ایران آنلاین | اخبار ایران و جهان | Iran Online
printlogo


ترسآبی

کد خبر: 461354تاریخ: 1398/1/21 05:40
تلاش جوانان و امدادگران هلال احمر برای شاد کردن کودکان سیل زده خوزستان
ترسآبی
گروهی از جوانان اهوازی که سال هاست کنار هم آرزوی کودکان مبتلا به سرطان را برآورده می‌کنند این بار در کنار کمک‌رسانی به مردم سیل زده تصمیم گرفتند این کودکان را دریابند و با انجام بازی‌های دسته جمعی و نقاشی کشیدن، ترس و دلهره را از وجود این بچه‌ها خارج کنند. خنده کودکان روستاهای «فارسیات» و «چمیان» در شهرستان کارون خستگی را از تن امدادگران و اهالی گرفتار سیل این دو روستا خارج کرد.

سیل ویرانگر این روزها روستا به روستا زندگی را از مردم می‌گیرد و خاطره تلخی را برای کودکان باقی می‌گذارد؛ خاطره‌ای که باعث می‌شود کودکان امروز همیشه از آب ترس داشته باشند و تصور کنند که خانه‌هایشان همیشه در معرض نابودی است. این روزها در خوزستان همه به فکر نجات خانه و زندگی‌شان هستند و کمتر کسی به ترسی که در نگاه و چشمان کودکان موج می‌زند فکر می‌کند. کودکانی که تا قبل از این عاشق آب و شنا در آب بودند اما این روزها آب در حال نابود کردن خانه و زندگی‌شان است. گروهی از جوانان اهوازی که سال هاست کنار هم آرزوی کودکان مبتلا به سرطان را برآورده می‌کنند این بار در کنار کمک‌رسانی به مردم سیل زده تصمیم گرفتند این کودکان را دریابند و با انجام بازی‌های دسته جمعی و نقاشی کشیدن، ترس و دلهره را از وجود این بچه‌ها خارج کنند. خنده کودکان روستاهای «فارسیات» و «چمیان» در شهرستان کارون خستگی را از تن امدادگران و اهالی گرفتار سیل این دو روستا خارج کرد.

هدی رشیدی مدیر مؤسسه پنجمین فصل قشنگ که سال‌هاست همراه با گروهی از جوانان برای برآورده کردن آرزوی کودکان مبتلا به سرطان  فعالیت می‌کند و همراه گروهی از جوانان و کودکان اهوازی برای شاد کردن کودکان سیل زده به این دو روستا رفته بود در گفت‌و‌گو با «ایران عصر» از این لحظات گفت: همیشه در بحران‌هایی مانند سیل و زلزله این کودکان هستند که بیشترین آسیب را می‌بینند. آنها هیچ تجربه‌ای از حوادث هولناک ندارند و ترس و نگرانی و وحشت اطرافیان تصویری تلخی را در ناخودآگاه آنها ثبت می‌کند و هیچگاه این لحظه‌های تلخ را فراموش نمی‌کنند. پس از وقوع سیل در خوزستان، مردم این استان دست در دست هم برای نجات شهر و روستاهایشان مشغول ساختن سد یا رفتن به مناطق امن هستند. در این میان کودکان بیشترین آسیب را می‌بینند. تصمیم گرفتیم با هماهنگی هلال احمر با گروهی از جوان‌ها و کودکان اهوازی با تهیه اسباب بازی و وسایل نقاشی برای شاد کردن این بچه‌ها به روستاهای اطراف شهرستان کارون برویم.
وی ادامه داد: وقتی وارد روستای فارسیات شدیم خیلی از خانه‌های روستا را آب گرفته بود اما مردم خانه هایشان را ترک نکرده بودند. اهالی روستا ابتدا تصور می‌کردند برای بردن بچه هایشان آمده‌ایم و به‌همین دلیل ادعا می‌کردند زن‌ها و بچه‌ها از روستا خارج شده‌اند و کسی در خانه‌ها نیست اما در ادامه وقتی اعتماد کردند و متوجه شدند ما فقط برای شاد کردن بچه‌ها آمده‌ایم تعداد زیادی کودک و زن از خانه‌ها بیرون آمدند. ابتدا برای بچه‌ها مسابقه طناب کشی برگزار کردیم ، ما و نیروهای هلال احمر مقابل این بچه‌ها شکست خوردیم. با بچه‌ها عمو زنجیر باف بازی کردیم و نکته جالب اینکه همه بچه‌ها و پدر و مادرها دراین بازی مشارکت می‌کردند. در ادامه کاغذ و مدادرنگی در اختیارشان قرار دادیم تا نقاشی بکشند. نکته تلخ این بود که وقتی از بچه‌ها خواستم تا ترس هایشان را نقاشی کنند همه آب و خانه‌ای  را که در حال فرو رفتن در آب بود  کشیدند. به ما می‌گفتند اگر خانه‌مان خراب شود چکار کنیم؟ بچه‌هایی که تا دیروز عاشق آب و شنا بودند امروز از آب می‌ترسیدند و من در کنار امدادگران هلال احمر و اورژانس اجتماعی تلاش کردیم تا کاری کنیم بچه‌ها بر این ترس‌شان غلبه کنند. چند ساعتی را که در کنار بچه‌های این دو روستا بودیم  هیچ وقت فراموش نمی‌کنم. این بچه‌ها برای چند ساعت ترس را فراموش کرده بودند و بازی می‌کردند. سیل باعث شده تا حتی کودکان 8 ساله هم کنار مردان و زنان روستا بیل به دست بگیرند و گونی‌ها را پر از خاک و شن کنند. در روستای چمیان وضعیت بدتر بود و هر لحظه ارتفاع آب بالاتر می‌آمد و مردم نیاز به گونی و خاک و شن داشتند تا بتوانند از پیشرفت آب به داخل خانه هایشان جلوگیری
کنند. وی ادامه داد: با همکاری هلال احمر قرار است به روستاها و اردوگاه‌های مختلف برویم و در کنار امدادرسانی به مردم سیل زده با بچه‌ها بازی کنیم تا آنها بتوانند بر ترس‌شان غلبه کنند.


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/461354.html