اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸

مدیرعامل شل: درحال گفت‌وگو با ایران هستیم

مدیرعامل شل: درحال گفت‌وگو با ایران هستیم

مدیر شرکت نفت شل اعلام کرد که در آستانه لغو تحریم‌های بین‌المللی در حال گفتگو با ایران است.

ایران آنلاین / بن فان بوردن مدیرعامل شرکت نفتی انگلیسی- هلندی شل گفت: گفت‌وگوی این شرکت با ایران در آستانه لغو تحریمها روی بدهی دو میلیارد دلاری شل به ایران متمرکز است و درباره پروژه های جدید نیست.

فان بوردن افزود: ما بسیار علاقه‌مند هستیم و یک بررسی اجمالی درباره ایران داشته ایم ولی تمام مذاکرات درباره بدهی بوده است. هرگونه مذاکرات عملی که با مقامات و دولت ایران داشته ایم عمدتا درباره بدهی های ما است.

فان بوردن به این موضوع که آیا پیشرفت مشخصی درباره پروژه های احتمالی این شرکت در ایران صورت گرفته یا خیر اشاره نکرد و گفت: شل هنوز منتظر جزئیات مفاد قراردادهای جدید نفتی ایران برای ارزیابی "ریسک‌ها و مزایای" بازگشت به سرمایه گذاری در این کشور است.

مدیرعامل شل خاطرنشان کرد: ما به دلیل ویژگیهای ژئولوژیکی به ایران علاقه مند هستیم. ذخایر هیدروکربنی زیادی وجود دارد که میتوان آنها را از نقطه نظر زنجیره ارزش توسعه داد اما موضوع دولت(ایران) یعنی ریسکها و مزایای این پروژه ها برای سرمایه گذاران بین المللی همچون ما در حال حاضر مشخص نیست.

شرکت شل در راستای گفتگوهایش با ایران در اوایل امسال درباره بدهی حدودا دو میلیارد دلاری خود به شرکت ملی نفت ایران بابت نفت دریافتی در سال 2012 که پولش به خاطر تحریمها پرداخت نشد، صحبت کرد. این شرکت باید منتظر لغو تحریمهای ایران بماند تا بتواند این پول را به ایران بپردازد.

سایمون هنری مدیر مالی شل در ماه ژوئیه گفت که این شرکت علاقه مند به بازگشت به پروژه های گازی متعارف در ایران است و اعلام کرد که شل امیدوار است به توسعه میدان گازی پارس جنوبی کمک کند.

شل در سال 2010 فعالیهای بالادستی و توسعه پروژه های جدید در ایران را در سال 2010 و توسعه فاز 13 پارس جنوبی را در سال 2008 متوقف کرد و گفت که نمیتواند انتظارات ایران برای توسعه این بلوک را فورا برآورده کند.

منبع:ایسنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.