اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

محسن هاشمی : حوزه عمومی و اجرایی جای مجادلات سیاسی نیست

محسن هاشمی  : حوزه عمومی و اجرایی جای مجادلات سیاسی نیست

محسن هاشمی رفسنجانی پیرامون آخرین وضعیت پرونده مهدی هاشمی، فائزه هاشمی و شرایط اصلاح‌طلبان و چگونگی پیشرفت مترو تهران در ابتدای انقلاب سخن گفت.

ایران آنلاین /خبرگزاری برنا گفت‌و‌گویی با وی انجام داده که تلخیصی از آن را منتشر می‌کنیم.
روزهای بدون آیت‌الله وضعیت خانواده چگونه است؟
شرایط دشواری است. از دست دادن پدر برای هر خانواده‌ای سنگین و طاقت فرساست اما برای ما موضوع دومی هم وجود دارد. از نظر بسیاری از ایرانیان و مردم، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پدر و پشتوانه‌ای برای جامعه بودند و این فقدان بار روانی و اندوه مضاعفی ایجاد می‌کند، هرچند همدردی و همراهی مردم بسیار برایمان شیرین و تسلی بخش است.
از اسفندماه که مرخصی برادرم مهدی تمام شد و مجدداً به زندان بازگشت شرایط مادرم دشوارتر شده است. همه ما تلاش می‌کنیم ایشان  که بیشترین رنج را از فقدان آیت‌الله می‌برند  تسلی دهیم.
شرایط اصلاح‌طلبان را چگونه می‌بینید؟
اصلاح‌طلبان و جریان اعتدال در مقطع فعلی وضعیت حساس و تعیین کننده‌ای دارند. در آستانه انتخابات قرار داریم و حضور منسجم، موفق و پرشور در انتخابات پیش رو می‌تواند ضامن امنیت و پیشرفت کشور و تثبیت تفکر میانه روی و اعتدال باشد. انتظار این است همان گونه که در سال 1392 آیت‌الله هاشمی با درایت و تدبیر شرایط را مدیریت کردند تا حماسه سیاسی خلق شود ، بزرگان کشور و رهبران جریان اصلاحات و اعتدال نیز با وفاق، همگرایی و تدبیر بتوانند به نظام و مردم آرامش داده و حماسه دیگری را به وجود بیاورند.
شما حدود 20 سال در مدیریت شرکت مترو نقش داشتید و امروز با حضور در انتخابات مجدداً بحث بازگشت شما به مدیریت شهری مطرح است، مترو در مدیریت شهری چه جایگاهی داشته و دارد؟
پروژه مترو تهران قبل از انقلاب آغاز شد و پیشرفت‌های مقدماتی داشت اما در سال های نخست انقلاب برخی مدیران آن را یک پروژه اشرافی دانسته و متوقفش کردند، اما آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سال 1363 و در اوج جنگ در نماز جمعه تهران بحث مترو را مجدداً به عنوان یک ضرورت مطرح کردند و سپس با پیگیری‌های ویژه ایشان در مقام رئیس مجلس شورای اسلامی از سال 1365، پروژه مترو تهران فعال شد.
بنده هم از سال 1372 با توجه به تخصصم در رشته مکانیک و مسئولیتم در بازرسی ویژه رئیس جمهوری به عضویت هیأت مدیره شرکت مترو درآمدم تا این پروژه تسریع یابد و بعد از دولت سازندگی هم در سال 1376 با حکم وزیر وقت کشور جناب آقای نوری، به عنوان مدیرعامل مترو منصوب شدم و از یک سال بعد به تدریج بهره‌برداری از مترو تهران آغاز شد و 13 سال به عنوان مدیرعامل و سپس یکسال به عنوان عضو هیأت مدیره تا سال 1392 در این شرکت مسئولیت داشتم. در این دوره با مساعدت و پیگیری رئیس دولت اصلاحات و سپس شهرداران تهران آقایان الویری، ملک مدنی، مقیمی، احمدی‌نژاد و در نهایت با تلاش‌های قالیباف بخش مهمی از خطوط مترو تکمیل  و بخشی نیز فعال شد که در سال‌های اخیر به بهره‌برداری رسید.
از نظر بنده مترو یکی از بزرگترین مصادیق اقتصاد مقاومتی و تضمین کننده توسعه پایدار است چرا که باتوجه به پیشرفت های صورت گرفته در ساخت مترو در داخل، اشتغال و رونق اقتصادی حاصل خواهد شد. همچنین به دلیل اثرات محیط زیستی آن بر کاهش آلاینده‌های صوتی و هوا در کنار کاهش ترافیک به افزایش کیفیت زیستی و رضایت شهروندان کمک مؤثری می‌کند. بنابراین، این پروژه باید در اولویت مدیریت شهری باشد.
همه انتظار داشتند شما نامه تندتری به آقای قالیباف بنویسید اما این طور نبود و نامه کاملاً محترمانه و رسمی بود، علت چیست؟
نگرش بنده به مدیریت برهمین اساس است. حوزه اجرایی و مسائل عمومی جای مجادلات سیاسی نیست، اختلاف سلیقه ما نباید باعث شود که نقاط مثبت دیگران را نادیده بگیریم  یا در رسانه‌ها به یکدیگر پرخاش کنیم. اگر اختلاف نظر کارشناسی وجود دارد محل بحث آن جلسات کاری است نه تریبون‌های سیاسی. برهمین اساس به آقای قالیباف نامه نوشتم تا تنش در فضای مدیریت شهری کاهش یابد و روابط صمیمانه و همدلی بیشتری در سال جدید حاکم شود.
وضعیت مدیریت شهر تهران و عملکرد شورای شهر و شهرداری تهران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
واقعیت آن است که شهروندان تهرانی از کیفیت و چگونگی وضعیت زیست محیطی در شهر رضایت ندارند، البته این‌گونه نیست که مسبب همه این نارضایتی‌ها مدیریت شهری باشد اما بخش قابل توجهی از آن به دلیل تمرکزگرایی، ساختار معیوب و توسعه نامتوازن در شهر است. بنابراین شهردار و مدیریت شهری کارنامه‌ای دارند که باید منصفانه و کارشناسانه مورد ارزیابی قرار گیرد نه با سیاه نمایی، شعارزدگی و تبلیغات. در این کارنامه نقاط مثبت و منفی وجود دارد که باید نقاط مثبت تقویت و نقاط ضعف اصلاح شود.
ماجرای استعفای شما از مترو چه بود؟
در سال 1389، شرایط به گونه‌ای پیش رفته بود که شهرداری احساس می‌کرد به خاطر حضور من در مترو دولت سابق اعتبارات مترو را تخصیص نمی‌دهد. من برای اینکه پروژه مترو آسیب نبیند از مدیرعاملی مترو استعفا کردم اما یک سال در هیأت مدیره ماندم تا بودجه قانونی مترو اختصاص یابد.
چرا برخی همچنان به دنبال خروج خانواده آیت‌الله هاشمی از کشور هستند؟
این گونه حرکتهای تخریبی، همان روندی است که رهبر معظم انقلاب به عنوان دوقطبی‌سازی از آن انتقاد کردند و قطعاً اخلاق اسلامی اجازه دروغ، تهمت و تخریب را نمی‌دهد. امیدواریم مسئولان مربوطه به صورت بی‌طرفانه با همه تخلفات برخورد کنند .و فقط مربوط به یک گرایش سیاسی نباشد./روزنامه ایران

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.