ایران آنلاین | اخبار ایران و جهان | Iran Online
printlogo


ممنوعیت درخواست ضامن یا چک ضمانت  از سیلزدگان

کد خبر: 474244تاریخ: 1398/3/6 22:26
ممنوعیت درخواست ضامن یا چک ضمانت از سیلزدگان
چند هفته پس از سیل ویرانگر روزهای آغازین سال، استان های درگیر سیل بویژه گلستان، خوزستان و لرستان اقدامات لازم برای شروع بازسازی واحدهای مسکونی تخریبی را آغاز کرده اند و مردم منتظر رسیدن وام ساخت هستند.

سیل بی سابقه فروردین ماه 

---

اما مردمی که واحدهایشان بر اثر سیل بی سابقه فروردین ماه تخریب و یا نیاز به تعمیر دارد در مراجعه به بانک ها برای دریافت تسهیلات ساخت و یا تعمیر با بوروکراسی معمول اداری بانک ها و قوانین دست و پاگیر مواجه می شوند که نه تنها آنها را نا امید می کند بلکه کار بازسازی را با تاخیر مواجه می سازد . طی یکی دو هفته اخیر برخی بانک های عامل پرداخت تسهیلات در استان گلستان ازمردمی که برای دریافت تسهیلات  مراجعه می کردند ضامن معتبر یا چک ضمانت می خواستند و این در حالیست که بیشتر مردم می گویند ضامن معتبر یا دسته چک ندارند و این مساله سد راه بازسازی شده بود . این در حالیست که بر اساس مصوبه هیات وزیران، بانک ها نباید از سیلزدگان چک ضمانت یا ضامن درخواست کنند .

این مساله به حدی برای مردم مشکل ایجاد کرده که «علیرضا تابش» رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور در حاشیه جلسه هماهنگی ستاد بازسازی مناطق سیل زده گلستان از بانک‌ها خواسته طبق مصوبه هیات دولت عمل کنند تا منابع اختصاص یافته به طور مناسب در اختیار خسارت دیدگان قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرده است: بانک‌ها نباید از مردم برای پرداخت تسهیلات، تقاضایی بیشتر از سفته زنجیره‌ای که مصوبه هیات دولت است داشته باشند.

مصوبه دولت تا 72 ساعت دیگر می رسد 

«ولی‌الله زمانی نژاد» مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان در گفت و گو با «ایران» می گوید : متاسفانه هنوز این معضل حل نشده و کار بازسازی را با مشکل روبرو کرده است .

وی می افزاید : البته مدیران عامل بانک های عامل در استان اعلام کرده اند منتظر رسیدن مصوبه هیات وزیران از طریق بانک مرکزی هستند و اظهار امیدواری کرده اند، این مصوبه تا 72 ساعت آینده به دستشان برسد .

وی از مردم خواست، این 3 روز را هم تحمل کنند چرا که مابقی کارهای بازسازی و مصالح مورد نیاز تامین شده و به محض دریافت تسهیلات از سوی مردم کار بازسازی آغاز خواهد شد .

زمانی نژاد تاکید می کند : قبل از این مصوبه قرار بود نرخ سود تسهیلات در شهر ها 5 درصد و روستاها 4 درصد  قرض الحسنه باشد که با این مصوبه تسهیلات شهری نیز قرض الحسنه خواهد بود .

به گفته وی ۴۶۰ میلیارد تومان از منابع قرض الحسنه به گلستان اختصاص داده شد که باید برای بازسازی یک هزار واحد شهری، ۵ هزار واحد روستایی، ۷ هزار واحد تعمیری و ۷ هزار و ۲۰۰ واحد معیشتی اختصاص یابد.

بیشتر بخوانید

http://درخواست ضامن یا چک ضمانت ممنوع - خبرگزاری صدا و سیما

http://درخواست ضامن یا چک ضمانت ممنوع | بانک ها طبق مصوبه هیئت دولت - واحد ...


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/474244.html