ایران آنلاین | اخبار ایران و جهان | Iran Online
printlogo


سکوی خودباوری

کد خبر: 486278تاریخ: 1398/4/22 11:37
سکوی خودباوری
عملیات آبگیری و نصب سکوی گازی و متعلقات 7 هزار تنی «بی 14» فاز 14 پارس‌جنوبی امروز(شنبه) در عمق صدکیلومتری ساحل عسلویه در آب‌های نیلگون خلیج همیشه فارس به دست متخصصان و مهندسان سختکوش ایرانی انجام می‌شود.

این سازه 2500 تنی حدود 500 کیلومتر را از محل تولد خود (کشتی‌سازی صنایع فراساحل ایران) در بندرعباس و از مرکز تنگه هرمز با افتخار و اقتدار مزین به پرچم مقدس سه رنگ کشورمان تا سمت غربی خلیج فارس پیموده است و اکنون با توان و همت فرزندان ایران نصب خواهد شد.
سکوی «بی‌14»، ایرانی‌ترین سکوی گازی کشور است. صد درصد عملیات مهندسی، طراحی و ساخت آن در زیرمجموعه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران صورت گرفته است، این در حالی است که سایه تحریم طی دو سال اخیر بر صنعت کشور سنگین‌تر شده است.بیش از 60 درصد تأمین قطعات این سکو در داخل کشور انجام شده است. مهندسان و متخصصان کشورمان در سکوی قبلی رکورد زمان راه‌اندازی از نصب تا خروج گاز را به 26 روز کاهش داده‌اند که در سطح دنیا مایه غرور است. سکوی بی‌14 تنها یک سکوی گازی نیست، می‌توان ادعا کرد بی‌14، سکوی خودباوری و اعتماد به توان ساخت داخل است. وزارت نفت با واسپاری داخلی 4 سکوی فاز 14 رقم بزرگی - حدود 600 میلیون دلار - را وارد چرخه کسب و کار و تولید سازندگان کشور کرد که در سکوی بی‌14 با حدود 150 میلیون دلار جلوگیری از خروج ارز حدود 10 میلیون نفر ساعت اشتغال را در پی داشته است. کوتاه سخن اینکه ادامه این هم‌آوری و هم‌افزایی بخش‌های مهم نفت، گاز و پتروشیمی و سازندگان صنایع کشور بیش از پیش بویژه در شرایط  خاص تحریم‌های کنونی می‌تواند سکوهای خودباوری و توانمندی بسیاری را به تسخیرو فتح نخبگان، متخصصان و صنعتگران داخلی درآورد؛ آنچه تصویری از رونق تولید و اقتصاد مقاومتی است.


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/486278.html