ایران آنلاین
printlogo


ردپای نفر سوم و چندصد کیلو طلا در پرونده بازداشت نمایندگان مجلس

کد خبر: 496417تاریخ: 1398/6/3 19:21
ردپای نفر سوم و چندصد کیلو طلا در پرونده بازداشت نمایندگان مجلس
دو نماینده مجلس درست یک روز بعد از آزادی از زندان اوین در صحن بهارستان حاضر شدند؛ دو نماینده‌ای که می‌گویند بی تقصیر هستند. فعلاً مجلس درباره قصور آنها نظری نداده اما آن طور که از موضع بهارستان به نظر می‌رسد، مقامات قوه مقننه از بازداشت این دو نماینده گلایه‌های زیادی دارند. مقامات بهارستان معتقدند باید قوه قضائیه آنها را برای برخورد با این دو نماینده در جریان قرار می‌داده و دستگاه قضایی این کار را بی خبر انجام داده است.

  اما همزمان امروز احمد توکلی نامه‌ای را خطاب به رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس که نایب رئیس هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان است، منتشر کرد که در آن گفته است دادستانی تهران بهمن‌ماه سال قبل این هیأت را در جریان تخلفات دو نماینده قرار داده است. نکته اینکه آن طور که توکلی فاش کرده، این هیأت اقدامات دو نماینده مجلس را که اکنون منجر به بازداشت آنها شده، در چارچوب وظایف نمایندگی تشخیص داده است. اتهاماتی که به گفته توکلی، از تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا را شامل می‌شود تا همکاری با یکی از متهمان اخلال در نظام اقتصادی و ایجاد بحران در موضوع پوشک. هنوز اما مجلسی‌ها درباره اینکه ماجرای درخواست بهمن‌ماه دادستانی از آنها چه بوده، توضیحی نداده‌اند. محمد عزیزی نماینده ابهر و فریدون احمدی نماینده زنجان شامگاه چهارشنبه بازداشت و بعد از تودیع وثیقه 10 میلیاردی، روز شنبه آزاد شده‌اند. دیروز در حاشیه جلسه مجلس محمد عزیزی ترجیح داد در پاسخ به خبرنگاران سکوت کند اما فریدون احمدی به سکوت اکتفا نکرد و به «ایسنا» گفت که بازداشت شدن و او همکارش به دلیل ناتوانی در تأمین وثیقه بوده.
گلایه رئیس و نایب رئیس مجلس از بازداشت دو نماینده
جلسه امروز مجلس با نشست غیرعلنی نمایندگان بابت بررسی وضعیت دو نماینده ابهر و زنجان آغاز شده بود. جلسه‌ای که طی آن معلوم می‌شود علی لاریجانی، رئیس مجلس از ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه درخواست آزادی این دو نماینده را مطرح کرده است.   
 توضیحات احمدی درباره وثیقه 10 میلیاردی
دیروز اما فریدون احمدی، یکی از دو نماینده بازداشت شده در گفت‌وگو با «ایسنا» توضیحاتی درباره وضعیت خودش مطرح کرد. او علت بازداشت خود و محمد عزیزی نماینده ابهر را عدم تودیع وثیقه عنوان کرد. احمدی گفته که «اگر ما وضع‌مان خوب بود، وثیقه را به سرعت پرداخت می‌کردیم.» وی درباره منبع تأمین وثیقه اضافه کرد: «بخشی از آن مال خودم بوده و بخشی مربوط به یکی از دوستان بوده است.» احمدی در پایان گفت: «هنوز زمان جلسه دادگاه مشخص نشده است.»
داستان نماینده سوم درگیر در پرونده
دیروز سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس هم توضیحاتی درباره پرونده این دو نماینده داد. توضیحاتی که بخش جالب‌تری داشت و آن وجود نام یک نماینده دیگر در این پرونده است. محمدجواد جمالی در جمع خبرنگاران از حضور فرد سومی در جریان پیگیری دادستان عمومی و انقلاب تهران در پرونده «اعمال نفوذ نمایندگان در عقد قرارداد خرید و فروش عمده خودرو» خبر داد و اظهار داشت: از میان این سه نفر دو نفر بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شدند. به گفته وی، دادستانی «مدعی دخالت این نمایندگان مجلس برای تأثیرگذاری بر عقد قراردادی میان متهمان و شرکت سایپا است و در همین خصوص هیأت نمایندگان با احضار این سه نماینده مورد اشاره توضیحات آنان را دریافت و ثبت نمود. طی قرارداد مزبور دو نفر سرمایه‌گذار با معرفی یکی از نمایندگی‌های فروش سایپا در استان فارس اقدام به سرمایه‌گذاری عمده پیش خرید خودرو با سود مشارکت ۲۶ درصد کرده بودند.» وی گفت: «همچنین در نامه دادستانی آمده است که یکی از این نمایندگان پس از تغییر مدیریت شرکت سایپا شخصاً به دفتر وی رفته درخصوص تمدید قرارداد این دو شهروند اقدام به تهدید مدیریت این شرکت کرده است.» جمالی البته در اظهارات دیروز خود نام نماینده سوم را که در این پرونده درگیر است،مطرح نکرد. دیروز اما در راهروهای بهارستان نام‌های مختلفی از قول مجلسی‌ها درباره نماینده سومی که درگیر این پرونده بود شنیده می‌شد که البته برای بیان هیچ کدام سندی وجود نداشت.

لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/496417.html