حیدر حجتی‌نیا در گفت‌وگو با - ایسنا منطقه خوزستان، اظهار کرد: زلزله امروز تاکنون خسارت جانی در بر نداشته است، اما خساراتی مانند تخریب ساختمان در پی داشته است.

وی افزود: در حال حاضر مشخص نیست که خسارات در چه حد است.

سرپرست فرمانداری مسجدسلیمان با اشاره به اعلام آماده‌باش این شهرستان گفت: تاکنون به شهرستان‌های دیگر درخواست کمک نداده‌ایم./ایسنا

این در حالی است که نماینده ایذه بیان کرده است که زلزله آسیب جدی به شهرهای اطراف مسجد سلیمان نزده است.

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس تاکید کرد: زلزله آسیب جدی به شهرهای اطراف مسجد سلیمان نزده است.

هدایت‌الله خادمی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به وضعیت استان خوزستان پس از زلزله بیان کرد: مرکز زمین لرزه ۵/۷  ریشتری در شهر مسجد سلیمان است و شهرهای هم جوار آن نظیر اهواز، ایذه و باغملک نیز تحت تأثیر این زلزله قرار گرفته و لرزیده اند.

وی در ادامه اظهار کرد: در شهرهای اهواز و ایذه خسارت جدی وارد نشده است اما در خصوص مسجد سلیمان اطلاعات دقیقی وجود ندارد اما ان‌شاءالله در آنجا نیز خسارت جانی نداشته باشیم.

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس تصریح کرد: به شهرهای اطراف خسارت جدی وارد نشده است و صرفاً لرزش شدید احساس شده است. اکنون نگران مسجد سلیمان هستیم. ستاد مدیریت بحران تشکیل شده است و نیروهای امدادی و بالگردها در حال اعزام به مسجد سلیمان هستند./ایسنا

۴ نفر در مسجد سلیمان مصدوم شدند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان از زخمی شدن ۴ نفر در مسجدسلیمان خبر داد.

یک نفر فوتی در مسجدسلیمان
مرد کهنسال در منطقه ۲۲بهمن مسجدسلیمان پس از زمین لرزه در اثر ترس و عارضه سکته جان باخت./صدا و سیما
 
آخرین اخبار حاکی است

زلزله خسارتی به دانشگاه شهید چمران اهواز وارد نکرده است / خسارتی از خوابگاه‌ها گزارش نشده

مدیر روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: با توجه به وقوع زلزله ۵.۷ ریشتری در خوزستان، خسارتی به دانشگاه شهید چمران اهواز وارد نشده است.

ندا شفیعی، مدیر روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، گفت: با توجه به اینکه کانون زلزله، مسجد سلیمان بوده، فقط، لرزش این زلزله در اهواز احساس شده و خسارتی به دانشگاه شهید چمران اهواز وارد نشده است.

شفیعی اظهار کرد: تاکنون خسارتی از خوابگاه‌های دانشگاه شهید چمران اهواز به ما گزارش نشده و به نظر می‌رسد که آسیبی نیز به خوابگاه‌ها وارد نشده است.
 
---
 
---
---
 

زارع، زلزله‌شناس: پس‌لرزه‌های زلزله مسجدسلیمان روزهای آینده ادامه خواهد داشت

عضو هیات علمی پژوهشگاه مهندسی زلزله با اشاره به وقوع زمین‌لرزه 5.7 ریشتری مسجدسلیمان گفت این زمین‌لرزه در ابتدای منطقه زاگرس چین‌خورده اتفاق افتاده و پس‌لرزه‌های آن طی روزهای آینده یا هفته‌های آینده در این منطقه ادامه خواهد داشت.

دکتر مهدی زارع در گفت‌وگو با پانا اظهار کرد: زلزله با بزرگای 5.7، بزرگای متوسط است و چون در محدوده بزرگای شدید است، می‌توان انتظار داشت که مجموعه‌ای از پس‌لرزه‌ها طی چند روز یا چند هفته رخ دهد. بنابراین پس‌لرزه‌هایی که اکنون در حال وقوع است، طبیعی است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله افزود: این زمین‌لرزه در ابتدای زاگرس چین‌خورده اتفاق افتاده است و ویژگی زلزله‌های منطقه زاگرس کوهپایه و زاگرس چین‌خورده این است که انرژی را به صورت فوجی از رخدادهای پشت سر هم آزاد می‌کند و ترجیحا گروهی از زمین‌لرزه‌های متعدد به جای یک اتفاق خیلی بزرگ رخ می‌دهد. بنابراین پس لرزه‌ها در این منطقه ادامه دارد و حتی تا چند هفته هم می‌توان انتظار داشت که پس لرزه رخ دهد.

تصویری از تخریب گنبد مسجد جامع در مسجد سلیمان

---

پس لرزه مردم خوزستان را مجددا به بیرون از خانه‌ها کشاند

پس از زمین لرزه نسبتا شدید، دقایقی پیش پس‌لرزه‌ای مجددا خوزستان و به‌ویژه شهرستان مسجد سلیمان را لرزاند.

به گزارش تسنیم اهواز، پس از زمین لرزه نسبتا شدید، دقایقی پیش پس‌لرزه‌ای مجدداً خوزستان و بویژه شهرستان مسجد سلیمان را لرزاند.

این پس لرزه به بزرگی 4 ریشتر در ساعت 11 و 49 دقیقه در 19 کیلومتری مسجد سلیمان رخ داد.

پس لرزه رخ داده همچنین در شهرستان‌های لالی و اندیکا احساس شد.

مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان از افزایش مصدومان به ۵۳ نفر خبر داد و گفت: میزان خسارت ناشی از وقوع زمین‌لرزه در منطقه مسجد سلیمان هنوز مشخص نیست.

کیامرث حاجی‌زاده مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: بیش از ۱۰۰ روستا در این منطقه متاثر از زمین‌لرزه هستند.

وی ادامه داد: تاکنون ۵۰ نفر در مسجد سلیمان و ۳ نفر در ایذه مصدوم شده‌اند که اغلب مصدومان به صورت سرپایی درمان شده‌اند.

به گفته مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان هنوز میزان خسارات ناشی از زمین‌لرزه در منطقه مسجد سلیمان مشخص نیست./ایلنا

 

وضعیت دو فرودگاه آبادان و اهواز پس از وقوع زلزله خوزستان

پس از وقوع زلزله ۵.۷ ریشتری در مسجد سلیمان، دو فرودگاه آبادان و اهواز با مشکلی مواجه نشدند و آماده پذیرش بالگرد و هواپیماهای امدادی هستند و علاوه بر این پروازهای مسافری در آنها طبق برنامه انجام می‌شود.

فرشید گلیج مدیرکل دفتر مقررات فرودگاهی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با آخرین وضعیت فرودگاه‌های خوزستان پس از وقوع زلزله ۵.۷ ریشتری در مسجد سلیمان اظهار کرد: دو فرودگاه آبادان و اهواز پس از وقوع زلزله با هیچ مشکلی مواجه نشدند و آماده پذیرش بالگرد و هواپیماهای امداد و نجات را دارند و پروازهای مسافری از جمله پرواز زائران حج تمتع نیز طبق برنامه انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: پس از وقوع زلزله بلافاصله جلسه اضطراری کارگروه تخصصی – فرعی مدیریت بحران و کمیته پدافند غیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران برگزار شد و گزارش‌های مربوط به دو فرودگاه آبادان و اهواز به عنوان زیرمجموعه این شرکت وصول شد.

وی افزود : تست‌های فوق‌العاده فرودگاهی اعم از آب، برق و سیستم‌های ناوبری اخذ و معلوم شد که فرودگاه مشکلی ندارد و علاوه بر این دستور اعلام آماده‌باش مسئولان فرودگاه به منظور عملیاتی نگه داشتن فرودگاه در شبانه‌روز داده شد چرا که احتمال افزایش ترافیک به این دو فرودگاه وجود دارد.

به گفته مدیرکل دفتر مقررات فرودگاهی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گزارش‌های مربوط به وضعیت فرودگاه‌های آبادان و اهواز به سازمان امداد و نجات و دفتر مقررات و مدیریت بحران وزارت راه و شهرسازی نیز ارائه شده است.

وی در مورد خسارات وارده به فرودگاه‌های اهواز و آبادان نیز خاطر نشان کرد: هیچیک از این فرودگاه خسارت ندیده بلکه صرفاً ۲۰ ثانیه در زمان وقوع زلزله آن هم در نقاطی مانند برج مراقبت با لرزش مواجه شدند و در حال حاضر هر دو فرودگاه آمادگی کامل دارند که در صورت قطعی برق با استفاده از موتورهای دیزل برق خود را نیز تأمین کنند.

 

آماده‌باش کامل تیم‌های عملیاتی هلال احمر جهت اعزام به مسجد سلیمان

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر ضمن تشریح آخرین وضعیت خسارات مالی و صدمات جانی بر اثر زلزله ۵.۷ریشتری مسجد سلیمان، از آمادگی تیم‌های عملیاتی جهت اعزام به منطقه خبر داد.

مرتضی سلیمی در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: زلزله ۵.۷ ریشتری ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه امروز شهرستان مسجد سلیمان استان خوزستان را لرزاند. این زلزله تا کنون ۱۰ مصدوم و یک کشته داشته اشت.

وی با بیان اینکه تنها کشته این زلزله بر اثر سکته قلبی پس از زلزله جان خود را از دست داده است گفت: طبق ارزیابی‌های صورت گرفته و اعلام فرمانداری ها در شهرستانهای لای، اندیکا، گتوند، شوشتر، ایذه و باغملک خسارات و صدمات جانی و مالی گزارش نشده است.

زئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر در پایان به آماده باش کامل تیم‌های عملیاتی تاکید کرد و گفت: در صورت نیاز منطقه تیم‌های عملیاتی جهت اعزام به شهرستان مسجد سلیمان به صورت آماده باش کامل هستند.

 

وضعیت جاده‌ای مسجدسلیمان پس از وقوع زلزله

پس از وقوع زلزله ۵.۷ ریشتری در مسجد سلیمان در سه نقطه شاهد ریزش بوده‌ایم که توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای پاکسازی شده‌اند و در حال حاضر هیچ جاده مسدودی در مسجدسلیمان به منظور تردد وسایل نقلیه بر اثر زلزله وجود ندارد.

غلام عباس بهرامی نیا مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان خوزستان در گفت‌وگو با ایسنا و در مورد آخرین وضعیت جاده‌ای و ابنیه فنی مسجدسلیمان پس از وقوع زلزله ۵.۷ ریشتری در این شهرستان اظهار کرد: بر اثر آخرین گزارش‌ها و بازدیدهای میدانی در سه نقطه شاهد ریزش بودیم که این سه نقطه پاکسازی شده‌اند و در حال حاضر جاده مسدودی در مسجدسلیمان نداریم.

وی ادامه داد: همکاران راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان در آمادگی کامل به سر می‌برند و به منظور خدمت رسانی در حوزه راه در آماده‌باش قرار دارند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان خوزستان در مورد میزان خسارت وارده به راه‌ها و ابنیه فنی مسجدسلیمان نیز اعلام کرد: تا کنون میزان خسارت‌ها مشخص نیست و در حال برآورد و ارزیابی خسارات وارده به محورهای جاده‌ای و ابنیه فنی هستیم و به محض اتمام این بررسی‌ها هزینه مربوطه اعلام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، حوالی ساعت ۱۱:۳۰ امروز (۱۷ تیر ماه) زلزله‌ای به قدرت ۵.۷ ریشتر مسجدسلیمان را لرزاند. این زلزله در فاصله ۱۹ کیلومتری مسجد سلیمان، ۲۹ کیلومتری قلعه خواجه و ۳۷ کیلومتری ایذه خوزستان رخ داده است.