ایران آنلاین
printlogo


آنالیز ایرانِ ویلموتس در اولین بازی رسمی

کد خبر: 499973تاریخ: 1398/6/20 13:40
آنالیز ایرانِ ویلموتس در اولین بازی رسمی
تیم ملی فوتبال ایران در نخستین مسابقه‌اش در دیدارهای انتخابی جام جهانی و جام ملت‌های آسیا دو بر صفر هنگ کنگ را شکست داد.

شاگردان ویلموتس در یک بازی کاملا برتر و با همان استراتژی هجومی، اینبار هنگ کنگ را از پیش رو برداشتند. دو گلی که آزمون در نیمه اول و انصاریفرد در نیمه دوم به ثمر رساندند، کافی بود تا ایران در مسیر قطر 2022 به نخستین 3 امتیازش دست یابد و بعد از بحرین چهار امتیازی، در جایگاه دوم جدول قرار گیرد.

*بدون تغییر 

یوزها در نخستین دیدار خود در مسیر قطر 2022، بازی را با آرایش 1-3-2-4 با ماهیت هجومی آغاز کردند. 

بیرانوند مرد شماره یک ایران، حسینی و کنعانی زادگان نیز دو مدافع میانی تیم ویلموتس بودند. محمدی در جناح چپ و رضاییان هم در جناح راست، قرار گرفتند. در خط میانی؛ ابراهیمی و حاج صفی دو هافبک دفاعی ، آزمون به عنوان هافبک تهاجمی، جهانبخش و ترابی به عنوان دو هافبک راست و چپ و در خط حمله هم انصاری فرد تنها مهاجم هدف تیم ملی بود. 

آنچه که از دیدار روز گذشته مشخص بود، شاگردان ویلموتس به دنبال کسب نخستین پیروزی در نخستین دیدار خود بودند. به همین سبب بازی را تهاجمی و مالکانه آغاز کردند . یوز ها از همان ابتدا با پرس از بالای زمین، هنگ کنگی ها را در زمین خود محبوس کرده و با استفاده از توپ های بلند ارسالی از دو کانال کناری، خط دفاعی قرمز پوشان هنگ کنگ را تحت فشار قرار دادند و چندین موقعیت خطرناک نیز ایجاد کردند. اما در مقابل شاگردان سرمربی فنلاندی ، با ایجاد خط دفاعی چند لایه، فضا های باز را پوشش دادند و به همین سبب استراتژی شاگردان ویلموتس تغییر کرد و به شوت های پشت محوطه روی آوردند. گل نخست ایران نیز بر روی یکی از همین شوت های پشت محوطه به ثمر رسید.

مهمترین تغییری که در طول بازی در تیم ایران شاهد بودیم، جابه جایی آزمون با انصاری فرد بود. حضور آزمون به عنوان پست 9 باعث شد تا او در بیشتر مواقع به عقب آمده و پس از دریافت توپ، سانترهای بسیار خوبی را به داخل محوطه جریمه و برای انصاری فرد ارسال کند. حضور همزمان این دو بازیکن در خط حمله، توانایی های هجومی ویلموتس را در این دیدار به طور کلی افزایش داد.

*سرتاسر حمله 

شاگردان ویلموتس از نخستین دقیقه بازی میل خود برای گلزنی را نشان دادند اما در دقیقه ۱۲ جدی‌ترین موقعیت بازی خلق شد. سانتر جهانبخش و ضربه سر آزمون به سمت دروازه، با واکنش سریع و خوب دروازه‌بان هنگ کنگ همراه بود. دومین موقعیت بازی هم به دست آزمون خلق شد اما شوت محکم او از فاصله حدودا ۱۵ متری با فاصله اندک از کنار دروازه عبور کرد. در دقیقه ۱۹ هنگ کنگ توانست خودنمایی کند. ضد حمله سریع بازیکنان قرمزپوش هنگ کنگ منجر به پاس پشت مدافعان ایران شد که بیرانوند در لحظه رسیدن مهاجم این تیم به توپ، توانست توپ را کنترل کند. در دقیقه ۲۴، سردار آزمون در سومین اقدام خود به گلزنی دروازه هنگ کنگ را با یک شوت گشود. ارسال ناقص رضاییان و شوت نه چندان خوب ابراهیمی در داخل محوطه جریمه به انصاری فرد رسید و او با پاس تک ضرب، آزمون را در موقعیت گلزنی قرار داد و مهاجم تیم ملی گل نخست را وارد دروازه کرد.در دقیقه ۳۷ ضربه قیچی برگردان کریم انصاری فرد از فاصله کمتر از ده متر به دروازه هنگ کنگ با دیرک افقی دروازه این تیم برخورد کرد و به گل تبدیل نشد. اما در دقیقه ۴۳، هنگ کنگ حمله خطرناکی را انجام داد که علیرضا بیرانوند از دروازه خارج شد و روی توپ شیرجه زد و توانست دو بار موقعیت هنگ کنگی ها را دفع کند. در ادامه اتفاق خاصی رخ نداد تا نیمه نخست با همین نتیجه خاتمه یابد.

با شروع نیمه دوم، ایران کاملا کنترل بازی را در اختیار داشت و بارها روی دروازه حریف خطرناک ظاهر شد. حملات پی در پی شاگردان ویلموتس جواب داد در دقیقه ۵۴، علیرضا جهانبخش با حرکتی سریع و تند و تیز وارد محوطه جریمه هنگ کنگ شد و با پاس در عمق، کریم انصاری فرد را صاحب موقعیت گل کرد که انصاری فرد با ضربه آرام و دقیق گل دوم ایران را وارد دروازه کرد. در ادامه، بازی گره خورد و ایران در خلق موقعیت خطرناک روی دروازه هنگ کنگ ناکام بود تا در نهایت بازی در نیمه دوم بسیار کم موقعیت و پر برخورد و با نتیجه دو بر صفر تمام شود.

نتیجه خوب و بازی قابل قبول

در دو بازی نخست ایران با ویلموتس، تغییر در نمایش هجومی تیم به صورت واضح قابل مشاهده بود. ایران که در زمان کی روش توجه بیشتری به فرآیند دفاعی خود داشت، با ویلموتس رویه ای متفاوت را در پیش گرفت و در دو بازی قبلی مقابل کره جنوبی و سوریه توانست با این رویه نتیجه بگیرد. ویلموتس این بار هم برای بازی مقابل هنگ کنگ برنامه های ویژه ای در سر داشت. مهمترین برنامه این سرمربی بلژیکی عدم تغییر ترکیب اصلی خود بود. ویلموتس می داند که برای تغییرات نیاز به زمان است و نمی تواند یکجا تغییرات گسترده ای در ترکیب اصلی ایجاد کند. به همین سبب در این بازی نیز ریسک نکرد. در بخش استراتژی هم ویلموتس پلن های تهاجمی داشت. استفاده از کانال های کناری جهت دور زدن حریف، افزایش کارهای ترکیبی در عمق و شوت زنی از پشت محوطه جریمه در دستور کار بازیکنان قرار گرفته بود که اجرای درست آن توسط بچه های تیم ملی، ایران ویلموتس را به نخستین 3 امتیاز در راستای صعود به جام جهانی رساند.

/ ورزش سه


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/499973.html