اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
علی جنتی در حاشیه اجرای سمفونی وحدت و همزیستی اقوام ایرانی در گفت‌و‌گو با «ایران»:

شرایط جدید برگزاری کنسرت‌ها مصوبه هیأت دولت است

شرایط جدید برگزاری کنسرت‌ها مصوبه هیأت دولت است
ندا سیجانی

اجرای تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران که با موضوع «سمفونی وحدت و همزیستی اقوام ایرانی» برگزار شد، فرصتی فراهم آورد تا رسانه‌های گروهی درباره مهم‌ترین وقایع روز حوزه فرهنگ و هنر، با علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به گفت‌و‌گو بنشینند و دیدگاه‌های وی را درباره مسائل مهمی چون تفاهم با نیروی انتظامی، پرونده پزشکی عباس کیارستمی و جدید‌ترین خبرها از استاد محمد رضا شجریان جویا شوند.

ایران آنلاین /علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست در خصوص شرایط جدید برگزاری کنسرت‌ها، وضعیت درمانی استاد شجریان و تحولات جدید بنیاد رودکی به «ایران» گفت: شرایط جدید برگزاری کنسرت‌ها مصوبه جدید هیأت دولت است که به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت کشور ابلاغ شده و بزودی هم به نیروی انتظامی ابلاغ خواهد شد و دیگر مشکلی در برگزاری کنسرت‌ها نخواهیم داشت.
به گزارش «ایران»؛ جنتی شرایط حال استاد شجریان را هم رضایتبخش اعلام کرد و افزود: آقای شجریان هم‌اکنون در خارج از کشور تحت درمان قرار دارد و همان‌طور که همایون شجریان پیرامون وضعیت جسمی ایشان توضیحاتی را منتشر کرد. خوشبختانه وضعیت فعلی ایشان رضایتبخش است و پزشکان با شیمی درمانی از گسترش سرطان جلوگیری کرده‌اند. امیدوارم این هنرمند هرچه زودتر به ایران بازگردد.
وی ضمن رضایت از اجرای کنسرت «ارمیا» و هنرمندی آقای شریفیان این کار را تلفیق خوبی بین موسیقی سنتی و ایرانی بیان کرد و ادامه داد: برای این اجرا دو سال برنامه‌ریزی و کار شده بود و به هر حال با اتفاقاتی که در مدیریت و وضعیت بنیاد رودکی صورت گرفته است و خوشبختانه افراد زبده‌ای به عنوان مدیر عامل واعضای هیأت مدیره درآن منصوب شده‌اند و مشغول به کار هستند و همچنین خود ارکستر که با وجود مشکلاتی که درگذشته داشته یک مقدار سامان پیدا کرده وامیدوارم با حضوراین عزیزان مشکلات ارکسترها نیز مرتفع شود تا ان‌شاءالله هر هفته به طور مستمر شاهد اجرای یک کار سمفونی باشیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین اشاره به پرونده کیارستمی داشت و در این باره اظهار کرد: طبق آخرین پیگیری‌هایی که در زمینه رسیدگی به پرونده درمانی آقای کیارستمی انجام گرفته، پرونده ایشان به وزارت بهداشت ارتباط پیدا می‌کند و آقای هاشمی وزیر بهداشت دستورات لازم را برای رسیدگی به این موضوع صادر می‌کند که آیا در پرونده درمانی این هنرمند قصوری صورت گرفته است یا نه؟
پیام و هنر هنرمندان درزمینه محیط زیست اثربخش خواهد بود
معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز درباره برنامه و همکاری سازمان با هنرمندان در خصوص محیط زیست به «ایران» گفت: فعالیت هنرمندان موسیقی در زمینه محیط زیست محدود نیست، ما کارهای خوب و متنوعی چون جشنواره موسیقی سبز را درسال آینده خواهیم داشت که ازهمه انواع موسیقی‌ها در جشنواره موسیقی سبز استفاده خواهیم کرد. درواقع هرهنرمندی باید از زبان و هنر خودش برای این موضوع استفاده کند که فکر می‌کنم بسیار تأثیر‌گذار است و پیام اثربخش و خوبی را بیان خواهد کرد و در این زمینه ناامید نیستیم.
«ارمیا» یکی از آثار ارزشمند موسیقایی کشوردر سطح بین‌المللی است
اما ارکسترسمفونیک تهران درتازه‌ترین اجرای خود بعد ازتغییروتحولات بنیاد رودکی و اخذ قرارداد با نوازندگان، برنامه بسیارخوبی را برای حاضران در تالار به نمایش گذاشت.
پیش از اجرای برنامه، علی اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد رودکی ضمن عرض خیرمقدم به حضار گفت: کاری که امروز شاهد آن خواهیم بود حاصل کار مشترک بنیاد فرهنگی و هنری رودکی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی است که با حمایت ویژه معاونت محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تهران و مهندس سعادت استاندار محترم آذربایجان غربی به‌ثمر نشسته است و از آن رونمایی خواهد شد.
وی افزود: سمفونی «ارمیا» یکی از آثار ارزشمند موسیقایی کشوراست و قطعاً اقدامات اینچنینی برای کشوری که مدعی داشتن هویت‌های فاخر فرهنگی است؛  احیا و بازآفرینی آنها و نشان دادن آن به نسل امروز و جامعه جهانی یک اصل مهم تلقی می‌شود.
صفی‌پور در ادامه اظهار کرد: سمفونی «ارمیا» دو رویکرد مهم وحدت اقوام و توجه ویژه به دریاچه ارومیه را دنبال می‌کند که امروز عزیزان ما از سازمان‌های مرتبط و نهادهایی که زحمت‌های خوبی در این باره کشیده‌اند حاضر هستند تا در نهایت با یک همکاری مشترک شاهد ساخت و عرضه آثار ارزشمندی باشیم.
این کار حاصل زحمت استاد ارجمند، محمد سعید شریفیان است که به عنوان آهنگساز، با تعصبی ویژه این کار را انجام داده‌ است و یک کار ویژه در سطح بین‌المللی است که با رهبری میهمان «ایوان الیو» به اجرا درخواهد آمد و مطمئن هستم می‌توانیم با همکاری نهادهای مختلف برای استان‌های دیگر از این نوع آثار تولید و در سطح ملی و بین‌المللی عرضه کنیم. البته اعتقاد ویژه داریم که این کار در سطح بین‌المللی تولید شده و آمده است در سطح بین‌المللی عرضه شود.
صفی‌پور با بیان اینکه ارکسترهای سمفونیک و ملی در پی دستور ویژه وزیر با رویکرد و ساختار جدید در تیرماه آغاز به کار کرده‌اند، گفت: این نخستین خروجی کار ارکستر سمفونیک در این دوره است. من خوشحالم که آغاز مدیریتم در بنیاد رودکی با این جریان، شروع شد. امیدوارم شاهد کم شدن فعالیت این ارکسترها نباشیم و آثار فاخری را با سازهای ایرانی اجرا کنیم.
ارکستر سمفونیک را به آذربایجان دعوت می‌کنیم
در ادامه قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی این استان را رنگین کمانی از اقوام و ادیان دانست و گفت: در ابتدای آغاز به کار دولت تدبیرو امید یکی از موضوعات اساسی که نخستین مصوبات هم در این خصوص بود احیای دریاچه ارومیه بود که در اولویت رسیدگی قرار گرفت.
پس از سخنرانی‌ها، قطعه «جنگل» ساخته محمد سعید شریفیان که برای ارکستر زهی نوشته شده است با حضور نوازندگان ویولن، ویولنسل، کنترباس و ویولن آلتو به اجرا در آمد.
بخش بعدی کنسرت به اجرای سمفونی «ارمیا» اختصاص داشت که از چهار بخش تشکیل شده است.«ارمیا» از قدیمی‌ترین اسامی ذکر شده در کتاب «اوستا» است که به دریاچه ارومیه گفته شده است.
قسمت اول آن در فرم روندو(rondo) و تم اصلی آن برگرفته از حرکت امواج آرام دریاچه ارومیه بود که به ترتیب ملودی‌های ارمنی، ترکی و کردی آن را احاطه می‌کردند. قسمت دوم بر اساس ملودی ساخته شده از فرهنگ موسیقی آسوری بود که در وسط قطعه به ملودی کردی دیگری می‌رسید.
بخش سوم که نسبتاً ریتم آرامی داشت، به صورت موجی طراحی شده بود که بتدریج به فضای ظریف و آرام دستگاه ماهور منتهی می‌شد. اما بخش آخر سمفونی ارمیا برگرفته از همه موسیقی‌های این چهار قوم بود که در یک گستره و بافت صوتی سمفونیک به اوجی آرمانی می‌رسد و سپس در انتها با ترکیب دو ملودی کردی و ترکی به پایان رسید. در پایان این کنسرت از محمد سعید شریفیان به پاس زحماتش تقدیر شد.
کنسرت سمفونی «وحدت و همزیستی اقوام ایرانی (ارمیا)» با نوازندگی اعضای ارکستر سمفونیک تهران و رهبری ایوان الیو شنبه 26 تیرماه در تالار وحدت برگزارشد./روزنامه ایران


 

کپی