ایران آنلاین | اخبار ایران و جهان | Iran Online
printlogo


ایران رکوردار کشفیات مواد مخدر در دنیا است

کد خبر: 477823تاریخ: 1398/3/22 02:38
ایران رکوردار کشفیات مواد مخدر در دنیا است
دکتر اسکندر مومنی در نشست خبری صبح امروز در روز جهانی مبارزه با مواد مخدر گفت: ما نیاز به تشویق کشورهای دیگر نداریم و آنها نیز باید سهم خود را در مبارزه با مواد مخدر ادا کنند.

پلیس مبارزه با مواد مخدر

دبیر کل ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: بر اساس آمارهای استخراج شده توسط سازمان ملل، 75 درصد کشفیات تریاک جهان، 61 درصد مرفین جهان و 17 درصد هروئین جهان مربوط به جمهوری اسلامی ایران است.
وی تصریح کرد: در سال 2017 ایران 21 تن و در کل اروپا حدود چهار تن هروئین کشف شد، در کشور افغانستان تولید موادمخدر از 200 تن در سال 2001 به 10 هزار تن رسیده اما میزان کشفیات در این کشور بر اساس آمارهای سازمان ملل کمتر از 300 تن است.
دبیر کل ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به کشف 800 تنی موادمخدر در ایران طی هر سال، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با تمام توان درحال مبارزه با این پدیده شوم است، کشورهای دیگر می‌توانند با موادمخدر مبارزه کنند اما انجام نمی‌دهند درحالیکه جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد با این پدیده شوم مبارزه کند اما با تحریمها این اجازه را به کشورمان نمی‌دهند.

مومنی افزود: اگر محموله کوچکی از ایران عبور کند و در کشورهای دیگر کشف شود تبلیغات آنها علیه جمهوری اسلامی ایران شروع می‌شود، امروزه کشفیات موادمخدر بدون تجهیزات جدید و به‌روز امکان‌پذیر نیست.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر


وی متذکر شد: کشورهای دیگر باید سهم خود را در مبارزه با موادمخدر ادا کنند و ما نیاز به تشویق آنها نداریم، چرا سایر کشورها باید تماشاگر باشند، ما بیش از دو هزار کیلومتر در چند سال گذشته برای انسداد مرز هزینه کردیم، در سی سال گذشته با تشکیل ستادمبارزه با موادمخدر 41 هزار عملیات با کشف 12 هزار تن موادمخدر صورت گرفت که منجر به شهادت سه هزار و 814 نفر شد و این عملیاتها 12 هزار جانباز و مجروح برجای گذاشت.
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر تصریح کرد: 5 درصد جمعیت جهان در امریکا وجود دارد و 20 درصد زندانیان جهان، معادل بیش از یک میلیون و 500 هزار زندانی در این کشور قرار دارند و 47 درصد از زندانیان در امریکا به طور مستقیم مرتبط با موادمخدر هستند.
مومنی یادآور شد: در سال 2017، 70 هزار نفر در امریکا به دلیل مصرف موادمخدر فوت کردند که در ایران این آمار حدود 3 هزار و 600 نفر بود.
وی با اشاره به ظرفیتهای ایجاد شده برای نگهداری معتادان متجاهر در کشور، گفت: دو اردوگاه در این زمینه راه‌اندازی شده و احداث 10 اردوگاه دیگر در دستور کار قرار دارد.

به گفته دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در مراکز نگهداری معتادان متجاهر نسبت به مهارت‌آموزی اقدام می‌شود.
مومنی، افزایش بهره‌گیری از ظرفیت سازمانهای مردم‌نهاد را یکی از کارهای ایجاد شده توسط ستادمبارزه با موادمخدر برشمرد و گفت: اکنون 380 هزار نفر از معتادان توسط سازمان فنی و حرفه‌ای مهارت آموخته‌اند همچنین در حال اجرای طرح "یاری‌گران" هستیم، در این طرح، اقدامات پیشگیرانه با اولویت آموزش و پرورش و خانواده‌ها انجام می‌شود.
وی با اشاره به اقدامات مقابله‌ای تمام دستگاه‌ها برای مبارزه با موادمخدر در دو ماه گذشته، تصریح کرد: در این بازه زمانی 143 تن موادمخدر کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته چهار درصد افزایش داشته، 547 عملیات و درگیری در این دو ماه به وقوع پیوست، 5 هزار و 677 خودرو توقیف شد و تمام شاخصها در حوزه مقابله، آموزش و درمان توسعه داشته است.رکنا


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/477823.html