواهند کرد. آنان مدعی هستند که ما بهتر از دولت روحانی می‌توانیم حق جمهوری اسلامی را از امریکا و دیگر کشورها بگیریم و بنابراین اگر دولت‌های غربی ببینند که یک دولت انقلابی! در ایران به قدرت رسیده است حتما عقب خواهند نشست و سهم خودشان در اجرای برجام را پرداخت خواهند کرد.
سخن پایانی: مردم ما دریافتند که یک دیوانه در امریکا در قدرت است که مخالف برجام است. طبعا راضی نمی‌شوند کسی در ایران به قدرت برسد که این توافق را قبول ندارد و چه بسا با بی‌تدبیری دستاوردهای آن را بر باد دهد. تعیین دولت امریکا در اختیار ما نیست اما در کشور خودمان که می‌توانیم دولتی با رفتار عقلایی روی کار بیاوریم./ اعتماد 
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.