اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

265 هزار کودک مبتلا به تنبلی چشم در کشور شناسایی شده اند

265 هزار کودک مبتلا به تنبلی چشم در کشور شناسایی شده اند

معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی گفت: از آغاز اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان 3 تا 6 سال از سال 74 حدود 265 هزار کودک مبتلا به تنبلی چشم شناسایی شده اند.

ایران آنلاین /   مینو رفیعی در مراسم نمادین آغاز بیستمین طرح پیشگیری از تنبلی چشم که در مهدکودک یاقوت تهران برگزار گردید، افزود: با این تعداد شناسایی توانستیم 265 هزار چشم را از خطر کم بینایی و نابینایی نجات دهیم.
وی خاطرنشان کرد: طی 20 سال گذشته، حدود 27 میلیون در کودک در اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان، معاینه شدند که یک میلیون و 159 هزار نفر آنان دارای اختلالات بینایی شامل نقش بینایی، انحراف بینایی و آب مروارید بودند.
معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی گفت: تنبلی چشم یکی از سه علت شایع کم بینایی و نابینایی تک چشم کودکان در کنار گلوکوم (آب سیاه) و کاتاراکت (آب مروارید) است.
رفیعی افزود: تنبلی چشم به خاطر ظاهر سالم چشم، به آسانی قابل تشخیص نیست و کودک نیز به دلیل سن کم ، شکایتی از دید کم نمی کند و احتمال پیشرفت بیماری و کاهش کیفیت زندگی تا پایان عمر ، وجود دارد.
وی تاکید کرد: تنبلی چشم می تواند منجر به نقص شدید بینایی و حتی نابینایی در یک چشم و به ندرت دو چشم فرد شود.
به گفته وی، بهترین زمان درمان تنبلی چشم ، کمتر از 6 سالگی است و درمان بعد از 12 سالگی نمی تواند دید کامل کودک را بازگرداند.
معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی گفت: تنبلی چشم می تواند در یادگیری و دید سه بعدی و دقت کودک و در آینده نیز در انتخاب شغل و بروز حوادث تاثیرگذار باشد؛ تنبلی چشم یکی از عوامل بروز تصادف در کشورهای پیشرفته است.
رفیعی افزود: تنبلی چشم می تواند آغازی برای معلولیت های دیگر باشد ؛ با پیشگیری از تنبلی چشم می توان رضایت از زندگی را افزایش داد.
وی یادآور شد: طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان، تنها برنامه غربالگری سلامتی چشم در کشور است.

منبع :ایرنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.