اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸
دادستان سابق تهران به اتهام «معاونت در قتل» در پرونده کهریزک به دادگاه رفت

بازگشت مرتضوی به دادگاه

بازگشت مرتضوی به دادگاه
خسرو مبشر

روز گذشته جلسه رسیدگی به پرونده سعید مرتضوی (دادستان سابق تهران) با شکایت شاکی خصوصی به اتهام معاونت در قتل در حادثه کهریزک و معاونت در تنظیم گزارش خلاف واقع از طریق امر یا ترغیب مأموران مربوطه به تنظیم گزارش خطاب به خود، در شعبه 22 دادگاه تجدید نظر برگزار شد.

ایران آنلاین/ به گزارش «ایران»، این جلسه ساعت 9 صبح روز گذشته [سه‌شنبه 9 شهریورماه] با حضور اولیای دم مرحوم محسن روح‌الامینی، وکیل شاکی و متهم (سعید مرتضوی) آغاز شد و به مدت 5 ساعت به طول انجامید. میرمجید طاهری، وکیل مدافع اولیای دم- مرحوم محسن روح‌الامینی- پس از پایان نخستین جلسه دادگاه در جمع خبرنگاران گفت: ما (شاکی) و سعید مرتضوی در این جلسه دفاعیات‌مان را انجام دادیم؛ البته دفاعیات همچنان ادامه دارد. وی افزود: زمان جلسه بعدی دادگاه تجدید نظر در روزهای آتی به ما ابلاغ می‌شود.

بنابر این گزارش، سعید مرتضوی پس از پایان جلسه رسیدگی، بدون حضور در جمع خبرنگاران، دادگاه تجدیدنظر را ترک کرد.
پرونده حادثه کهریزک
نخستین جلسه دادگاه متهمان پرونده موسوم به قضات کهریزک (سعید مرتضوی، قاضی حسن زارع دهنوی و علی حیدری‌فر) با شکایت خانواده‌های مرحوم روح‌الامینی، کامرانی و جوادی‌فر، روز سه‌شنبه هشتم اسفند سال 1391 در شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی مدیر خراسانی و به صورت غیرعلنی برگزار شد.
پس از 11 جلسه رسیدگی، دادگاه متهمان را مجرم شناخت و آنها را به اتهام مشارکت در بازداشت غیرقانونی به انفصال دائم از خدمات قضایی و پنج سال انفصال از خدمات اداری محکوم کرد. با اعتراض متهمان به احکام صادره، پرونده کهریزک در حالی برای رسیدگی به شعبه 38 دیوان عالی کشور ارجاع شد که پرونده دیگر سعید مرتضوی به اتهام معاونت در قتل مرحوم محسن روح‌‌الامینی با شکایت اولیای دم روح‌الامینی در شعبه 15 بازپرسی دادسرای کارکنان دولت مفتوح بود.
سرانجام هیأت قضایی شعبه 38 دیوان، حکم محکومیت مرتضوی (دادستان سابق تهران) را به انفصال دائم از خدمات قضایی و انفصال پنج ساله از خدمات دولتی تأیید کرد.
دومین محکومیت مرتضوی
محاکمه سعید مرتضوی در اردیبهشت سال 94 با شکایت شاکی‌های خصوصی (سازمان تأمین اجتماعی و اولیای دم مرحوم محسن روح‌الامینی) به اتهام مسائل مالی و معاونت در قتل در شعبه 9 دادگاه کیفری تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی برگزار شد.
دادگاه پس از 6 جلسه رسیدگی با استناد به شکایت شاکی‌ها و دفاعیات متهم و دلایل و مستندات پرونده، حکم خود را صادر کرد. هیأت قضایی دادگاه، سعید مرتضوی را درخصوص شکایت سازمان تأمین اجتماعی به اتهام مسائل مالی مجرم شناخت و او را به یک سال حبس که 6 ماه آن تعلیقی و همچنین رد مال به میزان 48 میلیون تومان محکوم کرد. اما وی از اتهام معاونت در قتل تبرئه شد. گفتنی است، پرونده با اعتراض شاکی خصوصی
(روح الامینی) به رأی دادگاه برای رسیدگی به دیوان عالی کشور فرستاده شد و هیأت قضایی پس از بررسی پرونده، آن را برای رسیدگی مجدد به شعبه 22 دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع داد که نخستین جلسه محاکمه متهم (سعید مرتضوی) با شکایت اولیای دم روح‌الامینی در مرجع تجدید نظر برگزار شد.
سومین پرونده مرتضوی
سومین پرونده اتهامی سعید مرتضوی درخصوص مسائل مالی سازمان تأمین اجتماعی با شکایت عباس پالیزدار به اتهام افترا و تهمت، مصطفی ترک همدانی به نمایندگی از هزار کارگر و همچنین گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از تأمین اجتماعی است که در شعبه 1057 دادگاه کارکنان دولت به ریاست قاضی حیدری تحت رسیدگی است. نخستین جلسه محاکمه مرتضوی د رخصوص پرونده تأمین اجتماعی روز 25 آبان سال 94 در دادگاه کارکنان دولت برگزار شد. در این جلسه، شاکی‌ها شکایت خود را مطرح کردند و همچنین نماینده دادستان تهران کیفرخواست علیه متهم را قرائت کرد، اما با برگزاری سومین جلسه قاضی دادگاه متوجه ابهاماتی در پرونده شد در نتیجه پرونده را برای رفع نقص به دادسرای کارکنان دولت فرستاد. دادسرا برای بررسی مواردی، پرونده را به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع داد. یکی از این موارد این بود که متهم در دادگاه مدعی شده بود که شرکت‌های مندرج در تفاهمنامه با بابک زنجانی زیان‌ده بودند که باید برای دادگاه مشخص شود کدام شرکت‌ها بوده‌اند.
به گزارش «ایران»، محاکمه این پرونده نیز که درخصوص مسائل مالی است، در آینده نزدیک در دادگاه کارکنان دولت برگزار خواهد شد.

کپی
نظرات
نظرات | 1 نظر
ناشناس
1395/6/13 - 17:51
هزار بار هم به دادگاه ‌ بر گردد مردم محکوم اند
rateup 0
 ratedown 0

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.