printlogo


رواج سنت طبل زنی در شب های رمضان طبس

کد خبر: 471171تاریخ: 1398/2/25 23:02
رواج سنت طبل زنی در شب های رمضان طبس
کارشناس مردم‌شناسی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان ‌جنوبی اظهار کرد: سنت حسنه طبل‌زنی بیش از 100 سال است که در سحرها و افطارهای ماه مبارک رمضان در طبس رواج دارد.

فریبا کاهنی گفت: در ماه مبارک رمضان مراسم طبل‌زنی در دو نوبت سحر و افطار در شهرستان طبس اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه هر بار اجرا، به مدت ده دقیقه تا یک ربع و هر نوبت شامل سه بار به فاصله یک ساعت از مرتبه قبل نواخته می‌شود، افزود: این موسیقی با ضربات هماهنگ زمان باقیمانده به اذان را اعلام می‌کرد و در پایان یک بخش کوتاه داشت که ریتم آن به هم ریخته بود و مردم با شنیدن آن متوجه می‌شدند که زمان کوتاهی به اذان مانده است.

کارشناس مردم‌شناسی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان ‌جنوبی با اشاره به اینکه پس از اجرای این موسیقی، توپ خاصی به نام زنبورک(شمخال) به صدا در می‌آمد، تصریح کرد: به برگزارکنندگان این عمل زنبورک‌زن و نقاره‌زن می‌گفتند و تمامی این کارها در بیشتر مناطق به صورت موروثی صورت می‌پذیرفت و به ندرت غریبه‌ای وارد این کار می‌شد.

کاهنی ادامه داد: زمان اجرای طبل‌زنی، به کمک ساعت‌های آبی (شامل تشتی بزرگ و فنجان مسی متوسطی که ته آن سوراخ ریزی داشت)، مشخص می‌شد و صدای پر طنین این طبل‌ها با ترتیبی موزون و دلنشین خاطره نقاره‌زنی بارگاه امام هشتم(ع) را در یادها زنده می‌کرد.

وی با بیان اینکه این سنت حسنه بیش از  100 سال است که رواج دارد، اظهار کرد: طبل‌نوازان طبق وقف‌نامه، مقرری دریافت می‌کنند که وقف‌نامه آن در اداره‌کل اوقاف شهرستان طبس موجود است.

کارشناس مردم‌شناسی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان ‌جنوبی یادآور شد: آیین و مراسم طبل‌زنی در شهرستان طبس به شماره 189 در تاریخ 17 بهمن ‌ماه 89 در فهرست آثار میراث معنوی(ناملموس) کشور به ثبت رسیده است./ ایسنا


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/471171.html