ایران آنلاین
printlogo


پادشاه اردن از منطقه "الغمر" در مرز اراضی اشغالی بازدید کرد

کد خبر: 516397تاریخ: 1398/8/26 11:07
پادشاه اردن از منطقه "الغمر" در مرز اراضی اشغالی بازدید کرد
پادشاه اردن حدود یک هفته پس از اعلام پایان مهلت اجاره مناطق "الباقورة و الغمر"، به رژیم صهیونیستی، از منطقه "الغمر" بازدید کرد.

به نقل از خبرگزاری رسمی اردن (پترا)، عبدالله دوم، پادشاه اردن از منطقه "الغمر" بازدید کرد.

عبدالله دوم پیشتر هنگام ورود به منطقه "الباقورة" مورد استقبال یوسف الحنیطی، رئیس ستاد مشترک ارتش اردن و شماری از افسران برجسته نیروهای مسلح این کشور قرار گرفته بود.

بر اساس معاهده صلح میان اردن و رژیم صهیونیستی این دو منطقه از سال ۱۹۹۴ به مدت ۲۵ سال اجاره داده شد و به موجب پیوست‌های توافق صلح، باید یک سال قبل از پایان مهلت اجاره اراضی، تصمیم مخالفت یا تمدید اجاره به طرف مقابل اطلاع داده شود.

در ۲۲ اکتبر سال گذشته میلادی پادشاه اردن اعلام کرد، قصد تمدید اجاره مناطق الباقوره و الغمر را ندارد و الباقورة و الغمر جزو اراضی اردن هستند و جزو اراضی اردن نیز باقی خواهند ماند.

الباقوره، یکی از روستاهای اردن و نقطه اتصال رود اردن با رود یرموک است که در سال ۱۹۵۰ تحت اشغال رژیم صهیونیستی درآمد و اردن آن را از طریق توافق صلح بازگرداند. مساحت این منطقه به حدود شش کیلومتر مربع می‌رسد و به علت قرار گرفتن آن در مرزهای میان اردن و اراضی اشغالی در چارچوب بندهای مناقشه‌ای قرار گرفته که این نزاع و مناقشه با توافق صلح معروف به "وادی عربة" پایان یافت.

این منطقه همچنین دارای آثار باستانی و تاریخی مانند اولین پلی که اردن و فلسطین را قبل از تاسیس رژیم اسرائیل به یکدیگر متصل می‌کند و همچنین قدیمی‌ترین نیروگاه تولید برق است.

منطقه "الغمر" با منطقه الباقوره اختلاف زیادی ندارد. این منطقه با وسعت چهار کیلومتر مربع در خطی که اردن و اراضی اشغالی را از یکدیگر جدا می‌کند، قرار دارد و در استان "العقبة" در جنوب بحر المیت واقع شده است./ایسنا

 

بیشتربخوانید/رئیس پارلمان اردن: اسرائیلی‌ها برای ورود به مناطق "الباقوره و الغمر" باید ویزا بگیرند

 


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/516397.html