ایران آنلاین
printlogo


وقتی رکورد‌ها جا به جا می‌شوند

کد خبر: 487761تاریخ: 1398/4/27 09:02
با اعلام نامزد‌های جوایز «امی» سریال «بازی تاج و تخت» تاریخ‌ساز شد
وقتی رکورد‌ها جا به جا می‌شوند
سریال پرطرفدار «بازی تاج و تخت»، محصول شبکه اچ‌بی‌او که اخیراً با پخش فصل هشتم آن برای همیشه به پایان رسید، دیروز رکورد نامزد‌های تاریخ اهدای جوایز «امی» را با نامزد شدن برای 32 جایزه شکست. رکورد قبلی در اختیار فصل پایانی سریال پلیسی «NYPD Blue» با 26 نامزدی در سال 1994بود.

این تجربه‌ای تازه نیست اما...
شکستن رکورد‌ها در نامزد‌های جوایز «امی» تجربه تازه‌ای برای «بازی تاج و تخت» نیست و این سریال تاکنون سه بار برنده بهترین مجموعه‌ تلویزیونی درامِ سال شده است. هیچ بعید نیست بیست و دوم سپتامبر امسال وقتی مراسم امی در سالن «ماکروسافت تیه‌تر» شهر لس‌آنجلس برگزار می‌شود، جایزه بهترین سریال را دوباره بگیرد و یک رکورد دیگر را بشکند. اگر نامزد‌ی‌های این سریال هم به کسب جایزه منتهی شود شاید نارضایتی‌های طرفداران سریال و منتقدان تا حدی فروکش کند. با ‌وجود رکورد‌شکنی خیره‌کننده و تاریخی «بازی تاج و تخت» در فهرست جوایز امی امسال خیلی‌ها معتقدند فصل آخر این سریال گیرایی و جذابیت قسمت‌های قبلی را نداشته است؛ هم به لحاظ غنای داستانی می‌لنگید و هم پایانی ولنگار و مبهم را برای هواداران به تصویر کشید. آن هم سریالی که بر اساس مجموعه کتاب‌های «ترانه یخ و آتش» نوشته آر. آر. ساخته شده است. اما اگر «بازی تاج و تخت» نتواند در این دوره از جوایز امی اقبالی داشته باشد، می‌تواند قافیه را به سریال‌های دیگری ببازد؛ سریال‌هایی‌ مثل «کشتن ایو» محصول بی‌بی‌سی، «ژست» محصول شبکه اف‌ایکس و دو سریال جدید شبکه نت‌فلیکس به نام‌‌های «بادی‌گارد» و «اوزارک». از دیگر نامزد‌های بهترین سریال این دوره از جوایز امی می‌توان به «بهتره با سال تمام بگیری» اشاره کرد که آخرین بار در سال 2017 نامزد
شده بود.
سریال‌های شبکه‌ِ اچ‌بی‌او تاکنون در مجموع 137بار نامزد‌ جوایز امی شده‌اند. رتبه بعدی هم از آن نت‌فلیکس است با 117 بار نامزدی برای سریال‌های خود. پیشتازی اچ‌بی‌او در موقع بسیار حساس و مهمی به یاری این شبکه آمد. زیرا مدتی بود که حس می‌شد این شبکه بازی را به تکنولوژی‌های نوین مورد استفاده در نت‌فلیکس باخته. اما اعلام نامزدهای «امی 2019» این بازی را عوض کرد. نت‌فلیکس سال پیش با شکستن رکورد 17 ساله پیشتازی اچ‌بی‌او در زمینه کاندیدا شدن در جوایز امی ضربه کاری اول را به این شبکه وارد کرده بود. ولی از همان زمان ادعای مدیران ا‌چ‌بی‌او شروع شده بود که پیوسته می‌گفتند بازی سال 2019 فرق می‌کند و این بار نت فلیکس را زمین‌گیر خواهند کرد. البته سال پیش در شب اهدای امی‌ها نیز اچ‌بی‌او عملاً مغلوب نت‌فلیکس نشد و هر دو 23 جایزه بردند. 137 نامزدی اچ‌بی‌او برای برنامه‌های پخش شده امسال یک رکورد جدید دیگر به حساب می‌آید و فراتر از رکورد و دستاوردی است که همین استودیو در سال 2015 به ثبت رسانده بود و آن هنگام بود که محصولات این کمپانی به 126 نامزدی دست پیدا کرد.
یک روز بزرگ برای فیبی والر بریج
دیروز برای فیبی والر بریج هم روز مهمی بود؛ زیرا به‌عنوان تهیه‌کننده اجرایی سریال‌های «کشتن ایو» و «فلیبگ» مجموعاً صاحب 20 نامزدی شد که 11 تای آن متعلق به سریال دوم بود و 9 تای دیگر برای «کشتن ایو». از همه عجیب‌تر اینکه این زن پرکار کاندیدای امی بهترین بازیگر زن سال در زمینه کارهای کمدی و بهترین نویسندگی برای سریال‌های کمدی نیز شد. در نقطه مقابل برخی هنرمندان مشهور دیروز شکست‌های بدی خوردند. یکی از آنها جولیا رابرتز بود که پس از 30 سال قبضه‌کردن سینما گمان می‌رفت برای بازی در سریال «بازگشت به خانه» محصول آمازون کاندیدای امی هم بشود اما به این موفقیت نرسید. چاک لوری نیز از ناکامان معرفی نامزدهای امی امسال بود. تصور می‌شد مجموعه پرتماشاگر وی در شبکه سی‌بی‌اس که «تئوری بیگ بنگ» نام دارد کاندیدای بهترین سریال دراماتیک شود ولی چنین نشد و امیدهای او به دیگر سریال تولید شده‌اش که کاری کمدی و محصول نت‌فلیکس به‌نام «متد کامینسکی» است نیز به بار ننشست و این مجموعه هم به جمع کاندیداهای بهترین مجموعه کمدی سال راه نیافت.
«ساندرا او» و تجربه بیشترین نامزدی
نام «ساندرا او» را در جمع موفق‌های مراسم اعلام نامزدهای امی 2019 می‌توانید پیدا کنید. زیرا این هنرپیشه آسیایی‌تبار دیروز نامزد دو «امی» دیگر شد. یکی برای جایزه بهترین بازیگری زن سال بابت شرکتش در مجموعه «کشتن ایو» و دیگری برای حضورش در قالب مجری موقتی برنامه بسیار دیرپای «نمایش زنده شنبه شب»، حالا خانم ساندرا او پیشینه نامزدی 8 جایزه امی را دارد اما تا این لحظه حتی یک بار هم این مجسمه طلایی را لمس نکرده است. جودی کومر همبازی «ساندرا او» در مجموعه «کشتن ایو» همچون او نامزد عنوان بهترین بازیگر زن سال شده و لورا لینی سینما باز که مثل بسیاری از همتاهایش به مدیوم تلویزیون هم روی آورده است، برای بازی در «Ozark» در صف مدعیان همین جایزه جای دارد.
رقابتی فشرده‌تر برای سریال‌هایی گمنام‌تر
رقابت برسرعنوان بهترین بازیگر مرد سال فشرده‌تر و به تبع آن غیر قابل پیش‌بینی‌تر است و در میان آنها باب اودن کرک جلوه‌ای ویژه دارد. او به‌خاطر بازی عالی‌اش در سریال «بهتر است سال را صدا کنید» نامزد این جایزه شده و استرلینگ کی‌براون برای بازی در سریال «این ما هستیم»، بیلی پورتر برای بازی در «ژست»، جیسن بیتمن برای حضور در «اوزارک»، کیت هرینگتون برای «بازی تاج و تخت» و میلو ونتی میگلیا برای نمایش موفقیت آمیزش در «این ما هستیم» رقبای سرسخت اودن کرک برای تصاحب این جایزه به شمار می‌آیند. حالا نگاه‌ها به 3 ماه بعد و مراسم اهدای جوایز در ایالت کالیفرنیای امریکا است تا دقیقاً مشخص شود فاتحان امی‌های امسال چه کسانی هستند.
منبع:‌نیویورک تایمز


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/487761.html