اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

اخبار ضد و نقیض از سقوط هلی کوپتر ارتش افغانستان

اخبار ضد و نقیض از سقوط هلی کوپتر ارتش افغانستان

یک هلیکوپتر ارتش افغانستان در ولایت شمالی بغلان سقوط کرده و در مورد دلایل سقوط گزارش‌های ضد و نقیضی از سوی پلیس و گروه طالبان منتشر شده است.

ایران آنلاین /  جاوید بشارت، سخنگوی پلیس بغلان، به بی‌بی‌سی گفت که این هلیکوپتر صبح روز یکشنبه (۱۸ میزان/مهر) در تپه قرغان، واقع در ولسوالی (شهرستان) "دند غوری" در ده کیلومتری غرب شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان سقوط کرد.

آقای بشارت افزود این هلیکوپتر به یک قرارگاه استراتژیک نیروهای ارتش و پلیس مهمات و مواد خوراکی انتقال داده بود که به دلیل مشکلات فنی سقوط کرد.

او گفت که سقوط این هلیکوپتر تلفات دارد، اما به دلیل ارتباط آن با وزارت دفاع، اطلاع‌رسانی آن مربوط به این وزارت می‌شود و او درباره آن اظهار نظر نمی‌کند.

برخی رسانه‌های محلی گزارش داده‌اند که این هلیکوپتر چهار سرنشین داشته که همه آنها کشته شده‌اند، اما وزارت دفاع هنوز در این مورد اظهار نظر نکرده است.

این در حالی است که گروه طالبان مدعی شده که این هلیکوپتر هنگام انتقال مواد تدارکاتی به قرارگاهی که از چند روز به محاصره ستیزه‌جویان این گروه درآمده، از جانب افراد وابسته به این گروه ساقط شده است.

آقای بشار این ادعا را رد کرد و گفت که این هلیکوپتر در داخل قرارگاه نیروهای امنیتی سقوط کرده و ربطی به حملات طالبان ندارد.

---

سخنگوی پلیس بغلان اما تایید کرد که این قرارگاه که بیش از صد نفر از نیروهای ارتش و پلیس در آن مستقر هستند، از پنج روز پیش به محاصره طالبان درآمده است.

او افزود که عملیات نیروهای دفاعی و امنیتی برای شکستن این محاصره آغاز شده و در داخل قرارگاه هم نیروی کافی برای دفاع از خود دارند.

به گفته آقای بشارت، گروه طالبان در چند حمله تهاجمی به این قرارگاه، بیش از ۲۰ نفر کشته و ۳۰ زخمی داشته و نتوانسته به این قرارگاه نزدیک شود.

واحد اداری که این قرارگاه در آن موقعیت دارد، موسوم به "دهنه غوری" است که نزدیک به دو ماه پیش به دست طالبان افتاد و تا کنون تحت کنترل این گروه است.

کپی