ایران آنلاین
printlogo


پایان توقیف نفتکش ایرانی گریس 1 از عصر شنبه

کد خبر: 493946تاریخ: 1398/5/22 16:06
پایان توقیف نفتکش ایرانی گریس 1 از عصر شنبه
بعد از ظهر امروز خبری کوتاه مبنی بر احتمال آزادی نفت کش ایرانی "گریس 1" توسط برخی رسانه ها منتشر و در شبکه های اجتماعی دست به دست چرخید اما واقعیت ماجرا چیست؟ آیا انگلستان نفت کش گریس 1 را آزاد کرده است؟

منابع رسانه‌ای به نقل از مقام‌های جبل طارق امروز سه‌شنبه خبر دادند توقیف نفتکش « گریس 1» عصر شنبه به پایان می‌رسد.

رسانه‌های محلی به نقل از مقامات جبل الطارق از پایان قریب‌الوقوع توقیف گریس 1 خبر دادند

بیشتر بخوانید : توضیحات معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی درباره بازگشت قریب الوقوع نفتکش توقیف شده ایرانی


به گزارش فارس، مقام‌های جبل طارق از رفع قریب‌الوقوع توقیف نفتکش «گریس ۱» خبر دادند.

در ادامه انتشار خبرها درباره وضعیت نفتکش توقیف شده «گریس ۱»، حالا خبرها حاکی از آن است که توقیف این نفتکش قرار است تا روز شنبه پایان بپذیرد.

خبرگزاری «ای اچ اِی» ترکیه در خبری فوری گزارش داد که جبل طارق امروز اعلام کرد، توقیف گریس ۱ عصر شنبه به وقت محلی پایان خواهد پذیرفت.

تلاش انگلیس برای کاهش تنش با ایران بر سر نفتکش گریس 1

پیشتر خبرگزاری رویترز خبر داده بود، سخنگوی جبل طارق اعلام کرده بود که این منطقه تحت حاکمیت انگلیس در تلاش برای کاهش تنش‌ها با ایران بر سر توقیف این نفتکش است.

طبق این گزارش، قرار است دادگاه محلی در جبل طارق درباره تمدید توقیف یا پایان دادن به توقیف نفتکش گریس ۱ تصمیم‌گیری کند.

مقام‌های  جبل طارق تاکنون با استناد به احکام دادگاه‌های محلی توقیف نفتکش گریس ۱ را تمدید کرده‌اند و مهلت قانونی  این توقیف تا شنبه شب اعتبار دارد.

سیزدهم تیرماه بود که تفنگداران نیروی دریایی انگلیس در اقدامی غیرقانونی در تنگه جبل طارق به عرشه نفتکش گریس 1 که حامل نفت خام ایران بوده است وارد شده و آن را توقیف کردند.

مقام‌های جبل طارق با ادعای اینکه نفتکش مذکور ناقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه  و مقصد آن «بانیاس» سوریه بوده، تلاش کرده‌اند توقیف آن را توجیه کنند اما ایران ضمن رد این ادعاها، توقیف گریس 1 را راهزنی دریایی خوانده و آزادی آن را خواستار شده است.

دلایل حرکت جزئی نفتکش توقیف شده گریس 1

بعد از ظهر دیروز خبری کوتاه مبنی بر احتمال آزادی نفت کش ایرانی "گریس 1" توسط برخی رسانه ها منتشر و در شبکه های اجتماعی دست به دست چرخید اما واقعیت ماجرا چیست؟

بعد از انتشار این خبر شبکه العالم ضمن بررسی اطلاعات رصد آنلاین کشتی ها (+) متوجه این مسئله شد که نفتکش گریس 1 با سرعت 0.1 نات در حال حرکت جزئی است و لحظاتی بعد مجددا متوقف شد.

 

محل توقف نفت کش گریس 1

نکته جالب توجه اینجاست که اطلاعات حرکتی روزهای گذشته کشتی نشان می دهد که تغییر مکان جزئی نفت کش مسئله ای عادی بوده و در واقع نفت کش با هدایت نیروهای انگلیسی و بنا به دلایلی نامعلوم در مساحتی محدود در سواحل جبل الطارق جا به جا می شود بنا بر این می توان نتیجه گرفت که کشتی گریس 1 به هیچ وجه آزاد نشده است.

مسیر حرکت کشتی طی 24 ساعت گذشته

گفتنی است نیروهای ویژه انگلیسی در تاریخ 13 تیرماه گذشته در دزدی دریایی آشکار و غیر قانونی نفت کش "گریس 1" را که حامل 2 میلیون بشکه نفت بوده را به بهانه زیر پا گذاشتن تحریم های وضع شده علیه سوریه توقف کردند.


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/493946.html