اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

نقش اپتومتریست ها در تشخیص تنبلی چشم

نقش اپتومتریست ها در تشخیص تنبلی چشم

نایب رئیس جامعه اپتومتری ایران با اشاره به اینکه اپتومتریست‌ها به عنوان مراقبین اولیه سلامت بینایی هستند، گفت: اپتومتریست‌ها در پیشگیری از تنبلی چشم نقش مؤثری ایفا کرده‌اند.

ایران آنلاین /ناصر صادقپور نایب رئیس جامعه اپتومتری ایران با توجه به نزدیک شدن برگزاری سمینار پاراکلینیک در اپتومتری، اظهار داشت: بینایی سنجی و به تعبیر درست تر، اپتومتری رشته ای است که دارای تحصیلات دانشگاهی در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترای تخصصی در چهار دانشگاه کشور آموزش داده می شود.

وی با عنوان این مطلب که اپتومتریست ها در تمام دنیا به عنوان مراقبین اولیه سلامت بینایی محسوب می شوند، گفت: در حال حاضر اپتومتریست ها در مقاطع مختلف به ارائه خدمت مشغول هستند و در دفاتر کار شخصی با انجام معاینات چشم و تجویز عینک به طور مستقل و همچنین ساخت و ارائه آن، خدمات قابل قبول و قابل اعتمادی را ارائه می دهند به گونه ای که بیمار دیگر نیاز به مراجعات مکرر به سطوح مختلف را نداشته باشد.

صادقپور افزود: اپتومتریست‌ها در همکاری با طرح های ملی پیشگام بوده و نقش موثری ایفا می کنند و در طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم که مجری آن سازمان بهزیستی است، حضور اپتومتریست ها نقش مهم و اساسی دارد تا جایی که بدون حضور اپتومتریست ها این طرح انجام شدنی نیست.

وی ادامه داد: در طب کار اپتومتریست‌ها پیش قدم هستند و معاینات اسکرینینگ بینایی در مراکز و نهادهای مختلف توسط این افراد انجام می شود.

نایب رئیس جامعه اپتومتری ایران، افزود: در مراکز درمانی و چشم پزشکی بزرگ کشور، اپتومتریست‌ها علاوه بر انجام خدمات روتین و معاینات چشمی و تجویز عینک، نسبت به انجام آزمایشات پاراکلینیکی و همچنین، آزمایشات تشخیصی تکمیلی و آزمایشاتی که قبل از اعمال جراحی چشم مورد نیاز است، اقدام می کنند.

صادقپور، گفت: در حال حاضر این حرفه در سه مقطع تحصیلی در چهار دانشگاه کشور تدریس می شود و تعداد 2500 اپتومتریست در سراسر کشور در درمانگاه ها و مراکز تخصصی و همچنین دفاتر کار مستقل، خدمات ارائه می دهند.

وی خاطر نشان کرد:سمینار پاراکلینیک در اپتومتری در روزهای 7 و 8 بهمن 95 در سالن ابن سینای دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می شود.این سمینار دارای 7 امتیاز بازآموزی برای اپتومتریست ها است./ فارس

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.