ایران آنلاین
printlogo


طرف های درگیر در سودان به توافق رسیدند

کد خبر: 487713تاریخ: 1398/4/26 17:04
طرف های درگیر در سودان به توافق رسیدند
پس از سه روز به تاخیر افتادن، سرانجام شورای نظامی انتقالی سودان و گروه های اپوزیسیون آن با یکدیگر به توافق رسیدند.

به گزارش تارنمای شبکه "الشروق" سودان، این سند در خصوص نحوه مدیریت کشور در دوره سه ساله انتقالی است و توافق شد که دو شورا یکی شورای حاکم و دیگری شورای وزیران تشکیل شود.

شورای حاکم متشکل از ۵ نظامی و ۵ غیر نظامی باشد و یک غیر نظامی دیگر هم با توافق دوطرف به این تعداد اضاف شود و ابتدا نظامیان به مدت ۲۱ ماه ریاست شورای حاکم را بر عهده بگیرند و سپس به مدت ۱۸ ماه ریاست را به غیر نظامیان بسپارند.

این سند همچنین شامل ۲۲ بند در ۶ فصل در خصوص "مبادی راهبردی"، "تدابیر دوره انتقالی"، "شورای قانون گذار"، "کمیته تحقیق"، "وظایف دوره انتقالی" و "همکاری منطقه ای و بین المللی" است.

دو طرف خاطر نشان کردند که اعلام سند قانون اساسی به نشست بعدی که قرار است جمعه آینده برگزار شود، موکول شده است.

در همین راستا "محمد حمدان دقلو" معاون شورای نظامی سودان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک میان دو طرف، این توافق را لحظه ای سرنوشت ساز و تاریخی برای تمام ملت سودان توصیف کرد.

"ابراهیم الامین" از رهبران نیروهای آزادی و تغییر نیز تاکید کرد که انقلاب سودان، تغییری بنیادین در سودان ایجاد کرد و نباید فداکاری های ملت و نقش زنان را در این انقلاب فراموش کرد و باید از هر چه میان ملت تفرقه می افکند، دوری کنیم و دولت آینده بر اساس منافع تمام سودانی ها رفتار خواهد کرد.

دو طرف هفته گذشته در خصوص تشکیل دولت غیر نظامی تکنوکرات به توافق رسیدند و اکنون پس از جلسات پیایی در خصوص نحوه اداره کشور در دوره انتقالی توافق کردند اما همچنان مذاکرات در خصوص قوانین این دوره سه ساله ادامه دارد.

** نماینده اتحادیه آفریقا: توافق سیاسی سودان گامی استوار در راستای توافق قانون اساسی بود

"محمد حسن لبات" نماینده اتحادیه آفریقا در بحران سودان نیز با اشاره به توافق امروز چهارشنبه دو طرف در خصوص ساختار سیاسی کشور تاکید کرد که این اقدام گامی استوار در راستای توافق همه جانبه بوده و زمینه را برای مرحله دوم یعنی بررسی، تصحیح و توافق بر سر بندهای قانون اساسی در دوره انتقالی فراهم می سازد.

دولت البشیر سرانجام ۲۲ فروردین ماه با دخالت ارتش سرنگون و پس از آن ارتش با تشکیل نهادی با عنوان شورای نظامی انتقالی به ریاست ژنرال "عبدالفتاح البرهان" قدرت را در دست گرفت.

سرنگونی البشیر معترضان سودانی را متقاعد نکرد؛ به طوری که آنها همچنان خواستار کنار رفتن نظامیان و انتقال مسالمت آمیز قدرت به یک شورای غیر نظامی و تشکیل یک حکومت دمکراتیک هستند./ ایرنا

 


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/487713.html