اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸

بعیدی نژاد: رهبر انقلاب به صراحت فرمودند دخالتی در تصمیم مجلس درباره برجام ندارند

بعیدی نژاد: رهبر انقلاب به صراحت فرمودند دخالتی در تصمیم مجلس درباره برجام ندارند

عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران گفت: درباره این که برخی رویکردها به دنبال تصویب برجام هستند ما ملاحظات کارشناسی و حقوقی داریم.

به گزارش ایران آنلاین حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه در نشستی در خبرآنلاین با اشاره به اظهارات اخیر مقام معظم رهبری درباره بررسی برجام و برخی برداشت‌ها از این صحبت‌ها مبنی بر این که برجام باید به تصویب مجلس برسد تاکید کرد: با این که اظهارات ایشان روشن و گویا بود برخی رسانه‌ها بلافاصله از آن این برداشت را کردند که برجام باید در مجلس تصویب شود در حالی که ایشان به صراحت گفتند در این امر دخالتی ندارند که مجلس چه تصمیمی در رابطه با برجام می‌گیرد.این عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای در پاسخ به این که مسوولیت تفهیم توافق در جامعه به عهده چه کسی است؟ با بیان این که ما انتظار داشتیم در این خصوص همه کمک کنند، اظهار کرد: این مسوولیت ما صرفا نیست چرا که تیم هسته‌ای از طرف نظام در مذاکره شرکت کرده است. هم‌چنین مذاکرات یک مساله است و تفاهمی که امروز به دست آمده مساله دیگری است و نباید خود را در چنبره بحث‌های فنی و تکنیکی گم کنیم و یا فکر کنیم که نمی‌توانیم درباره آن نظر دهیم. اصول این تفاهم روشن است و پیچیدگی خاصی ندارد و کسی نباید از آن بترسد و یا فکر کند نمی‌تواند درباره آن نظر دهد چون از آن چه در مذاکرات گذشته بی‌اطلاع است.

بعیدی‌نژاد گفت: آن چه که ما در میان مردم می‌بینیم این است که در کوچه و خیابان آن‌ها خیلی خوب برجام و تحولات را تحلیل می‌کنند.

این مقام وزارت خارجه با تاکید بر این که اساتید دانشگاه‌ها و مراکز مختلف پژوهشی و تحقیقاتی باید در مساله برجام وارد شوند و آن را به بحث بگذارند، گفت: اگر کارشناسان یا نخبگان کشور یا حقوقدانان درباره برجام الان بحث و بررسی نکنند پس چه وقت می‌خواهند وارد این موضوع شوند. من قبول دارم که در زمینه ارائه توضیح درباره برجام ضعف داریم اما این لزوما وظیفه ما نیست. شاید برجام برخی ابعاد فنی داشته باشد اما جالب است که بدانیم بخش‌های فنی خیلی مورد سوال نیست و سوالات نیز در جاهای مختلف مشابه هم است.

وی تاکید کرد: برجام موضوعی ملی است و همه باید در آن مشارکت کنیم.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای درباره نتیجه بررسی‌ها در کشور بر روی برجام به ویژه تاکید بخشی از نمایندگان مجلس برای تصویب برجام، گفت: این که در نهایت برجام چگونه بررسی می‌شود چند سناریوی محتمل وجود دارد؛ اول آن که مجلس نقشی نداشته باشد و همان طور که بسیاری از کشورهای 1+5 برجام را به مجالس خود نبردند ما هم این کار را نکنیم. سناریوی دیگر این است که موضوع به مجلس برده شود تا تصویب شود که در این صورت عالی‌ترین و کامل‌ترین نوع اقدامی است که می‌توانیم در برابر برجام انجام دهیم که البته به نظر ما این دو دیدگاه دقیق و کامل نیست. ما نیاز داریم مجلس به طور کامل در بحث برجام درگیر باشد و در تمام زمینه‌های آن مشارکت کند. ما همواره از روز اول مذاکرات مجلس را در جریان مذاکرات قرار دادیم و حتی آقای بروجردی در جلسات هسته‌ای حضور داشته و مراحل کار را دنبال کرد.

بعیدی‌نژاد گفت: پس از تفاهم وین ما بیش از آن که بخواهیم در کمیسیون برجام وقت بگذاریم در مجلس و در کمیسیون‌های انرژی، حقوقی، سیاست خارجی و امنیت ملی وقت گذاشته‌ایم.

وی با بیان این که ما نسبت به این دیدگاه که می‌گوید نقش مجلس باید رسمی و کامل باشد یعنی تصویب برجام را مدنظر دارد، ملاحظات کارشناسی و حقوقی داریم، افزود: اصولا برجام یک معاهده بین‌المللی نیست و هیچ یک از اعضای گروه 1+5 هم به این سند به عنوان یک معاهده نگاه نکرده‌اند بلکه برجام سندی سیاسی است و واجد تعهدات داوطلبانه است از این رو ضرورتی در تصویب آن نمی‌بینیم.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای خاطرنشان کرد: اطمینان داریم با بحث‌هایی که بین تیم مذاکره کننده، نمایندگان مجلس، شخصیت‌های سیاسی و با نفوذ کشور در نهادهای مختلف صورت خواهد گرفت در نهایت به این نتیجه می‌رسیم که به تصویب برجام نیاز نیست. در عین حال اگر به این جمع‌بندی برسیم که باید تصویب شود و نهادهای رسمی کشور از این دیدگاه نیز حمایت کنند ما هم به عنوان تیم مذاکره کننده و دولت با تصویب آن در مجلس موافقت خواهیم کرد. این اقدام را نه به اعتبار این که مخالفت با تصمیم مجلس برای تصویب برجام مشکل‌ساز است بلکه برای ما مجلس در راس امور است و هر تصمیمی بگیرد قابل اجراست اما تصویب برجام در مجلس ایران به این معنی نیست که سایر اعضای 1+5 به آن نگاهی دیگر داشته باشند بلکه آن‌ها به برجام نگاه سیاسی خواهند داشت.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.