printlogo


صمیمی، متهم پرونده پتروشیمی : آبروی نظام را حفظ کرده‌ایم

کد خبر: 464567تاریخ: 1398/2/3 01:11
جزئیات پنجمین جلسه دادگاه شرکت بازرگانی پتروشیمی
صمیمی، متهم پرونده پتروشیمی : آبروی نظام را حفظ کرده‌ایم
اگر ما اخلالگر بودیم در بخش سیمان و نساجی در کل کشور سرمایه گذاری نمی کردیم. ما سال ۷۵ مجمع شرکت را در استادیوم با حضور تمام سهام داران برگزار کردیم به همین دلیل اتهام اخلال به ما نمی‌چسبد/ من دارم برای کشور نیروگاه می‌سازم. من خرید و فروش یورویی نداشتم

متهم پرونده پتروشیمی در پنجمین جلسه رسیدگی به این پرونده گفت: اتهامات وارده را قبول ندارد و با اقداماتی که انجام داده‌اند آبروی نظام را حفظ کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، قاضی مسعودی مقام در ابتدای پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر آن که صبح امروز (دوشنبه) در شعبه سوم دادگاه انقلاب اسلامی برگزار شد، از متهم «عباس صمیمی» خواست که در جایگاه حاضر شده و دفاعیات خود را بیان کند.

قاضی خطاب به متهم گفت: عباس صمیمی فرزند حسین بر اساس گزارش سازمان بازرسی، شکایت شرکت پتروشیمی متهم به اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به میزان ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی و تحصیل مال به میزان ۳۱۸ میلیارد و ۶۳۵ میلیون و ۲۷۵ ریال هستید آیا اتهامات خود را قبول دارید؟

عباس صمیمی پاسخ داد: خیر. اتهامات را قبول ندارم.

این متهم اظهار کرد: این پرونده ۶ سال طول کشیده است و لازم است پیرامون آن توضیحاتی ارائه دهم.

وی افزود: در سال ۸۵ با ابلاغ اصل ۴۴، ۱۲۷ فعال بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی حاضر شدند و در سال ۸۸ مزایده برای واگذاری سهام شرکت برگزار شد و در این مزایده ۱ بخش خصوصی و ۳ شرکت دولتی شرکت کردند اما بخش خصوصی با اعلام ۴۲ درصد بالاتر از قیمت، برنده مزایده شد.

صمیمی ادامه داد: از روز بعد مزایده مشکلات شروع شد و سهام شرکت را به ما واگذار نمی کردند به همین دلیل پرونده به هیات داوری رفت و ۷ داور نظر دادند و سهام به نام شد و بعد از آن بود که شب نامه های شرکت پتروشیمی در روزنامه ها آغاز شد و دادستانی تهران به پرونده ورود پیدا کرد و پرونده را به دادگاه تجدیدنظر بردند که دادگاه تجدید نظر رای هیئت داوری را تایید کرد و گفت که روند خصوصی سازی درست انجام شده است.

این متهم گفت: در این جریان ۴۰ درصد سهام شرکت npc به هلدینگ خلیج فارس واگذار شد. به محض اینکه افراد هیئت مدیره منتقل شدند درخواست هایی مطرح کردند به عنوان مثال خواستند هیئت مدیره از سوی سهام دار اقلیت انتخاب شود و یا اینکه کل اساس نامه اصلاح شود و تعداد اعضای هیئت مدیره بخش خصوصی با اعضای هیئت مدیره بخش دولتی برابر باشد که تمام این موارد خلاف قانون تجارت بود.

وی افزود: همچنین تقاضا کردند که ۲۲ درصد سهام به نام آنها شود و بنده به عنوان یک فعال تجاری از بیان تقاضاهای مطرح شده شرم دارم.

این متهم گفت: شرکتی که ۵۱ درصد سهام  دارد و اگر ۲۲ درصد آن را واگذار کند عملا حذف می شود.

صمیمی گفت: در سال ۹۲ شرکت پترشیمی ایران علی رغم اینکه ۵۱ درصد سهام به بخش خصوصی و ۴۵ درصد سهام به هلدینگ خلیج فارس واگذار شده بود و سهامی نداشت اقدام به شکایت کرد و رای هیئت ۷ داور را به شعبه ۲۱ دادگاه شهید بهشتی بردند و پرونده به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع داده شد که رای هیئت داوری را تایید کرد.

وی اظهار کرد: بعد از ۲۰ سال ادعای برند کردند و گفتند که ارزش برند شرکت پتروشیمی قیمت گذاری نشده است.

وی افزود: در نهایت جلسه هیئت مدیره برگزار شد که بنده به عنوان رییس هیئت مدیره pcc انتخاب شدم اما آن را به نماینده دولت واگذار کردم. من احمق شدم و تفاهم نامه امضا کردم.

در ادامه جلسه، صمیمی گفت: شرکت pcc ، هفت(۷) نفر هیات مدیره داشت که ۴ نفر از بخش خصوصی و ۳ نفر از بخش دولتی بودند و من رئیس هیات مدیره شرکت pcc بودم.

وی افزود: امضاهای pcc طبق اساسنامه دو گروه الف و ب بود که در گروه الف نماینده دولت را قرار دادیم.

متهم گفت: زمانی به ما برادر صمیمی می‌گفتند و حال ما اخلالگر شده‌ایم.

صمیمی اظهار کرد: سهام ثبتی شرکت پتروشیمی بازرگانی طی ۲۰ سال ۲.۵ میلیارد تومان بوده است. بخش خصوصی که آمد فقط در یک دوره از اواخر سال ۸۸ تا اواخر ۹۰/۰۶/۳۱ و با مدیریت آقای حمزه‌لو اقداماتی انجام داد.

متهم در ادامه گفت: حراست در بخش خصوصی معنایی نداشت چون تمام مدیران از بخش دولتی بودند. همچنین مجامع با حضور نماینده‌های دولت تشکیل می‌شد.

متهم پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی اظهار کرد: متعاقبا تفاهم نامه‌ای امضاء شد. از مجموع سرمایه ‌گذاری ایران ۲ نفر احمق شدند و تفاهم نامه را امضاء کردند که آقای حمزه‌لو و من بودیم.

وی افزود: ما این کار را به خاطر مملکت و انقلاب قبول کردیم.

وی در ادامه گفت: pcc در قبال تسهیلات مأخوذه از بانک‌های داخلی و خارجی تعهداتی را قبول کرده است. به من گفتند ۶ میلیارد یورو را نیاوردید و یک بار هم گفتند باید خارج می‌ماند.

صمیمی اظهار کرد: ما آبروی نظام را حفظ کردیم و تعهدات پرداخت شده است.

در ادامه دادگاه، عباس صمیمی متهم دادگاه اظهار کرد: از روز خصوصی سازی تا امروز باید تابلوی حراست شرکت را پایین می آوردند زیرا از تمام مسائل باخبر بودند. روزی که بنده را در فرودگاه انگلیس به اتهام دور زدن تحریم ها بازداشت کردند به محض ورود به کشور تمام مسائل را به حراست اطلاع دادم.

وی افزود: بنده در سال ۹۱ که رییس هیات مدیره شدم از سازمان بازرسی کل کشور خواستم در شرکت مستقر شود و شرکت را بررسی کند. ما خودمان درخواست دادیم اما حالا می گویند که ما پنهان کاری کردیم و نمی خواستیم فاش کنیم که در چند شرکت حضور داریم. ما هیچ سوء نیتی نداشتیم.

این متهم ادامه داد: نمودارهای مالی شرکت پتروشیمی شانگهای از زمان خصوصی سازی رو به صعود بوده و با شروع مشکلات و شکایت‌ها روند نزولی شد. ۵ سال شرکت را تاسیس کردیم که سه سال آن در دادگاه بودیم.

وی گفت: شرکت ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات گرفت که یک ریال آن را امضا نکرد و تمام سفته ها را شرکت پتروشیمی امضا کرد.

صمیمی اظهار کرد: گفتند که pcc سوء مدیریت داشته است در صورتی که در سال ۹۲ مجمع هلدینگ خلیج فارس را تشکیل دادیم و شرکت پتروشیمی اعلام کرد که عمده مطالبات وصول شده است و تنها طلب موجود سود سهام است و تا پایان سال ۹۱ ،npc  رضایت کامل داشت.

وی در رابطه با ۵۰۰ میلیون یوروی کسری شرکت که در کیفرخواست مطرح شده است، گفت: زمانی که شرکت npc سهام را به pcc منتقل کرد باید مسئولیت ها را هم واگذار می کرد.

وی افزود: در زمان واگذاری مطرح شد که شرکت ۶۷۴ میلیون یورو بستانکار و ۶۰۶ میلیون یورو بدهکار است که باید با هم تهاتر می شد اما انجام نشد و بعد گفتند که ۵۰۰ میلیون یورو کسری وجود دارد که شرکت پتروشیمی جای آن سهام ببرد.

وی بیان کرد: اگر ما اخلالگر بودیم در بخش سیمان و نساجی در کل کشور سرمایه گذاری نمی کردیم. ما سال ۷۵ مجمع شرکت را در استادیوم با حضور تمام سهام داران برگزار کردیم به همین دلیل اتهام اخلال به ما نمی‌چسبد.

در ادامه صمیمی اظهار کرد: اگر ما قصد کاسب کارانه داشتیم گروه پتروشیمی ایرانیان را تاسیس نمی‌کردیم.

وی افزود: ۵ میلیارد یورو پروژه در مترو در نظر گرفته شده بود. اگر ما اخلالگر بودیم در نقاط مختلف کشور سرمایه گذاری نمی‌کردیم. اتهام اخلال به ما نمی‌چسبد.

متهم پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی اظهار کرد: پیمان سپاری ارزی از سال ۸۱ وجود نداشته و دلیلی برای این کار وجود نداشته است.

وی افزود: تا آخرین سنت ۶.۶ میلیارد یورو در خارج تحویل شده یا در حساب‌های شبکه بانکی پرداخت شده و سوئیفت آن موجود است.

صمیمی اظهار کرد: استدعا این است که شرایط تحریم را در نظر بگیرید،  در آن شرایط چه تصمیمی می‌شد گرفت.

وی افزود: ۱۴۰ میلیون یورو که از چین وارد شده در دبی به درهم تبدیل شده است. قرارداد شرکت یورونس هم همین را می‌گوید که یورو را به درهم تبدیل کنید.

صمیمی خاطرنشان کرد: معادل ۶ میلیارد درهم از وجوهی بوده که از طریق یورونس تحویل شده است و بیش از ۲ میلیارد درهم هم در همان سال‌ها در خارج تحویل شده است. تبدیل یورو به درهم در امارات اجتناب ناپذیر بوده است.

صمیمی خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۰۳ یورونس تشکیل شده و قصد سوئی وجود نداشته و تا سال ۲۰۱۰ با pcc قرارداد داشته و کار خودش را انجام داده است.

در ادامه جلسه، حسینی نماینده دادستان گفت: براساس ماده ۱۲۹ آقای صمیمی مجاز به انعقاد قرارداد نبود مگر اینکه پروسه اداری را رعایت می کرد.

وی گفت: در اظهارات آقای صمیمی و حمزه‌لو مواردی مطرح شده است مبنی بر اینکه شرکت pcc خودش فعالیت تجاری داشته اما باید تاکید کنم که ارزی  که در کیفرخواست مطرح شده است ارتباطی با ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی ندارد و وجوهی که به حساب یورونس واریز شده ۵۱۳ میلیون یورو است که ۱۹۴ میلیون یورو به والا سرمایه امین و ۶۰ میلیون یورو به دیگر شرکت ها با ارز با منشاء داخلی پرداخت شده است و منظور از ارز آوری به کشور، ارز به صورت فیزیکی نیست.

وی تاکید کرد: انتقال حواله ارزی و ارز با منشاء داخلی به معنی ارزآوری به کشور نیست.

در ادامه قاضی از نماینده شرکت پتروشیمی خواست تا در جایگاه قرار بگیرد و به سوالات پاسخ دهد.

نماینده شرکت پتروشیمی گفت: آقای صمیمی مواردی را مطرح کردند که نیاز به ارائه اسناد دارد.

وی گفت: آقای صمیمی به کرات به رابطه شرکت npc و pcc اشاره کردند اما در خصوص هلدینگ خلیج فارس حرفی نزدند. ایشان گفتند که npc ، ششصد و 70 (670)میلیون یورو به pcc بدهکار است.

وی افزود: ما از هلدینگ خلیج فارس شکایت کردیم اما در کیفرخواست اشاره‌ای به این شرکت نشده و نماینده‌اش هم در دادگاه حضور ندارد. ما به هلدینگ خلیج فارس نامه ارسال کردیم که به ما اسناد بدهد اما به دلیل اینکه شرکت هلدینگ خلیج فارس خصوصی است به اسناد آن دسترسی نداریم.

وی اظهار کرد: شرکت هلدینگ خلیج فارس به دلیل اینکه ۴۵ درصد سهام  pccرا دارد باید در دادگاه باشد.

قاضی از نماینده شرکت پتروشیمی سوال کرد: آیا از سوی شرکت پترشیمی دستوری مبنی بر پرداخت وجوه به صورت ریال داده شده است؟

نماینده شرکت پتروشیمی جواب داد: باید اسناد ارائه شود تا ما بر مبنای آن جواب دهیم.

قاضی مسعودی مقام گفت: چرا حاشیه صحبت می کنید آیا دستوری مبنی بر پرداخت ریال داده است و یا نه؟ شما و متهمان باید بر مبنای اسناد صحبت کنید ما هیچ حرفی را بدون سند قبول نداریم.

نماینده شرکت پترشیمی گفت: ما بخشی از وجوه ریالی که نامه زده ایم را قبول داریم.

قاضی خطاب به نماینده شرکت پتروشیمی گفت: جلسه بعد حتما با اسناد به دادگاه بیاید.

وی تاکید کرد: دادگاه اقداماتی در رابطه با پرداخت‌های ریالی انجام داده و از بانک مرکزی درخواست استعلام کرده است.

در ادامه صمیمی اظهار کرد: شرکت پتروشیمی سال ۹۰ شکایت کرده است و امروز می گویند که سندی ندادیم.

در ادامه این جلسه قاضی از متهم خواست که در رابطه با ۵۱۳ میلیون و ۱۹۴ یورو و مابه‌التفاوت ۶۳ میلیارد و همچنین در مورد سام حامد اسعدیان و مبایعه‌نامه ۱۳۹۳/۰۲/۰۱ فیمابین شرکت پتروشیمی بازرگانی و شرکت والا سرمایه امین توضیح دهید.

متهم پاسخ داد: در رابطه با یورونس قرارداد نبوده است و من آن را امضا نکردم و در جریان نبودم

وی افزود: بفرمایید آیا شرکت بازرگانی پتروشیمی حقوق‌اش متعلق به خودش است که این حق را داشته یا نه. من باید معادل ۲ میلیارد درهم به کشور برمی‌گرداندم.

وی افزود: بررسی کنید آیا وجوهی که به pcc انتقال داده شده این مبلغ را پوشش می‌دهد یا خیر و چه میزان از این ارز متعلق به شرکت‌های دولتی است.

متهم صمیمی اظهار کرد: ما باید ثابت کنیم ارز را در داخل تحویل دادیم و یا در خارج از طریق سوئیفت و شبکه بانکی به ریال تبدیل شده و وارد کشور شده است.

وی افزود: رمز عبور را داشتند و شفافیت تا این حد وجود داشته است. مگر می‌شود  ۳۶۰۰ میلیارد را به نفت بدهید و رسیدی وجود نداشته باشد؟

وی در مورد بدهی npc به pcc گفت: npc  دستوراتی به pcc داده است.

متهم صمیمی اظهار کرد: ما را بازداشت کردند و گفتند اگر می‌خواهید حل شود مبلغ را بدهید و پترو را آزاد کنید.

وی گفت: الان ۶ سال می‌گذرد برخی بدهی را پرداخت کرده‌اند و برخی در حال پرداخت بدهی هستند.

متهم صمیمی گفت: من مدیر اجرایی pcc در هیچ زمانی نبودم و عضو غیرموظف بودم.

وی گفت: بر همه موارد نظارت وجود داشته است.

در ادامه قاضی مسعودی مقام در مورد سمت آقای دشتی سروستانی از متهم سوال کرد که وی پاسخ داد: او بیزینس من بودند. در زمانی که پادشاهی عمان به ایران آمدند و با وزیر امور خارجه دیدار داشتند خواستیم در  خصوص زندانی کردن وی صحبت کنیم.

متهم افزود: بنده هیچ گونه وجهی به ایشان پرداخت نکردم. آقای قریشی می‌خواست که پول ها را انتقال دهد. من بعدا متوجه شدم از طریق شرکت والا سرمایه امین بخشی از این اقدام صورت گرفته است.

وی افزود: من دارم برای کشور نیروگاه می‌سازم. من خرید و فروش یورویی نداشتم.

این متهم  گفت: من در شرکت والا سرمایه امین هیچ وقت مدیر اجرایی نبودم.

وی در رابطه با مبایعه نامه پترو هم گفت: در آن تاریخ در زندان بودم.

در ادامه این جلسه قاضی مسعودی مقام از وکیل مدافع عباس صمیمی خواست که دفاعیات خود را بیان کند.

وکیل مدافع عباس صمیمی اظهار کرد: در طول ۵ سال پرونده که در بازپرسی مطرح بود تقاضا کردیم که پرونده در معرض دید قرار گیرد که نه قرار منع دسترسی صادر شد و نه اجازه مطالعه داده شد.

وی افزود: تقاضای ما از ابتدا این بود که در مورد هر اتهامی ادله به ما بدهید در صورتی که به ما گفته شده دلایل بی‌گناهی‌تان را ارائه کنید.

وکیل مدافع متهم صمیمی اظهار کرد: ما داریم از حقوق npc دفاع می‌کنیم. اما جای سوال دارد که اگر ۷۰۰ میلیون یورو برگردد npc بدهکار می‌سود یا pcc.

وی افزود: در سال ۹۱ این ۶۲۲ میلیون یورو را به ضرر npc برگرداند. اکنون npc دارد متضرر می‌شود و سودش را خصوصی ها بردند.

وکیل عباس صمیمی اظهار کرد: در سال ۸۹، ۳.۱ یورو ارزش محصولات بوده است. در سال ۹۰، ۴.۷ میلیارد یورو و در سال ۹۱، ۲.۱ میلیارد یورو بوده است. از مجموع ۹.۹ میلیارد یورو ۴.۶ میلیارد به صورت ارزی چه در داخل و چه در خارج از کشور صرف دستورات شرکت پتروشیمی شده و باقی ماده ۵.۳ میلیارد یورو است که سوئیفت آن وجود دارد.

وی افزود: آنچه مورد تعهد شرکت پتروشیمی بوده از لحاظ ارزی انجام شده است.

وی با نشان دادن برگه قراردادی اظهار کرد: این نمونه قراردادی است که آقای معینی امضاء کرده است.

در ادامه جلسه، حسینی نماینده دادستان گفت: براساس ماده ۱۲۹ آقای صمیمی مجاز به انعقاد قرارداد نبود مگر اینکه پروسه اداری را رعایت می کرد.

وی گفت: در اظهارات آقای صمیمی و حمزه‌لو مواردی مطرح شده است مبنی بر اینکه شرکت pcc خودش فعالیت تجاری داشته اما باید تاکید کنم که ارزی  که در کیفرخواست مطرح شده است ارتباطی با ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی ندارد و وجوهی که به حساب یورونس واریز شده ۵۱۳ میلیون یورو است که ۱۹۴ میلیون یورو به والا سرمایه امین و ۶۰ میلیون یورو به دیگر شرکت ها با ارز با منشاء داخلی پرداخت شده است و منظور از ارز آوری به کشور، ارز به صورت فیزیکی نیست.

وی تاکید کرد: انتقال حواله ارزی و ارز با منشاء داخلی به معنی ارزآوری به کشور نیست.

در ادامه قاضی از نماینده شرکت پتروشیمی خواست تا در جایگاه قرار بگیرد و به سوالات پاسخ دهد.

نماینده شرکت پتروشیمی گفت: آقای صمیمی مواردی را مطرح کردند که نیاز به ارائه اسناد دارد.

وی گفت: آقای صمیمی به کرات به رابطه شرکت npc و pcc اشاره کردند اما در خصوص هلدینگ خلیج فارس حرفی نزدند. ایشان گفتند که npc ، ششصد و 70 (670)میلیون یورو به pcc بدهکار است.

وی افزود: ما از هلدینگ خلیج فارس شکایت کردیم اما در کیفرخواست اشاره‌ای به این شرکت نشده و نماینده‌اش هم در دادگاه حضور ندارد. ما به هلدینگ خلیج فارس نامه ارسال کردیم که به ما اسناد بدهد اما به دلیل اینکه شرکت هلدینگ خلیج فارس خصوصی است به اسناد آن دسترسی نداریم.

وی اظهار کرد: شرکت هلدینگ خلیج فارس به دلیل اینکه ۴۵ درصد سهام  pccرا دارد باید در دادگاه باشد.

قاضی از نماینده شرکت پتروشیمی سوال کرد: آیا از سوی شرکت پترشیمی دستوری مبنی بر پرداخت وجوه به صورت ریال داده شده است؟

نماینده شرکت پتروشیمی جواب داد: باید اسناد ارائه شود تا ما بر مبنای آن جواب دهیم.

قاضی مسعودی مقام گفت: چرا حاشیه صحبت می کنید آیا دستوری مبنی بر پرداخت ریال داده است و یا نه؟ شما و متهمان باید بر مبنای اسناد صحبت کنید ما هیچ حرفی را بدون سند قبول نداریم.

نماینده شرکت پترشیمی گفت: ما بخشی از وجوه ریالی که نامه زده ایم را قبول داریم.

قاضی خطاب به نماینده شرکت پتروشیمی گفت: جلسه بعد حتما با اسناد به دادگاه بیاید.

وی تاکید کرد: دادگاه اقداماتی در رابطه با پرداخت‌های ریالی انجام داده و از بانک مرکزی درخواست استعلام کرده است.

در ادامه صمیمی اظهار کرد: شرکت پتروشیمی سال ۹۰ شکایت کرده است و امروز می گویند که سندی ندادیم.

در ادامه این جلسه قاضی از متهم خواست که در رابطه با ۵۱۳ میلیون و ۱۹۴ یورو و مابه‌التفاوت ۶۳ میلیارد و همچنین در مورد سام حامد اسعدیان و مبایعه‌نامه ۱۳۹۳/۰۲/۰۱ فیمابین شرکت پتروشیمی بازرگانی و شرکت والا سرمایه امین توضیح دهید.

متهم پاسخ داد: در رابطه با یورونس قرارداد نبوده است و من آن را امضا نکردم و در جریان نبودم

وی افزود: بفرمایید آیا شرکت بازرگانی پتروشیمی حقوق‌اش متعلق به خودش است که این حق را داشته یا نه. من باید معادل ۲ میلیارد درهم به کشور برمی‌گرداندم.

وی افزود: بررسی کنید آیا وجوهی که به pcc انتقال داده شده این مبلغ را پوشش می‌دهد یا خیر و چه میزان از این ارز متعلق به شرکت‌های دولتی است.

متهم صمیمی اظهار کرد: ما باید ثابت کنیم ارز را در داخل تحویل دادیم و یا در خارج از طریق سوئیفت و شبکه بانکی به ریال تبدیل شده و وارد کشور شده است.

وی افزود: رمز عبور را داشتند و شفافیت تا این حد وجود داشته است. مگر می‌شود  ۳۶۰۰ میلیارد را به نفت بدهید و رسیدی وجود نداشته باشد؟

وی در مورد بدهی npc به pcc گفت: npc  دستوراتی به pcc داده است.

متهم صمیمی اظهار کرد: ما را بازداشت کردند و گفتند اگر می‌خواهید حل شود مبلغ را بدهید و پترو را آزاد کنید.

وی گفت: الان ۶ سال می‌گذرد برخی بدهی را پرداخت کرده‌اند و برخی در حال پرداخت بدهی هستند.

متهم صمیمی گفت: من مدیر اجرایی pcc در هیچ زمانی نبودم و عضو غیرموظف بودم.

وی گفت: بر همه موارد نظارت وجود داشته است.

در ادامه قاضی مسعودی مقام در مورد سمت آقای دشتی سروستانی از متهم سوال کرد که وی پاسخ داد: او بیزینس من بودند. در زمانی که پادشاهی عمان به ایران آمدند و با وزیر امور خارجه دیدار داشتند خواستیم در  خصوص زندانی کردن وی صحبت کنیم.

متهم افزود: بنده هیچ گونه وجهی به ایشان پرداخت نکردم. آقای قریشی می‌خواست که پول ها را انتقال دهد. من بعدا متوجه شدم از طریق شرکت والا سرمایه امین بخشی از این اقدام صورت گرفته است.

وی افزود: من دارم برای کشور نیروگاه می‌سازم. من خرید و فروش یورویی نداشتم.

این متهم  گفت: من در شرکت والا سرمایه امین هیچ وقت مدیر اجرایی نبودم.

وی در رابطه با مبایعه نامه پترو هم گفت: در آن تاریخ در زندان بودم.

در ادامه این جلسه قاضی مسعودی مقام از وکیل مدافع عباس صمیمی خواست که دفاعیات خود را بیان کند.

وکیل مدافع عباس صمیمی اظهار کرد: در طول ۵ سال پرونده که در بازپرسی مطرح بود تقاضا کردیم که پرونده در معرض دید قرار گیرد که نه قرار منع دسترسی صادر شد و نه اجازه مطالعه داده شد.

وی افزود: تقاضای ما از ابتدا این بود که در مورد هر اتهامی ادله به ما بدهید در صورتی که به ما گفته شده دلایل بی‌گناهی‌تان را ارائه کنید.

وکیل مدافع متهم صمیمی اظهار کرد: ما داریم از حقوق npc دفاع می‌کنیم. اما جای سوال دارد که اگر ۷۰۰ میلیون یورو برگردد npc بدهکار می‌سود یا pcc.

وی افزود: در سال ۹۱ این ۶۲۲ میلیون یورو را به ضرر npc برگرداند. اکنون npc دارد متضرر می‌شود و سودش را خصوصی ها بردند.

وکیل عباس صمیمی اظهار کرد: در سال ۸۹، ۳.۱ یورو ارزش محصولات بوده است. در سال ۹۰، ۴.۷ میلیارد یورو و در سال ۹۱، ۲.۱ میلیارد یورو بوده است. از مجموع ۹.۹ میلیارد یورو ۴.۶ میلیارد به صورت ارزی چه در داخل و چه در خارج از کشور صرف دستورات شرکت پتروشیمی شده و باقی ماده ۵.۳ میلیارد یورو است که سوئیفت آن وجود دارد.

وی افزود: آنچه مورد تأیید شرکت پتروشیمی بوده از لحاظ ارزی انجام شده است.

وکیل مدافع عباس صمیمی اظهار کرد: در نیمه سال ۹۰ آقایان اعلام کردند برای خوراک پتروشیمی، ارز بدهید که همه آن پرداخت شده است. آقایان می‌گویند به منابع دسترسی نداشتند اما بهتر بود قبل از طرح شکایت به مراجع رجوع می‌کردند. رابطه ما با شرکت‌های npc متکی به قراردادهایی است که قبول داریم.

وی با نشان دادن برگه قراردادی اظهار کرد: این نمونه قراردادی است که آقای نعیمی امضا کرده است.

در نهایت همزمان با اذان ظهر، قاضی ختم پنجمین جلسه رسیدگی را اعلام کرد و گفت: جلسه بعدی دادگاه به روز سه‌شنبه سوم اردیبهشت ماه موکول می‌شود.


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/464567.html