ایران آنلاین
printlogo


آغاز انتخابات پارلمانی اوکراین

کد خبر: 488495تاریخ: 1398/4/30 14:15
آغاز انتخابات پارلمانی اوکراین
همین انتخابات پارلمانی اوکراین امروز یکشنبه در این کشور آغاز شد.

مراکز رأی گیری در نقاط مختلف اوکراین ساعت هشت درهای خود را برای اخذ آرا گشودند.

بر اساس گزارش کمیسیون مرکزی انتخابات اوکراین، در مجموع بیش از ۳۳ هزار و ۵۰۰ مرکز رأی گیری در نقاط مختلف این کشور به اخذ آرای انتخابات ریاست جمهوری می‌پردازند.
۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت ۴۳ میلیون و ۸۵۰ هزار نفری اوکراین حائز شرایط رأی دهی هستند.
امسال بر خلاف دوره‌های قبلی انتخابات پارلمانی اوکراین، با تصمیم دولت این کشور، حوزه‌های رأی گیری واقع در مراکز دیپلماتیک اوکراین در روسیه دایر نخواهد بود.
در روسیه حدود ۳ میلیون تبعه اوکراینی بسر می‌برند که اکثراً برای اشتغال بکار به این کشور آمده و دارای شرایط برای رأی گیری هستند.
مطابق قوانین انتخاباتی اوکراین، ۲۲۵ نماینده یعنی نصف کرسی‌های پارلمان این کشور بر اساس فهرست حزبی انتخاب می‌شوند و ۲۲۵ کرسی را نامزدهای غیر حزبی (معرفی نشده از سوی احزاب) تصدی می‌کنند.
احزابی که به پارلمان اوکراین راه می‌یابند باید ۵ درصد حد نصاب آرا را به دست بیاورند.
در مجموع ۲۲ حزب و بلوک در انتخابات پارلمانی اوکراین ثبت نام کرده‌اند که چهار حزب شانس بیشتری برای پیروزی و ورود به پارلمان دارند.
این احزاب شامل «اوسلوگا نارودا» به رهبری ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور، «اپوزیسیونایا پلتفرم زا ژیزن» (مخالف دولت) به رهبری ویکتور مدودچوک، «باتکیفشینا» به رهبری یولیا تیموشنکو و «همبستگی اروپایی» به رهبری
پترو پروشنکو می‌شود.
در زمان حاضر یکی از موضوعات اصلی در انتخابات پارلمانی اوکراین این است که آیا حزب تحت رهبری زلنسکی می‌تواند اکثریت کرسی‌های پارلمان را به دست بیاورد.
بر اساس نتایج نظرسنجی گروه سنجش آرای ریتینگ در اوکراین، حزب اوسلوگا نارودا تحت رهبری زلنسکی ۴۹.۵ درصد آرا را به دست می اورد.
نتایج این نظرسنجی که ۱۳ تا ۱۷ ماه جولای (۲۲ تا ۲۶ تیر ماه) برگزار شد، حزب «اپوزیسیونایا پلتفرم زا ژیزن» به رهبری مدودچوک ۱۰.۵ درصد، حزب همبستگی اروپایی ۷.۷ درصد، حزب باتکیفشینا ۶.۹ درصد و حزب گولوس ۵.۹ درصد آرا را از آن خود می‌کند.
ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین روز ۳۰ اردیبهشت ماه پس از برگزاری مراسم سوگند ریاست جمهوری، دستور انحلال پارلمان این کشور را صادر کرد.
زلنسکی با حضور در پارلمان اوکراین (رادا) پس از ادای سوگند ریاست جمهوری، در نخستین اقدام خود گفت که پارلمان اوکراین را منحل و انتخابات را بزودی برگزار خواهد کرد.
انتخابات پارلمانی اوکراین قرار بود روز ۲۷ ماه اکتبر آینده برگزار شود که به دستور زلنسکی سه ماه زودتر از موعد برگزار شد.
به عقیده کارشناسان، احزابی که به پارلمان راه می‌یابند به غیر از اوسلوگا نارودا که تحت رهبری زلنسکی قرار دارد برای رئیس جمهوری مشکل آفرین خواهند بود و با حزب وی رقابت خواهند کرد.   / ایرنا


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/488495.html