printlogo


نیاز امروز ما به بازخوانی میراث شهدا

کد خبر: 456260تاریخ: 1397/12/22 00:05
نیاز امروز ما به بازخوانی میراث شهدا
در آستانه سال جدید با نگاه تازه و انتظارات نو به استقبال «روز بزرگداشت شهدا» رفته‌ایم. سالی که در آن امنیت و انسجام کشور و نظام اسلامی، دغدغه آحاد مردم و مسئولان است. همان اصولی که «ارزش‌های بنیادین حیات یک جامعه» را تشکیل می‌دهند.
این ارزش‌ها را می‌توان مرامنامه مشترک شهدا قلمداد کرد. آنها از هستی و حیات خویش گذشتند تا این آرمان‌ها و ارزش‌ها برای ملت و نظام اسلامی پایدار بماند. آرزو و آمال اصلی آن نسل جهاد‌گر ما، این بود که جامعه و نظام اسلامی، حیاتی توأم با آرامش، عزت و اقتدار را تجربه کند.
اکنون شرایط سیاسی جدیدی در صحنه منطقه و نظام بین‌الملل رقم خورده است؛ شرایطی که در آن نیاز ما به بازخوانی و بازنمایی سیره شهیدان‌مان بیش و بیشتر از گذشته شده است. وارد دوران تازه‌ای شده‌ایم که در آن حفظ «ارزش‌های بنیادین» به‌عنوان میراث نسل جوان ایثارگر یا «مطالبه و دغدغه ملی» است. برای عبور از پیچ و خم حوادث و تلاطم‌های جدید، راهی جز تأسی به سیره مجاهدان و شهیدان‌مان نیست. آنها نقشه راهی پیش روی ما گشوده‌اند که در آن، پله و پایه اول غلبه بر تهدیدهای جبهه خصم، همانا مقاومت، فداکاری و اتحاد مردم است.
احیای نام و اندیشه شهیدان در این برهه، یعنی احیای روح سلحشوری، از خودگذشتگی و آزادگی در لایه‌های مختلف جامعه، یعنی دمیدن خون تازه در میان نسل جدیدی که در چهلمین سال حیات انقلاب اسلامی میدان‌دار هستند. باور کنیم که مجاهدان شهید و ایثارگر ما بی‌نیاز از توصیف و تجلیل هستند؛ به‌تعبیر امام راحلمان، قلم‌های قاصر و بیان‌های نارسای ما را یارای روایت حماسه آن مردان آسمانی نیست. آنها در نهایت گمنامی، ناب‌ترین جانبازی را برای نجات میهن و مردم و انقلاب خلق کردند و این ما هستیم که در سایه تصویر و اعتباری که آنها از ایران و ایرانی در تاریخ و نگاه ملت‌ها ساختند، آرامش می‌یابیم و طعم بزرگی و عزتمندانه زیستن را می‌چشیم.
بنابراین پاسداشت روز شهید، امروز معنا و مفهوم دیگری دارد. سزاوارترین حرکت در آیین‌های تجلیل شهدا این خواهد بود که فرهنگ ایثارگری آنها پاس داشته شود و رسم جوانمردی، مروت و انسانیت آنها به زیباترین و هنرمندانه‌ترین شکل به نسل امروز نمایانده شود. اگر به حوادث و تکانه بحران‌های این 40 سال نگاه افکنیم و انواع تحریم‌ها وتهدید‌های این 4 دهه را از نظر بگذرانیم، آنچه در این تأمل و تورق تاریخ خواهیم یافت، چیزی جز این نیست که صرفاً فرهنگ ایثار و فداکاری باعث شده جامعه بزرگ ایران در عبور از پیچ‌های دشوار، از خطر ضعف و زوال مصون بماند. هیچ یکی از بازیگران سیاسی که این روزها در مواجهه با ایران اسلامی صف‌آرایی کرده نمی‌توانند بر این بنیان قدرت تاریخی ما چشم فروببندند. آنها هوشیارانه سرگذشت تاریخ و تمدن ما و پیشینه دفاع ومقاومت ما را مورد کاوش قرار داده‌اند.
در این نگاه و ارزیابی است که نگاه ناظران آن سوی آب‌ها، روی برهه دفاع مقدس می‌ایستد زیرا این دوران نقطه تبلور روح ایثار و سلحشوری ایرانیان است. در آن 8 سال، ما سخت‌ترین آزمون‌ها را برای حفظ آب و خاک و انقلاب خویش پشت سر نهادیم. خاطره‌های آن دوران چیزی نیست که به‌راحتی و به‌این زودی از اندیشه، رخت بربندد. روزهایی که پیر و جوان برای دفاع از دین و میهن، برای پناه دادن مهاجرین جنگ، برای مقاومت شهری در برابر بمباران و موشک‌باران و برای تأمین مایحتاج جبهه‌های جنگ، سر از پا نمی‌شناختند. مردم ایران آن‌روز شدید‌ترین و غیر انسانی‌ترین تحریم‌ها را به جان خریدند اما تسلیم خواست قدرت‌های توسعه‌طلب نشدند. بسیاری از شاهرگ‌های حیات اقتصادی و معیشتی ما در آن روزها از سوی قدرت‌های متحد دشمن بعثی بریده شد، از خرید و عرضه نفت تا تأمین مایحتاج زندگی مردم. حتی در روزهایی پایانی جنگ، امریکا با استفاده از فضا و پول همین گروه شیخ‌نشین‌های عربی، هواپیمای مسافربری ایران را هدف قرار داد. اما سرانجام همه آن طرح‌ها و توطئه‌ها یکی پس‌از دیگری در برابر اراده وایمان استوار جوانان ما رنگ باخت و با فروپاشی نظام بعثی، ملت‌ما فصلی درخشان از حیات سیاسی و اقتصادی خود را آغاز کرد.
اکنون نیز بعد‌از سه دهه، متحدان آن روز حکومت بعثی این بار هماهنگ توطئه‌ای تازه علیه مردم و نظام اسلامی کرده‌اند. آنها یکبار پروژه جنگ را آزموده‌اند. به‌همین دلیل تئوری مقابله نظامی با ایران به بایگانی تاریخ رفته است و لذا در پی آزمون ترفندها و تاکتیک‌های تازه مثل فشار و تنگنای اقتصادی بر زندگی مردم عادی هستند. نکته‌ای که نباید از آن غفلت کرد این است که همه طرف‌ها در این کارزار در پی رصد رفتار و سنجش مقاومت مردم و نظام اسلامی هستند. سخن هر روز شبکه‌های خبری و اطلاعاتی این شده است که تحریم‌ها و تهدیدها چه تأثیری بر موقعیت مردم و دولت ایران دارد؟ در این صحنه آزمون است که نمایش عزم و اراده‌ ما ایرانی‌ها، معنا پیدا می‌کند. نیازمند بازتولید و احیای روح مقاومت و فداکاری شهیدان‌مان هستیم، نیازمندیم که دوباره بر قدرت و ابتکار نخبگان و اندیشمندان‌مان در عرصه‌های مختلف علمی، صنعتی و نظامی تکیه کنیم؛ همچون جوانان خفته در جوار حضرت حق باور کنیم که‌گذار از کارزارهای بزرگ فقط در گرو ایثار، انسجام، همدلی و همکاری همه طیف‌ها و گروه‌ها امکان‌پذیر است. در این مسیر سخت، ما بر شانه‌های قدرتمند جامعه ایثارگران و شهیدانمان تکیه کرده‌ایم که مهم‌ترین تکیه‌گاه‌ ما در سخت‌ترین جنگ قرن اخیر بوده است. در برابر موج‌های منفی یأس افکنی جبهه خصم، نیازمند خودباوری و درک عمیق از جایگاه تاریخی خویش در منطقه و نظام جهانی هستیم. به‌طور قطع در شرایط وجود مشکلات اقتصادی و اجتماعی در جامعه، به‌کارگیری و ترویج فرهنگ ایثار اجتماعی که برگرفته از رفتار شهدا و ایثارگران است بسیار راهگشاست. در این فضا درس‌ها و آموزه‌های بلند فرزندان و پدران شهیدمان را دوباره مرور خواهیم کرد که جملگی بر زیست عزتمندانه و مقاومت بر شدائد و فداکاری برای میهن و انقلاب دلالت دارد. 


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/456260.html