ایران آنلاین
printlogo


وزارت ورزش با دوپینگ برخورد کند

کد خبر: 484788تاریخ: 1398/4/16 12:29
وزارت ورزش با دوپینگ برخورد کند
مثبت اعلام شدن آزمایش دوپینگ دو ورزشکار، باعث نگرانی است و نمی‌توان به آن بی توجه بود. «مهدی سهرابی» یک ورزشکار استقامتی باتجربه است که سال‌ها در مسابقات مختلف رکاب زده و می‌داند که کنترل می‌شود ولی اینکه چطور گرفتار مسأله دوپینگ شده، برایم خیلی عجیب است.

البته «حسین کیهانی» ورزشکار جوانی است و ممکن است که تحت تأثیر بعضی چیزها قرار گرفته باشد اما موضوعی که همه ورزشکاران باید به آن توجه داشته باشند، این است که افسران کنترل دوپینگ خیلی دقیق کار می‌کنند. آنها حق دارند که حتی سر زده وارد خانه افراد شوند. ضمن اینکه اگر ورزشکاران داروهای مکمل هم مصرف می‌کنند، باید توسط آزمایشگاه‌ها تأیید شده باشد. یادم هست در مقطعی IOC اعلام کرد که حداقل 50 درصد مکمل‌ها، آلودگی هورمونی دارند. من معتقدم اگر روش‌های تمرینی مناسب و بر اساس انرژی بدن ورزشکار باشد، نیازی به مکمل نیست اما بعضی از ورزشکاران برای این که از نظر روانی اقناع شوند، دنبال مکمل‌ها می‌روند. این داروها باید توسط وزارت ورزش و وزارت بهداشت تأیید شود.
در دوره‌ای که خودم در ورزش مسئولیت داشتم، این موضوع را بارها به ورزشکاران می‌گفتیم و شرایط را با برگزاری کلاس‌های مختلف توضیح می‌دادیم ولی احساس می‌کنم که در حال حاضر فدراسیون‌ها این فعالیت‌ها را کمتر انجام می‌دهند. بعد از رفتن من کمیته ضد دوپینگ به نام «نادو» در ایران تشکیل و به فدراسیون‌ها اعلام شد که نادو مسئول این موضوع است و فدراسیون‌ها کاری نداشته باشند. در حالی که فدراسیون‌ها مسئولیت مهمی دارند و رؤسای فدراسیون‌ها هم باید خیلی دقت کنند و نادو می‌تواند نقش مکمل ایفا کند، چون بحث آبروی ورزش کشور مطرح است. در المپیک زمستانی 2002 سالت لیک سیتی که امریکا میزبان بود، چنان برخوردی با تیم این کشور کردند که به هیچ عنوان قابل انتظار نبود. یک سری مدارک در چادر ورزشکاران امریکایی به دست آوردند که آنها دوپینگ خونی انجام می‌دادند. به این صورت که در ارتفاع بالا تمرین می‌کردند و خونشان را می‌گرفتند و بعد در ارتفاع پایین همان خون را به خودشان تزریق می‌کردند که این کار ممنوع است.
به اعتقاد من، راهکار این است که دقت بیشتری صورت بگیرد. وزارت ورزش باید با این موضوع برخورد جدی‌تری کند و حتی با فدراسیون‌هایی که ورزشکار دوپینگی دارد هم برخورد کند. گرچه خیلی از فدراسیون‌ها رئیس ندارند و با سرپرست اداره می‌شوند و ریشه محکمی ندارند.


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/484788.html