ایران آنلاین
printlogo


روایت جدید از انصراف حقوقدان شورای نگهبان در دقیقه 90 / نامه گلایه آمیز غلامی به سران قوا

کد خبر: 490296تاریخ: 1398/5/6 16:10
محمود صادقی در گفت و گو با ایران
روایت جدید از انصراف حقوقدان شورای نگهبان در دقیقه 90 / نامه گلایه آمیز غلامی به سران قوا
نماینده تهران از نامه‌نگاری علی غلامی، نامزد عضویت در شورای نگهبان با رهبری و روسای قوای مقننه و قضائیه خبر داد. انصراف غلامی از حضور در این انتخابات با فشار سخنگوی شورای نگهبان آنگونه که علی مطهری ادعا کرده بود، در روزهای اخیر خبرساز شده است. به گفته محمود صادقی، نامه‌های غلامی حاوی اعتراض وی به این روند بوده است.

نماینده تهران از نامه‌نگاری علی غلامی، نامزد عضویت در شورای نگهبان با رهبری و روسای قوای مقننه و قضائیه خبر داد. انصراف غلامی از حضور در این انتخابات با فشار سخنگوی شورای نگهبان  آنگونه که علی مطهری ادعا کرده بود، در روزهای اخیر خبرساز شده است. به گفته محمود صادقی، نامه‌های غلامی حاوی اعتراض وی به این روند بوده است.

محمود صادقی در گفت و گو با «ایران» درباره پیگیری ماجرای انصراف حاشیه‌ساز یکی از نامزدهای عضویت در شورای نگهبان گفت: پیرو نامه‌ای که من خطاب به اقای لاریجانی نوشتم، امروز از ایشان پرسیدم و گفتند موضوع این نامه در هیات رئیسه مطرح شده و پیگیری دو پیشنهادی که ارائه شده بود، به آقای دکتر پزشکیان محول شده است.
صادقی توضیح داد: این دو پیشنهاد یکی بررسی اتفاقات رخ داده در جریان انصراف یکی از نامزدهای حقوقدان شورای نگهبان در صحن مجلس است و دیگری طرحی است که برای اصلاح آئین‌نامه داخلی مجلس جهت الزام رئیس قوه قضائیه به معرفی 6 حقوقدان به عنوان نامزد برای انتخابات حقوقدانان شورای نگهبان است. که 41 نفر آن را امضا کرده‌اند و امیدواریم روز دوشنبه اعلام وصول شود.
این نماینده تهران درباره سیر اتفاقات رخ داده، گفت: اولین برخورد ما با این موضوع چند دقیقه قبل از رای‌گیری برای انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان بود که بعد از اعلام اسامی و توزیع رزومه‌ها که به یکباره به صورت غیرمنتظره چند دقیقه قبل از نطق اقای دکتر غلامی اعلام شد ایشان انصراف داده‌اند.
محمود صادقی افزود: این برای ما بسیار عجیب بود و من برای اولین بار با آقای دکتر دهقان که ایشان هم در آن زمان نامزد بود تماس گرفتم و اقای دهقان گفتند که ایشان به قید قرعه کنار رفتند که باز هم ما معنی این را نمی‌دانیم که چرا باید قرعه‌کشی در این مساله باشد.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: بعد از این بود که ما پیامی از طرف اقای دکتر غلامی دریافت کردیم که از حمایتی که از ایشان انجام شده بود، تشکر کرده بودند و آنجا بابت اینکه انصرافشان غیرارادی بوده، پوزش خواسته بودند. این برای ما عجیب بود و پیگیری کریدم و اقای دکتر غلامی هم به صراحت گفتند که تحت فشار اقای کدخدایی مجبور به این کار شده بودند.

ماجرای قرعه‌کشی و انصراف غلامی چه بود؟

این نماینده تهران در پاسخ به این سوال که «ماجرای قرعه‌کشی چه بوده» توضیح داد: آقای دکتر غلامی درباره آن قرعه کشی هم گفتند که من را در شرایط مخمصه‌ای قرار دادند که مانند فردی که تصادف کرده و سرش گیج می‌رود، نفهمیدم چه اتفاقی رخ داد. ایشان را خارج از صحن فراخوانده بودند و گفته بودند باید قرعه‌کشی کنیم. ایشان می‌گویند من متوجه اتفاقی که می‌افتاد نشدم تا اینکه مواجه شدم با اینکه از تریبون انصراف مرا اعلام کردند.
محمود صادقی گفت: هنوز هم برای ما مبهم است که آیا اصلا ایشان خودشان به تریبون مجلس اعلام انصراف کردند یا خیر؟ چون اقای لاریجانی هم خودشان اعلام کردند که انصراف ایشان کتبی نبود و با رئیس قوه قضائیه هم هماهنگ نشده بود.
وی درباره اینکه دلیل فشارها برای انصراف غلامی چه بوده است، گفت: من دلیل این فشار را نمی‌دانم اما انطور که اقای غلامی روایت کردند اقای کدخدایی به ایشان گفته بودند که اسلام و مسلمین به خطر می‌افتند. ظاهرا هم طراحی بیشتر بر این مبنا بوده که اقای مرتضوی که قاضی دیوان عالی کشور هستند رای نیاورند. چون با کم شدن تعداد نامزدها شانس سه گزینه مدنظر شورای نگهبان بالا می‌رفت.
صادقی افزود: تلقی خود آقای غلامی اما این بود که با دیدگاه ایشان مشکل داشتند چون آقای غلامی در جلساتی که برگزار می‌شد بر این مساله تاکید داشتند که در مساله بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی اصل بر برائت است و این کاملا متفاوت از نظر غالب در شورای نگهبان است. آقای غلامی خودشان تا جایی که اطلاع داریم این مساله را پیگیری کرده‌اند و حتی گفتند که به جز روسای دو قوه مقننه و قضائیه، این موضوع را کتبا از طریق نامه با رهبری مطرح و اعتراض خودم را به ایشان اعلام کردم.


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/490296.html