ایران آنلاین
printlogo


تحریم نفتی عراق را شامل نمی شود

کد خبر: 465539تاریخ: 1398/2/6 05:23
تحریم نفتی عراق را شامل نمی شود
مشاور نخست وزیر در امور انرژی و وزیر نفت عراق گفت که تصمیم اخیر «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا در خصوص تمدید نکردن معافیت برای خریداران نفت از جمهوری اسلامی ایران، عراق را شامل نمی شود.

 «ثامر الغضبان» روز پنجشنبه در کنفرانس خبری مشترک با «فاتح بیرول» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی در بغداد افزود که آمریکا معافیت را از 8 کشور که خریدار نفت ایران بودند، برداشت و این معافیت مشمول عراق نمی شود زیرا نفت خام از جمهوری اسلامی ایران وارد نمی کند.

وی اضافه کرد که عراق خود صادرکننده نفت خام به دیگر کشورها است و مشمول این تصمیم جدید رییس جمهوری آمریکا نمی شود.
وی خاطرنشان ساخت که کشورهای عضو سازمان اوپک اصرار دارند که نفت خام مورد نیاز کشورهای مصرف کننده را تامین کرده و در عین حال خواهان ثبات بازار جهانی نفت در یک قیمت منصفانه هستند.
وزیر نفت عراق اضافه کرد که عراق به طور جدی به توافق اعضای سازمان اوپک و کشورهای تولید کننده نفت در خصوص سهمیه بندی های نفت پایبند بوده است.
رییس جمهوری آمریکا در تصمیمی در اول اردیبهشت ماه جاری معافیت 8 کشور اصلی خریدار نفت ایران را برداشت و تهدید کرد که هر کشوری که بخواهد از ایران نفت بخرد مشمول اقدامات تحریمی واشنگتن می شود.
همزمان ترامپ اعلام کرد که عربستان سعودی و امارات متعهد شده اند که کسری نفت ایران را در بازار تامین کرده و از افزایش قیمت جهانی نفت جلوگیری کنند./ایرنا


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/465539.html