ایران آنلاین
printlogo


نصب سیستم‌عامل بومی روی تلفن‌ همراه

کد خبر: 473603تاریخ: 1398/3/4 01:15
نصب سیستم‌عامل بومی روی تلفن‌ همراه
معاون وزیر ارتباطات از طراحی و نصب سیستم عامل بومی روی برخی تلفن‌ همراه موجود در بازار خبر داد و گفت: این سیستم با هدف تضمین استقلال و امنیت در استفاده از تلفن‌ همراه ساخته شده است و بزودی آن را اعلام عمومی می‌کنیم.

 امیر ناظمی افزود: از نظر ما سیستم عامل بومی یعنی سیستم عاملی که پاسخگوی نیاز بومی کشور باشد اما این سیستم عامل قرار نیست جایگزین همه سیستم عامل‌ها شود؛ بلکه ما یک درصدی از نیازمندی‌هایمان که به سیستم عامل مطمئن با دو فاکتور امنیت و استقلال احتیاج دارد را از طریق سیستم عامل بومی تأمین می‌کنیم. اگر دیگران تصمیم گرفتند اپلیکیشن‌های ما را حذف کنند، ما سیستم عاملی داشته باشیم که اختیار عمل در دست خودمان باشد و اپلیکیشن‌های ما از آن حذف نشود.
معاون وزیر ارتباطات گفت: این سیستم با این هدف طراحی شده که مطمئن باشیم اطلاعات ما از آن درز نمی‌کند. در همین حال اطمینان داشته باشیم که نسبت به این سیستم عامل شنود و تهدیدی وجود ندارد.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با تأکید بر اینکه قرار نیست چرخ را از اول اختراع کرد و سیستم عامل بنویسیم، افزود: بلکه اپن سورس‌هایی وجود دارد که می‌توان آن را برای نیاز خودمان شخصی‌سازی کنیم. لینوکس یک سیستم عامل کد باز است و بیس اولیه اندروید تلفن همراه نیز اپن سورس است که روی آن امکاناتی قرارگرفته است. ما نیز مدنظرمان این است که سیستم عامل اپن سورسی داشته باشیم که بی‌نیاز از سایر کشورها، روی آن امکانات خاص خودمان را ارائه دهیم.
معاون وزیر ارتباطات در مورد اینکه آیا سازندگان گوشی در این طرح با ایران همکاری می‌کنند، گفت: هم‌اکنون این سیستم عامل روی برخی از مدل‌های گوشی ایرانی نصب شده است. در همین حال با یکی از برندهای خارجی تلفن همراه که حدود ۸ درصد بازار ما را در اختیار دارد نیز برای نصب این سیستم عامل بومی روی گوشی‌های آن شرکت، وارد مذاکره شده‌ایم.

/مهر


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/473603.html