اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹
عبدالرحیم جعفری دیروز، یک ماه پیش از 96 سالگی درگذشت

وداع آخر با آقای «امیرکبیر»

وداع آخر با آقای «امیرکبیر»
پژمان موسوی

انگار تقدیر است که بیمارستان ایرانمهر تهران، هرازچندگاهی، حامل خبرهای تلخ شود: یکی که برای درمان به دو راهی قلهک تهران می‌رود و دیگر باز نمی‌گردد.

ایران آنلاین / این بار هم قرعه به نام عبدالرحیم جعفری بنیانگذار فرهیخته و فروتن انتشارات امیرکبیر افتاد که مرگ باور نکردنی اش، در این بیمارستان رقم بخورد و ایران، این‌گونه یکی از فرزندان راستین خود را از دست بدهد. عبدالرحیم جعفری تنها یک نام نبود، او نماد و نشانه یک راه بود؛ راهی که نقشه عملیاتی اش فرزانگی و فرهیختگی یک ملت بود و امیدی که برای «آگاهی» داشت. به حرف شاید ساده به نظر برسد، اما این تنها «حرف» است، ساده نیست از یک اتاق کوچک در طبقه دوم چاپخانه آفتاب در خیابان ناصر خسرو تهران کار نشر را شروع کنی و چند سال پس از آن، «امیرکبیر» را به یکی از بزرگ ترین و معتبر ترین انتشارات نه در ایران که در کل منطقه تبدیل کنی؛ انتشاراتی بزرگ که بخش زیادی ازمیراث فکری نسل پدران ما به همت او و کتاب‌های منتشر شده در انتشاراتش شکل گرفته است. محمد معین، عبدالحسین زرین‌کوب، بدیع‌الزمان فروزان‌فر، ذبیح‌الله صفا، پرویز ناتل خانلری، سیدابوالقاسم انجوی شیرازی، ایرج افشار، جلال همایی، جلال آل احمد، سیمین دانشور، علی محمد افغانی، احمد محمود، غلامحسین ساعدی، احمد شاملو، نصرت رحمانی، منوچهر آتشی، ابراهیم یونسی و سروش حبیبی تنها برخی از نام‌های بی‌شماری هستند که از مسیر امیر کبیر، افکار، آرا و اندیشه هاشان به جامعه ایرانی و نسل پدران ما معرفی شده است؛ نه فقط نسل پدران ما که خیلی از کتابخوان‌های نسل ما هم به دلیل اعتباری که این انتشارات داشت، سعی می‌کرد کتاب‌های چاپ قدیم امیر کبیر را هر طور که هست از لا به لای کتاب‌های قدیمی بیابد و آنها را به عنوان تألیفات و ترجمه‌های خوب و دست اول مطالعه کند. این سنت ناشران خوب و حرفه‌ای است که کتاب‌هایشان دست به دست شده و تا سال‌ها به عنوان مرجع مورد استفاده پژوهشگران و محققان قرار بگیرد. سنتی که البته این روزها کمرنگ شده و کمتر نشانی را می‌توان از آن گرفت. عبدالرحیم جعفری و نقشی که در صنعت نشر ایران ایفا کرد، بی‌شک هیچ گاه نه فراموش خواهد شد و نه از اذهان خواهد رفت.
تشییع پیکر «عبدالرحیم جعفری»؛ صبح دوشنبه
برنامه مراسم تشییع پیکر و ترحیم عبدالرحیم جعفری اعلام شد.
مراسم تشییع پیکر عبدالرحیم جعفری روز دوشنبه 13 مهرماه ساعت 9 صبح از ابتدای خیابان فخررازی واقع در خیابان انقلاب و روبه‌روی دانشگاه تهران برگزار و پیکر این پیشکسوت نشر کشور در بهشت زهرا(س) به خاک سپرده می‌شود. همچنین مراسم ترحیم این پیشکسوت فقید نشر روز چهارشنبه 15 مهرماه از ساعت 30: 18 تا 20 در مسجدجامع شهرک غرب برپا می‌شود./روزنامه ایران

کپی