ایران آنلاین
printlogo


وصول درآمد برای شهرداری ها با مشارکت مردم

کد خبر: 479764تاریخ: 1398/3/30 16:14
وصول درآمد برای شهرداری ها با مشارکت مردم
از آنجایی‌که انسان‌ها به‌صورت گروهی زندگی می‌کنند و همواره به‌دنبال پیشرفت و آسایش و رفاه هستند لاجرم دستیابی به این مهم هزینه‌هایی به‌دنبال دارد که برای انجام آن باید مبالغی تحت عنوان درآمد در اختیار داشته باشند. در جامعه شهری امروز این امر بر عهده نهادی به نام شهرداری است که از طرف قانونگذار پیش‌بینی گردیده است.

 بنابراین مهم‌ترین وظیفه شهرداری‌ها ابتدا جذب درآمد و هزینه آن برای ارائه خدمات به شهروندان است که قوانین متعددی در این راستا وضع گردیده تا از هرج و مرج و ناعدالتی جلوگیری به عمل آید.
امروزه مهم‌ترین و بعضاً پرچالش‌ترین کار در شهرداری بخصوص در شرایط نابسامان اقتصادی وصول درآمد است که به اختصار به بعضی از عوامل در جهت جذب وصول آن می‌پردازیم.
  1-‌ مهم‌ترین منبع درآمد شهرداری‌ها عوارضی است که از شهروندان در قبال صدور مجوزهای لازم اعم از ساختمانی، صنفی یا ارائه خدمات دریافت می‌نماید. این درآمد‌ها می‌بایست در جهت ارائه خدمات مختلف از جمله خدمات عمرانی به شهروندان هزینه گردد. حال اگر این هزینه‌ها که برای رفاه شهروندان صورت می‌پذیرد ملموس و مشهود باشد باعث ایجاد اعتماد آنها به شهرداری می‌شود یعنی اگر مردم مشاهده نمایند عوارضی را که پرداخت می‌کنند به‌صورت صحیح برای ساختن شهری زیبا و فراهم نمودن رفاه حال آنان هزینه ‌می‌گردد با اطمینان در پرداخت آن که وفق مقررات بر عهده دارند مقاومت نکرده چه بسا استقبال کنند.
2- درست هزینه کردن باعث افزایش توان اقتصادی شهروندان می‌گردد بدین معنی که عمدتاً افرادی که در یک شهر زندگی می‌کنند دارای حداقل املاک یا مستغلات می‌باشند بنابراین اگر شهرداری در انجام طرح‌های عمرانی و احداث پروژه‌ها و امکانات رفاهی و به‌طور کلی در ساخت یک شهر زیبا از افراد متخصص و کارآمد بهره ببرد در نتیجه شاهد شهری زیبا و پیشرفته خواهیم بود که این امر باعث ایجاد ارزش افزوده مناسب در املاک و دارایی‌های شهروندان و در نتیجه افزایش توان اقتصادی آنها می‌گردد. لذا شهروندی که توان اقتصادی بالاتری داشته باشد مشکلی برای پرداخت عوارض نخواهد داشت.
3- جلب اعتماد سرمایه‌گذاران: درست هزینه کردن نه تنها باعث ایجاد اعتماد بین افراد ساکن در یک شهر بوده بلکه در جلب اعتماد سرمایه‌گذارانی که از بیرون شهر وارد شهر شوند، می‌گردد. چون هدف سرمایه‌گذار به‌دست آوردن سود بیشتر و مطمئن‌تر می‌باشد. بنابراین هرچقدر مجموعه شهری از مدیران باتجربه و متخصص‌تر برخوردار باشد حس اعتماد سرمایه‌گذاران را تقویت نموده و باعث می‌شود با اعتماد و خیال راحت وارد مجموعه گردیده و با امید به به‌دست آوردن سود به سرمایه‌گذاری بپردازند. مسلماً با ورود سرمایه در یک شهر رونق اقتصادی در کسب و کار را به همراه دارد. این روش (جلب سرمایه و سرمایه‌گذار) امروز نه تنها در شهرها بلکه در سطح بین‌المللی بخصوص در کشورهای در حال توسعه، یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه و پیشرفت به شمار می‌رود.
4- آشنایی شهروندان به قوانین و مقررات، در این بخش دو عنصر مهم حائزاهمیت است:
الف- شناخت شهروندان نسبت به قوانینی که به موجب آن می‌بایست عوارض پرداخت نمایند.
ب- تعیین عوارض و بهای خدمات مستند به قوانین. چون عمدتاً مردم تابع قوانین و مقررات می‌باشند لذا با اطمینان از اینکه وضع عوارض‌ها از مجاری قانونی معتبر و مستند بوده، در پرداخت آن مقاومت کمتری نشان می‌دهند چه بسا نهایت همکاری را هم بنمایند.
 

لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/479764.html