ایران آنلاین
printlogo


پنج ستاره برای دردهای پدرو آلمودووار

کد خبر: 471956تاریخ: 1398/2/29 12:39
«کن 2019» در میانه راه
پنج ستاره برای دردهای پدرو آلمودووار
هفتادودومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کن فرانسه در حالی امروز (یکشنبه 29 اردیبهشت) به نیمه راه خود می‌رسد که از 21 فیلم بخش مسابقه 10 تای آنها اکران شده‌اند و 11 فیلم باقی‌مانده نیز تا جمعه شب این هفته پخش می‌شود تا هیأت داورانی که ریاستشان با اله‌خاندرو گونزالس ایناریتوی مکزیکی است، شنبه شب آینده (4 خرداد) آرای خود را اعلام و فاتحان رامعرفی کنند.

شنبه در پنجمین روز از دوره جدید معتبرترین جشنواره فیلم جهان «درد و افتخار» ساخته تازه پدرو آلمودووار اسپانیایی اولین نوبت اکران خود را در بخش مسابقه سپری کرد و با موجی از استقبال مردمی و حمایت اهالی سینما مواجه شد؛ هرچند یک برآورد دقیقی از مدعیان امسال در اواسط راه جشنواره کار سختی است‌ اما می‌توان به عینه دید که آلمودووار با کار تازه‌اش قلب جشنواره را نشانه گرفته است. این درام تازه اجتماعی با خط و خطوطی خانوادگی‌ از همان هنرپیشه‌های مورد وثوق آلمودووار مثل آنتونیو باندراس نامدار و پنه‌لوپه کروز مشهور بهره گرفته و مثل معمول سناریوی فیلم را نیز خود آلمودووار نوشته است.
باندراس در قالب آلمودووار
چگونه می‌توان این فیلم را دید و کاراکتر اول آن را با خود آلمودووار یا آدمی از جنس وی قیاس نکرد؟ فیلمسازی به‌نام سالوادور مالو (با بازی آنتونیو باندراس) که قدم به دوران نزول خود گذاشته زندگی گذشته و امروز خود را طی یک سری فلاش‌بک یا تصاویری از امروز و پیش‌بینی‌هایی از فردا مقابل بینندگان می‌گذارد. در این ارتباط کودکی او را می‌بینیم که به دهه 1960 باز می‌گردد و وی و خانواده‌اش را در شرایطی به تصویر می‌کشد که به منطقه پاترنای اسپانیا کوچ کرده‌اند و سودا و آرزوی شکوفایی هرچه بیشتر را از این طریق جست‌وجو می‌کنند. دهه 1980 نیز با دوربین جست‌وجوگر آلمودووار به روی ما آغوش می‌گشاید تا طی آن شکل‌گیری اولین ماجرای عاطفی سالوادور مالو را شاهد باشیم.
پس‌از 44 روز تصویر برداری
کمپانی ال دسئو که تولید و توزیع‌کننده این فیلم با یاری کمپانی امریکایی- ژاپنی سونی پیکچرز است، اول بار اخبار مربوط به تهیه این اثر هنری را در آوریل 2018 (فروردین 1397) اعلام کرد و در همان زمان تأکید شد که قسمت اعظم تصویر‌برداری در شهر والنسیای اسپانیا انجام می‌شود و المودووار خوزه لوییس الکاینه را به‌عنوان مدیر فیلمبرداری «درد و افتخار» برگزیده است. در نهایت فیلمبرداری به مدت 44 روز انجام پذیرفت و 15 سپتامبر 2018 (26 شهرویر 1397) پایان گرفت و در پی آلمودووار در اتاق تدوین مشتقر شد تا نسخه نهایی مورد نظرش را از درون بیش از 3 ساعت و نیم فیلم برداشت شده بیرون بکشد. برای اینکه اختیار و تملک این فیلم تا حد قابل ملاحظه‌ای در اختیار خاندان المودووار بماند و دسئو و سونی شرکای آنان تلقی شوند (و نه مالکان پروژه) اگوستین آلمودووار برادر پدر و وظایف تهیه‌کننده اصلی را بر عهده گرفته است.


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/471956.html