ایران آنلاین
printlogo


رازهای کشف نشده انفجار هسته ای ساروف در روسیه

کد خبر: 493993تاریخ: 1398/5/22 19:50
رازهای کشف نشده انفجار هسته ای ساروف در روسیه
هزاران نفر از مردم روسیه امروز در مراسم به‌ خاکسپاری پنج دانشمند اتمی این کشور که طی یک حادثه مشکوک انفجار در شمال روسیه جان باختند، شرکت کردند. آرامگاه مرکزی شهر ساروف مکانی است که پیکرهای بی‌جان این مهندسان زبده امور اتمی برای همیشه در آن آرام گرفته است.

اما تاریخ ساروف به این انفجار و به خاک سپرده شدن این مهندسان محدود نمی‎شود. اینجا جایی است که خانه و مأمن اصلی تحقیقات هسته‌ای و اولین آزمایش سلاح‌های اتمی روسیه است و رازهای بسیار را در خود نهفته دارد. اما امروز مهم‌ترین راز پیرامون آن این نکته است که انفجار موشک موسوم به بور وستینک که پیامدهای آن را یک چرنوبیل تازه ولی با ابعاد کوچک‌تر نامیده‌اند، از کجا و چگونه نشأت گرفته است؟
 پرطرفدارترین فرضیه این است که انفجار مذکور در زمان آزمون یک موتور موشکی هسته‌ای جدید حادث شده و اینک این بیم وجود دارد که مثل چرنوبیل تشعشعات حاصله تا کیلومترها دورتر فضای اطراف را آلوده و انسان‌ها را در معرض بیماری‌های مهلک قرار داده باشد. آنچه شکی درباره آن وجود ندارد، این است که دیروز به‌ دستور دولت روسیه پرچم‌های این کشور در ساروف و مناطق اطراف آن و در فاصله 370 کیلومتری شرق مسکو به‌حالت نیمه‌افراشته درآمد تا با خانواده‌های قربانیان و آسیب‌دیدگان این حادثه ابراز همدردی شود. نشریات غربی تعداد کشته‌ها و مصدومین انفجار را بسیار بیشتر از چیزی می‌دانند که دولت روسیه اعلام کرده است ولی کمپانی دولتی انرژی هسته‌ای «روس- اتم» تأکید کرده است ابعاد ماجرا کوچک است و انفجار فقط 5 دانشمند را که در لنگرگاه بر آزمایش یک منبع ایزوتوپی نیرو در ارتباط با یک سیستم محرکه جدید نظارت می‌کرده‌اند، به‌سمت دریا پرت کرده و کشته و سه‌ نفر دیگر را هم مجروح کرده است.
اطلاعیه‌های منتشره در سه‌ورد وینسک روسیه که شهری با 183 هزار سکنه و در فاصله‌ای نه‌چندان دور تا محل انفجار است نیز تصریح می‌کند که تشعشعات انفجار در این منطقه حس شده و سکنه شهر و اطراف آن به داروخانه‌ها شتافته‌اند تا با خرید مواد در بر دارنده دید و ایزوتوپ‌های آن، در مقابل تشعشعات مصونیت یابند. مقام‌های روسی دیروز راه‌های ورودی به خلیج دوینا را هم که در معرض وزش تشعشعات مذکور است مسدود کردند و این را محافل غربی کوشش دولت مسکو برای پنهان نگه داشتن ضایعات انفجار در این محل توصیف کرده‌اند.
منابع: Al Jazeera / BBC

لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/493993.html