ایران آنلاین
printlogo


برگزاری جام جهانی کشتی فرنگی در ایران در هاله ای از ابهام/ موج واکنش ها

کد خبر: 519113تاریخ: 1398/9/5 16:09
برگزاری جام جهانی کشتی فرنگی در ایران در هاله ای از ابهام/ موج واکنش ها
خبر تعویق برگزاری جام جهانی کشتی فرنگی در ایران به بهانه «بی ثباتی و ناامنی» آن هم در شرایطی که تمامی مقدمات آن فراهم شده بود، جامعه کشتی را در بهت فرو برد.

به گزارش ایران آنلاین، در پی انتشار خبر تعویق برگزاری جام جهانی کشتی فرنگی در ایران از سوی اتحادیه جهانی کشتی تمامی دست اندرکاران این حوزه واکنش نشان دادند. حتی پای وزارت امور خارجه هم به این ماجرا کشیده شد و وزیر ورزش و جوانان از ظریف خواست به سفرای روسیه، ژاپن و گرجستان اعلام کند، با آسودگی خاطر به ایران برای مسابقات جام جهانی سفر کنند. اما با توجه به اینکه قرار بود این مسابقات چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری به میزبانی ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی برگزار شود، دیگر فرصتی باقی نمانده و امیدواری‌ها تقریبا بیهوده است.
محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی و شاگردانش هم که از 10 آبان فشرده تمرین می کردند، روی مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی حساب ویژه ای باز کرده بودند، در واکنش به این اتفاق امروز اردوی خود را تعطیل کردند. حسام‌الدین جعفری سرپرست تیم ملی کشتی فرنگی، در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه تعویق برگزاری جام جهانی کشتی فرنگی در ایران خارج از اراده فدراسیون بود و اتحادیه جهانی چنین تصمیمی را اتخاذ کرد، اعلام کرد: «پس از برگزاری رقابت‌های جام باشگاه‌های جهان و انتخابی جام تختی، اردوی تیم ملی تشکیل خواهد شد.»
تصمیم برای «تعویق برگزاری جام جهانی کشتی فرنگی در ایران» در حالی از سوی اتحادیه جهانی کشتی گرفته شده که نماینده این اتحادیه به مدت سه روز مهمان فدراسیون کشتی ایران است و تمامی موارد امنیتی و سایر امور مربوط به برگزاری مسابقات را تایید کرده است.
سیدمحمد شروین اسبقیان مدیرکل امور مشترک فدراسیون‌های ورزشی نیز روز گذشته با بیان اینکه در چنین شرایطی از تصمیم خنده‌دار فدراسیون جهانی شوکه شدیم، به وزارت ورزش و جوانان گفت: «به نظر می‌رسد این تصمیم بیشتر شبیه یک توطئه علیه کشور و نظام است و جنبه ورزشی ندارد.» او افزوده است که «ایران در سال‌های گذشته و امسال رویدادهای مهم ورزشی در سطح بین‌المللی را در اوج امنیت و اقتدار و بدون کوچکترین مشکلی میزبانی کرده است.» در همین حال حسن رنگرز، سخنگوی فدراسیون کشتی هم خاطرنشان ساخت که «هیچ محدودیتی برای برگزاری جام جهانی در کشور وجود ندارد و تمام مقدمات آن از جمله سالن رقابت‌ها، هتل و جوایز دلاری فراهم شده است.»
در پی این واکنش ها، سید رضا صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان اعلام کرده است: «به نظر می‌رسد این تصمیم گیری عجولانه، احساسی و تحت تاثیر تبلیغات ناصحیح غربی‌ها بوده است و ما از سه موضع کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش و جوانان و دولت جمهوری اسلامی ایران رسماً اعلام کردیم که ایران در امنیت کامل است و برای برگزاری هیچ رویدادی مشکلی ندارد.» وی ابراز امیدواری کرده که پس از دریافت پاسخ فدراسیون جهانی کشتی، بتوانیم مسابقات جام جهانی را به زودی با یک تاریخ جدید برگزار کنیم.
رییس کمیته ملی المپیک معتقد است با عزم کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون کشتی این قضیه به‌زودی حل و فصل و جام جهانی کشتی فرنگی در تهران برگزار خواهد شد.
گفتنی است، اتحادیه جهانی کشتی در حالی به علت ناامنی در ایران میزبانی رقابت های جام جهانی کشتی فرنگی را به تعویق انداخته که جام جهانی شمشیربازی جوانان در تهران در روزهای دوم و سوم آذرماه با حضور 74 شمشیرباز از 13 کشور جهان در سالن «شهید کلاهدوز» مجموعه ورزشی شهید «شیرودی» برگزار شد.

 

 


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/519113.html