ایران آنلاین
printlogo


معاون رئیس جمهور: سالانه دو هزار دانشجوی ایرانی به امریکا می‌روند

کد خبر: 488626تاریخ: 1398/4/30 19:01
معاون رئیس جمهور: سالانه دو هزار دانشجوی ایرانی به امریکا می‌روند
کل تعداد دانشجویانی که سالانه از ایران به امریکا می‌روند، دو هزار نفر است، امریکا بزرگترین کلونی دانشجوی خارجی ماست، ولی ما در مورد دو هزار نفر آدم با کیفیت صحبت می‌کنیم؛ بحثی که ما در مورد اقتصاد دانش بنیان داریم در مورد این افراد است، اینکه در مدت کم، شرکتی راه‌اندازی شود و چند صد نفر را به کار بگیرند.

سورنا ستاری در مراسم رونمایی از هشت داروی جدید در استان البرز که امروز یکشنبه ۳۰ تیرماه برگزار شد، اظهار کرد: البرز قطب تولید داروست و شرکت‌های مهم زیادی در این استان در حوزه دارویی مستقرند.

ستاری در ادامه یک اشتباه تاریخی کشور در زمینه پژوهش را گوشزد کرد و افزود: یکی از بزرگترین حرکت‌های تاریخی اشتباهی که ما در حوزه پژوهش داشتیم، این بود که فکر می‌کردیم اگر دولت در پژوهش پول صرف کند، از دل آن محصول بیرون می‌آید؛ در حالی که هیچ پژوهشی با پول دولت منتج به محصول نمی‌شود، با این کار نیروی انسانی تربیت می‌شود، ولی محصول تولید نمی‌شود.

وی ادامه داد: با این حرکت پژوهشکده‌های زیادی شکل گرفت و پژوهشگران برتری هم تربیت شده‌اند، اما این کار منجر به محصول نمی‌شود؛ چون تا بخش خصوصی در پژوهش سرمایه‌گذاری نکند، محصول هم تولید نمی‌شود.

وی تأکید کرد: پژوهش وظیفه دولت نیست، بلکه دولت باید مشوق باشد و خودش وارد آن نشود، به جز پژوهش‌های پایه که محصولی از آن تولید نمی‌شود.

ستاری با بیان اینکه ما در کشور نیروی انسانی فوق‌العاده‌ای داریم، افزود: کل تعداد دانشجویانی که سالانه از ایران به آمریکا می‌روند، دو هزار نفر است، آمریکا بزرگترین کلونی دانشجوی خارجی ماست، ولی ما در مورد دو هزار نفر آدم با کیفیت صحبت می‌کنیم؛ بحثی که ما در مورد اقتصاد دانش بنیان داریم در مورد این افراد است، اینکه در مدت کم، شرکتی راه‌اندازی شود و چند صد نفر را به کار بگیرند.

وی ادامه داد: همه اینها جواهر هستند، ما باید توانایی داشته باشیم که برای آنها امکاناتی فراهم کنیم تا بدرخشند، وگرنه می‌توان آنان را در یک پژوهشکده گذاشت و یک حقوق دولتی هم به آنها بدهیم تا از بین بروند، ولی وقتی بتوانند آزادی عمل داشته باشند و کارآفرینی کنند، می‌توانند بدرخشند.

ستاری در ادامه با بیان اینکه ایران پرافتخارترین کشور منطقه در حوزه بیوتکنولوژی است، اعلام کرد: بیوتکنولوژی به نوعی با ذات کارآفرینی ایرانی‌ها به صورت تاریخی شباهت زیادی دارد و امیدواریم با نیروی انسانی فوق‌العاده‌ای که داریم و با این نهضتی که در حوزه استارتاپ‌های بیوتِک شروع شده افتخارات، محصولات و شرکت‌های جدیدی رونمایی شود.

معاون عملی و فناوری رئیس‌جمهور در پایان با بیان اینکه ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود، تصریح کرد: ما از سال گذشته سرمایه‌گذاری سنگینی در حوزه بیوتکنولوژی انجام داده‌ایم و زیرساخت‌های فوق العاده‌ای از قبل وجود داشته و الان هم در حال ایجاد آن هستیم و امیدواریم با این اقدامات بتوانیم سه درصد داروهای باقی‌مانده هم که وارد می‌شود به خصوص در حوزه دام و طیور که واردات قابل توجهی داریم را تامین کنیم./ ایسنا


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/488626.html