ایران آنلاین
printlogo


حاشیه های انتخابات هیات رییسه؛ خداحافظی علی مطهری/ گعده های نمایندگان در مجلس

کد خبر: 474191تاریخ: 1398/3/6 01:10
حاشیه های انتخابات هیات رییسه؛ خداحافظی علی مطهری/ گعده های نمایندگان در مجلس
در روزی که علی لاریجانی بار دیگر به عنوان رییس مجلس شورای اسلامی انتخاب شد، نمایندگان به علی مطهری به عنوان نایب رییس مجلس رای ندادند و عبدالرضا مصری را جایگزین او کردند.

انتخابات هیات رییسه در جلسه علنی امروز-یکشنبه- مجلس شورای اسلامی برگزار و علی لاریجانی با ۱۵۵ رای بار دیگر به عنوان رییس مجلس شورای اسلامی انتخاب شد؛ مسعود پزشکیان و عبدالرضا مصری نیز به عنوان نواب اول و دوم انتخاب شدند.

امیر حسین قاضی زاده هاشمی، انتخابات هیات رییسه را به عنوان اولین دستور جلسه علنی امروز قرائت کرد، سپس اسامی «علی لاریجانی»، «محمدرضا عارف» و «محمدجواد ابطحی به عنوان نامزدهای هیات رییسه قرائت شد.

نماینده ها هنگام قرائت نام اسامی کاندیدای ریاست مجلس، نام لاریجانی را فریاد می زنند، مانیتور مجلس شمار نمایندگان حاضر در صحن را  ۲۸۰ نشان می دهد؛ لاریجانی نمایندگان را به نشستن در صندلی های خود دعوت کرد و خطاب به نماینده ها می گوید در سرجای خود مستقر باشید تا بتوانند کارت ها را جمع کنند.

همچنان تردد نماینده ها زیاد است و در جای جای مجلس، گعده هایی تشکیل داده اند؛ اسامی «قاسم میرزایی نکو»، «مهرداد لاهوتی» و «سید جواد ساداتی نژاد» برای شمارش آراء قرائت می شود.

لاریجانی بار دیگر نماینده ها را به نشستن در صندلی های خود دعوت می کند.

اسامی «مسعودپزشکیان»، «عبدالرضا مصری»، «علی مطهری» و «محمدحسین فرهنگی» به عنوان نامزدهای نواب مجلس شورای اسلامی قرائت و کارت ها برای انتخاب آرای نایب رییسی توزیع می شود که نمایندگان از میان آنها باید به سه تن را انتخاب کنند.

اسامی «زهراسعیدی مبارکه»، «سکینه الماسی» و «فاطمه ذوالقدر» برای شمارش آرا قرائت می شود.

نماینده ها همچنان میان صندلی ها در تردد هستند و لاریجانی بار دیگر آنان را به استقرار در صندلی های به منظور قرائت اسامی توزیع کارت  انتخاب ناظران دعوت می کند.

در همین هنگام آرا انتخاب رییس مجلس شورای اسلامی توسط علی لاریجانی قرائت می شود؛ از مجموع ۲۷۴ رای ماخوذه، لاریجانی با کسب ۱۵۵ رایکرسی ریاست مجلس را برای یک سال دیگر حفظ می کند؛ عارف ۱۰۵ رای کسب می کند، ابطحی ۹ رای،  و ۵ رای هم باطل هستند.

هنگام قرائت نام لاریجانی، برخی نماینده ها فریاد «شیره» را سردادند.

لاریجانی پس از قرائت آرا ضمن تشکر از اعتماد نماینده ها گفت: از همه شما ممنونم که به حقیر اعتماد داشتید؛ امیدواریم که در سال پیش روی مجلس شورای اسلامی با حمایت نماینده ها مشکلات پیش پای ملت در زمینه اقتصادی برداشته شود و برخی مسائل منطقه ای با تدبیر شما به سرمنزل مقصود برسد و سال پر توفیقی داشته باشیم.

وی بار دیگر از حمایت نمایندگان و حسن نظر آنان به خود تشکر کرد.

در ادامه جلسه علنی مجلس و انتخاب هیات رییسه، اسامی «اسدالله عباسی»، «عبدالکریم حسین زاده»، «محمود صادقی»، «سید مهدی مقدسی»، «بهروز نعمتی»، «محمد آشوری تازیانی»، «سید قاسم جاسمی»، «قاسمی احمدی لاشکی» و «علی ادیانی راد» به عنوان ناظران مجلس قرائت می شود؛ از میان این تعداد باید سه نفر انتخاب شوند.

بسیاری نماینده ها همچنان در حال تردد هستند، لاریجانی خطاب به نماینده ها می گوید تبلیغات نکنید هرشخص هر تصمیمی گرفته، نظر خود را در کارت منعکس می کند.

اسامی «غلامرضا کاتب»، «محمدعلی وکیلی»، «احمد امیرآبادی فراهانی»، «سمیه محمودی»، «علی اصغر یوسف نژاد»، «عبدارسول خضری»، «علیرضا رحیمی»، «سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی»، «بهروز بنیادی»، «فاطمیه سعیدی»، «رضا کریمی»، «عباس گودرزی»، «محمدرضا صباغیان» و «محمدعلی پورمختار» به عنوان نامزدهای دبیری هیات رییسه مجلس قرائت می شود که از میان این ۶ تن به عنوان دبیران هیات رییسه انتخاب می شوند.

هنگام قرائت اسامی برخی نماینده فریاد زدند «شیره»

همهمه و سروصدای نمایندگان در مجلس زیاد است.

شمارش آرا ادامه دارد و لاریجانی می گوید که دستور بعدی جلسه امروز را قرائت کنند.

نمایندگان در ادامه با کلیات طرح اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی و تعداد نمایندگان آنها با ۹۸ رای موافق، ۱۵۰ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از ۲۷۲ نماینده حاضر مخالفت کردند.

دستور بعدی در خصوص اصلاح موادی از قانون فعالیت احزاب قرائت شد و نمایندگان با وجود همهمه مجلس در مخالفت و موافقت با این طرح، نظرات خود را بیان کردند.

در ادامه جلسه علنی اسامی دبیران انتخابی هیات رییسه مجلس قرائت شد؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی از میان ۱۵ نامزد تصدی پست دبیری هیات رییسه مجلس دهم، امیر حسین قاضی زاده هاشمی(فراکسیون ولایی) با ۱۶۰ رای، محمد علی وکیلی(فراکسیون امید) با ۱۵۳ رای، علی اصغر یوسف نژاد(فراکسیون امید) با ۱۵۱ رای، اکبر رنجبرزاده(فراکسیون ولایی) با ۱۳۸ رای و احمد امیرآبادی(فراکسیون ولایی) با ۱۳۲ رای و علیرضا رحیمی(فراکسیون امید) با ۱۲۶ رای از ۲۷۷ رای ماخوذه به عنوان دبیران هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی برای سال چهارم مجلس دهم انتخاب کردند.

نماینده ها پیش از تذکرات و اخطارات خود از زحمات سه ساله علی مطهری تشکر کردند.


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/474191.html