ایران آنلاین
printlogo


نمی‌دانیم کدام نهاد دانشجویان را بازداشت کرده است

کد خبر: 518219تاریخ: 1398/9/3 00:12
معاون وزیر علوم و رئیس حراست دانشگاه علامه:
نمی‌دانیم کدام نهاد دانشجویان را بازداشت کرده است
بیشتر بازداشت‌ها خارج از دانشگاه بوده است گروه سیاسی/ در اعتراضات بنزینی برخی دانشجویان هم بازداشت شده‌اند که البته تعداد آنها مشخص نیست. آن گونه که مقامات مسئول در وزارت علوم گفته‌اند مشخص نیست بازداشت‌ها از سوی کدام نهاد بوده است.

با این حال این سؤال هم مطرح شده که  اگر اعتراض‌های مدنی آزاد است، اساساً چرا دانشجویان بازداشت شده‌اند؟ بویژه که ورود نهادهای انتظامی به دانشگاه هم ممنوع است و برگزاری تجمع درون دانشگاه‌ها به نهادهای خارج از دانشگاه ارتباطی ندارد. این سؤالی است که علی شکوری‌راد دبیرکل حزب اتحاد ملت پرسیده است. او در توئیتی نوشته است: «نهاد یا دستگاه بازداشت کننده دانشجویان دانشگاه تهران پاسخ بدهد که به چه دلیل آنها را بازداشت کرده ‌است! آنها تجمع و اعتراض کرده‌اند. نفس حق‌ اعتراض را که همه پذیرفته‌اند. تجمع خودجوش بدون مجوز که در همه شهرها در حال انجام است. تخریب و آشوب هم نکرده‌اند. پس برای چه بازداشت شده‌اند؟»

با این حال معاون فرهنگی وزیر علوم و رئیس حراست دانشگاه علامه گفته‌اند که اکثر بازداشتی‌ها خارج از دانشگاه بوده است. «غلامرضا غفاری» معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در گفت‌وگو با ایلنا، درباره تعداد دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات اخیر گفت: ما تعداد دقیق دانشجویان بازداشت شده را نمی‌دانیم، اما با عمده افراد بازداشتی، صحبت شده و بر اساس اطلاعاتی که داریم تا روز چهارشنبه ۲۹ آبان ماه آزاد شده‌اند. در مجموع تعداد دقیق دانشجویان بازداشتی مشخص نیست، زیرا تعداد آنها در حال کم و زیاد شدن بود. معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: بازداشت‌ها در داخل دانشگاه‌ها اتفاق نیفتاده و بیشتر در بیرون از دانشگاه رخ داده است. البته در این میان با یکسری از افراد هم با هدف پیشگیری کردن، صحبت شده است.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا مشخص شده که دانشجویان توسط چه نهادی بازداشت شده‌اند؟ گفت: خیر، مشخص نیست، زیرا نهادهای مختلفی بوده‌اند، اما معمولاً نهادهای امنیتی اقدام می‌کنند و طبیعتاً غیر از نهاد امنیتی به این مسائل ورود پیدا نمی‎کنند. غفاری اضافه کرد: خیلی از دانشجویانی که در این درگیری‌ها توسط نیروهای امنیتی جمع‌آوری شده بودند با آنها گفت‌وگو و سپس آزاد شدند و اصلاً به مرحله بازداشت نرسیدند. البته برخی هم بوده‌اند که اصلاً بازداشت نشدند و فقط در مورد آنها حدس و گمان‌ها پخش شده است. غفاری در پاسخ به این سؤال که آیا تماس‌های تهدیدآمیز با دانشجویان صحت دارد، گفت: در این زمینه اطلاعی ندارم و باید از آنهایی که این را گفته‌اند، سؤال کرد. به طور کل مسائلی که مطرح می‌شود به آن شدت و حدتی نیست که دانشجویان می‌‎گویند، زیرا گاهی اوقات خود دانشجویان می‌گویند چند نفر بازداشت شدند اما زمانی که ما با آن افراد تماس می‌گیریم، می‌بینیم که اصلاً چنین چیزی نبوده، بنابراین خیلی از این صحبت‌ها بر پایه حدس و گمان نیز هست. معاون وزارت علوم تأکید کرد: طبق صحبت‌ها و تماس‌هایی که وزیر علوم در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه با مجموعه‌‎های دانشگاهی داشتند، مقرر شده است، مسائل مربوط به دانشجویان و گزارش‌های رسیده را خودشان در داخل دانشگاه پیگیری کنند. در واقع اگر دانشگاه‌ها لازم دانستند این مسائل را در کمیته‌های انضباطی دنبال کنند تا اینکه به مرحله دادگاه و محاکمه نرسد.
رئیس حراست دانشگاه علامه طباطبایی هم در واکنش به وضعیت دانشجویان بازداشتی این دانشگاه گفت: از دانشگاه علامه طباطبایی دو دانشجو بازداشت شد که یکی از آنها همان شب دستگیری آزاد شدند. امیر رحیمی افزود: طبق اخبار رسمی دانشگاه علامه طباطبایی، خانم «ملیکا قره‌گوزلو» بازداشت شده‌اند و چون بیمار هستند، به احتمال خیلی زیاد بزودی آزاد خواهد شد. همچنین یکی از دانشجویان پسر نیز بازداشت شده بود که بلافاصله همان شب آزاد شد.
وی در پاسخ به این سؤال که دانشجویان از سوی چه نهادی بازداشت شدند؟ گفت: ما هم در این زمینه اطلاعی نداریم، فقط می‌دانم که این اطلاعات از سوی قوه قضائیه و از طریق دادستانی به ما ابلاغ شده است. بعد از اینکه به ما اطلاع دادند ما پیگیر وضعیت دانشجویان شدیم. ما با قوه قضائیه در ارتباط هستیم تا مسأله دانشجویان را پیگیری کنیم. رحیمی با بیان اینکه معمولاً دستگیری‌ها بیرون از دانشگاه بوده است، گفت: ما در محیط دانشگاه هیچ دستگیری نداشتیم. ما اجازه حضور نیرو‌های امنیتی و نظامی را به داخل دانشگاه نمی‌دهیم. این دوستان نیز با ما همکاری می‌کنند و وارد دانشگاه نمی‌شوند و به قوانین دانشگاه احترام می‌گذارند به همین خاطر ما مشکلی از این بابت نداریم.
تکذیب انتقال دانشجویان بازداشتی با آمبولانس
همزمان با برگزاری تجمع دانشجویی روز دوشنبه هفته گذشته در دانشگاه تهران، ادعا شد که تعدادی از دانشجویان معترض بازداشت و با آمبولانس به بیرون دانشگاه منتقل شده اند. پیمان صابریان رئیس اورژانس تهران این ادعا را تکذیب کرده و سعید حبیبا، معاون دانشجویی دانشگاه تهران هم با رد این شایعه به ایسنا توضیح داده بود:« یکی از نگهبانان دانشگاه پایش سُر خورده و سرش به کنار جدول اصابت می‎کند و در واقع برای این حادثه آمبولانس به دانشگاه وارد می‌شود. اینکه به دانشگاه ما بریزند و دانشجویان را بگیرند، چنین چیزی اتفاق نیفتاده است، زیرا هیچ نیرویی حتی نیروهای نظامی و امنیتی نمی‎توانند بدون مجوز وارد دانشگاه شوند.»
حبیبا در پاسخ به این سؤال که دانشجویان بازداشتی از طرف کدام نهاد بازداشت شده‌اند؟ گفت: دستگاه‌های امنیتی اقدام به این کار کرده‌اند. برخی از دانشجویان بازداشتی از پیش فعالیت‌ داشته و حتی در محاکم پرونده‌هایی داشته‌اند. تقریباً می‌توان گفت آنهایی که آزاد نشده‌اند، اکثراً در محاکم قضایی پرونده دارند. ما با قوه قضائیه در ارتباط هستیم و تلاشمان را برای رفع این مشکلات می‌کنیم. حتی دانشجویانی که پیش از این جریانات بازداشت شده بودند، توسط عفو رهبری آزاد شدند.


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/518219.html