اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹

بزرگ مردی که قدرش دانسته نشد

بزرگ مردی که قدرش دانسته نشد
محمد علی جعفریه

عبدالرحیم جعفری بی‌اغراق یکی از نوادر حوزه نشر بود. او از صفر شروع کرد و به بالاترین درجه یا همان صد در عرصه نشر رسید. کار خود را از پایین‌ترین شغل ممکن در عرصه نشر شروع کرد و با تلاش بسیار آن هم بدون بهره گرفتن از هیچ رابطه‌ای موفق به تأسیس بزرگترین مؤسسه نشر کشور شد.

ایران آنلاین / مؤسسه‌ای که نه تنها در مقایسه با مؤسسات داخل کشور بلکه در حوزه خاورمیانه‌ نیز یکی از مطرح‌ترین‌ها به شمار می‌آمد. زنده‌یاد جعفری بعد از تأسیس انتشارات امیرکبیر بهترین مترجمان، نویسندگان و ویراستاران را دعوت به همکاری کرد و امکانات خوبی را هم در اختیار آنان قرار داد. به واسطه علاقه و تلاشی که در این حوزه از خود نشان ‌داد نه تنها مؤسسه امیرکبیر را به جایگاه والایی رساند بلکه دریچه تازه‌ای نیز پیش روی اهالی نشر باز کرد.  او ناشران را با شیوه نشر نوین و استانداردهای جهانی این حوزه آشنا و صنعت نشر را به مسیر ‌تازه‌ای هدایت کرد. بعد از گذشت 35 سال از پایان فعالیت او در حوزه نشر می‌توان مدعی شد که هیچ یک از کتاب‌های فعلی قابل مقایسه با آثاری که او منتشر می‌کرد نیستند. او کتاب‌هایی را به علاقه‌مندان عرضه کرد که غبار زمان بر آنها ننشسته و ماندگار خواهند ماند. زنده‌یاد جعفری مرد سختکوشی بود و همیشه با حرف‌هایش به ما توانی مضاعف می‌داد و امروز باید تأسف خورد که قدر چنین مردی را ندانسته‌اند.
بزرگ‌ترین لطمه را زمانی خورد که در حق او نامهربانی شد و اموالش مصادره شد. بعد از آن، صنعت نشر یکی از پویاترین فعالانش را از دست داد. زنده‌یاد جعفری مرد وابسته‌ای نبود و بدون هیچ رابطه‌ای به جایگاهی بالا دست یافت.

محمد علی جعفریه/ مدیر انتشارات ثالث

روزنامه ایران

 

کپی