ایران آنلاین | اخبار ایران و جهان | Iran Online
printlogo


نتایج خوب اجرای طرح های بیابان زدایی درحاشیه نمکی دریاچه ارومیه

کد خبر: 474248تاریخ: 1398/3/6 22:36
نتایج خوب اجرای طرح های بیابان زدایی درحاشیه نمکی دریاچه ارومیه
اجرای طرح های بیابان زدایی درحاشیه نمکی دریاچه ارومیه پس از گذشت 5 سال نتایج خوبی داشته که مجریان را به تداوم اجرای آنها در راستای کاهش حداکثری بیابان های اطراف آن ترغیب کرده است.

بیابان زدایی در بیش از نیم میلیون هکتار از حاشیه دریاچه

Результат пошуку зображень за запитом "‫بيابان زدايي درحاشيه درياچه اروميه‬‎"

«میرصمد سیدموسوی»، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی که مسئول اجرای طرح های بیابان زدایی در سواحل غربی حاشیه دریاچه ارومیه است،با بیان اینکه میزان گرد و غبار نمکی با منشاء دریاچه تا 70 درصد مهار شده، گفت: بیابان زدایی در بیش از نیم میلیون هکتار از حاشیه دریاچه یکی از موفق ترین پروژه های منابع طبیعی است.

سیدموسوی افزود: طی 4 سال گذشته یک هزار و 967 هکتار عملیات بوته و نهال کاری در حاشیه اطراف دریاچه انجام شد که رقمی کم نظیر در این حوزه به شمار می رود. در این راستا 251 میلیارد ریال نیز در 4 منطقه بحرانی واقع در شهرستان های ارومیه، سلماس و میاندوآب از محل اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه هزینه شد.

وی بیان کرد: دراین بازه زمانی 112 کیلومتر بادشکن غیرزنده در راستای احیای بیولوژیکی دریاچه ارومیه در سایت «جبل‌کندی» احداث شد. همچنین ساماندهی چرای دام در سطح 500 هزار هکتار و مراقبت و نگهداری از گززارهای اطراف دریاچه در سطح 600هکتار انجام شد.

موسوی با اشاره به قرق مطلق در 25 هزار هکتار از مناطق حاشیه ای دریاچه ارومیه با هدف بیابان زدایی از طریق توزیع رایگان بسته‌های حمایتی، گفت: در این بازه زمانی توزیع رایگان جو به میزان 518 تن، مدیریت هرز آب در سطح 2 هزار و 600 هکتار از اراضی ساحلی، آبیاری سنواتی، پژوهش در زمینه روش‌های نوین مقابله با فرسایش بادی و گرد وغبار، اقدامات ترویجی و فرهنگی در قالب مدل ترسیب کربن و نیز مطالعات اجرایی در 7هزار و 600 هکتار از اراضی منطقه «جبل کندی» و محدوده پارک ملی صورت گرفت.

وی افزود: طبق بررسی ها حداکثر ظرفیت انتقال تجمعی گرد و غبار در منطقه نصف شد و از 298 کیلوگرم در سال 96 به 157 کیلوگرم در مترمربع طی سال گذشته رسید.  در این مدت همچنین تلفات خاک تجمعی از 39 تن در هکتار در سال 96 به 12 تن در هکتار در سال گذشته کاهش یافت.

«فرهاد سرخوش»، مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی نیز در این خصوص گفت: عملیات مقابله با ریزگرد در سال های اخیر یکی از موفق ترین اقدامات در حوضه دریاچه ارومیه به شمار می رود که 80 درصد آن به ثمر نشسته است.

وی اضافه کرد: علاوه بر اجرای طرح هایی نظیر بادشکن غیرزنده، بوته کاری و نهال کاری، ساماندهی چرای دام، مراقبت و نگهداری از گززارهای موجود و مدیریت هرزآب اقدامات قابل توجه دیگری نیز انجام شد که احداث ایستگاه های سنجش و پایش فرسایش بادی از جمله آنها به شمار می رود.

وی اجرای طرح های بیابان زدایی را عامل اجرای طرح های پژوهشی و تحقیقی در راستای جلوگیری از مشکلات در آینده دانست و بیان کرد: در این راستا طرح های پژوهشی در خصوص روش های نوین مقابله با فرسایش بادی و گرد و غبار انجام شد که نتایج آن می تواند در ارتقای شاخص های طبیعی موثر باشد.

بیشتر بخوانید

طرح ترسیب کربن در راستای احیای دریاچه ارومیه اجرا می شود - ایران آنلاین

شوربختی به دل پارک ملی دریاچه ارومیه افتاد - ایران آنلاین

Результат пошуку зображень за запитом "‫بيابان زدايي درحاشيه درياچه اروميه‬‎"


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/474248.html