اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

رئیس مرکز ملی فرش خبرداد:

جهش صادرات فرش ایران پس از برجام

جهش صادرات فرش ایران پس از برجام

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: فرش ایران با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم صادرات روند رو به رشدی را در صادرات شاهد است.

ایران آنلاین /حمید کارگر شامگاه چهارشنبه در آیین رونمایی از لوح ثبت ملی مهارت بافت فرش جوشقان قالی کاشان اظهارکرد: از سال 2010 ورود فرش ایرانی به ایالات متحده آمریکا ممنوع شده بود اما از دی ماه سال گذشته شاهد ارسال اولین محموله فرش ایرانی به آمریکا بودیم.

کارگر خاطرنشان کرد: صادرات فرش ایران به سایر نقاط جهان در چهار ماه ابتدایی سال جاری 83 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 40 درصد رشد دارد.
وی تاکید کرد :فرش دستباف مصداق عینی و شاه بیت غزل اقتصاد مقاومتی ایران است و باید توجه لازم نسبت به آن صورت گیرد ؛ فرش دستباف ایرانی جدا از تمام ویژگی ها و مزایای متعددی که دارد از نظر ارز آوری به عنوان یکی از قلم های صادراتی غیرنفتی نیز مهم است.
وی افزود: این هنر و صنعت علاوه بر جلوگیری از مهاجرت روستاییان، به اقتصاد خانواده کمک کرده و در کنار تمام بعدهای فرهنگی، هنری و تاریخی در حوزه اقتصاد مقاومتی قابل اتکاست.
وی تاکید کرد: با حداقل هزینه و سرمایه نسبت به سایر صنایع می توان در این حوزه اشتغالزایی و ایجاد ارزش افزوده کرد، چراکه دانش آن نیز به حد کفایت در کشور وجود دارد .
کارگر خاطرنشان کرد: در حوزه فرش دستباف هیچ کشوری به پای ایران نمی رسد و در شرایطی که کشور هنوز از تنگناهای اقتصادی رها نشده فرش قابل اتکاست بنابراین از همه مجاری قانونی و بسترهای بین المللی باید برای حراست و حفاظت این هنر استفاده کنیم.
وی با اشاره به استفاده از ظرفیت حقوقی مالکیت معنوی وایکو (سازمان مالکیت فکری جهانی) گفت: 29 منطقه جغرافیایی فرش دستباف تاکنون به ثبت جهانی و 40 منطقه به ثبت ملی رسیده است.
مهارت بافت قالی جوشقان قالی به شماره ۱۰۸۷ در تیرماه ۱۳۹۴ در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس به ثبت رسید و شب گذشته در آیینی با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهری کاشان از این لوح رونمایی شد.
جوشقان قالی از توابع بخش قمصر و در فاصله ۸۰ کیلومتری کاشان و ۹۰ کیلومتری اصفهان واقع است.

 

/ایرنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر