ایران آنلاین
printlogo


سیامک ره پیک عضو حقوقدان شورای نگهبان شد

کد خبر: 392558تاریخ: 1397/5/9 22:08
سیامک ره پیک عضو حقوقدان شورای نگهبان شد
سیامک ره پیک با 145 رای موافق از 243 نماینده حاضر به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شد و احمد بیگی حبیب آبادی با 93 رای نتوانست به شورای نگهبان راه یابد.

ایران آنلاین /   نمایندگان مجلس شورای اسلامی سیامک ره پیک را به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان انتخاب کردند.


به گزارش ایرنا، سیامک ره پیک با 145 رای موافق از 243 نماینده حاضر به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شد و احمد بیگی حبیب آبادی با 93 رای نتوانست به شورای نگهبان راه یابد.
سیامک ره‌پیک در این جلسه گفت: همکاری پیشینی و پسینی شورای نگهبان با مجلس شورای اسلامی اهمیت زیادی دارد، بنده به صورت تفصیلی با مسائل شورای نگهبان در مورد انتخابات و بررسی قوانین آشنایی داشته و اشراف دقیق دارم.
وی بر لزوم تعامل تعامل مجلس و شورای نگهبان تاکید کرد و اظهار داشت: این دو نهاد در بحث تقنین، دو نهاد ملازم هم هستند.
ره‌پیک افزود: در موضوع انتخابات، قوانین را با هدف شفافیت و بررسی چالش‌ها باید مورد بازبینی قرار داد که در این راستا بخش پژوهش‌های شورای نگهبان آمادگی کامل دارد.
وی ادامه داد: همکاری شورای نگهبان و مجلس با توجه به شرایط خاص کشور، اقدامی وحدت‌آفرین و مبارک است، در این دوره انسجام‌بخشی به این تعامل امری مهم است.
ره پیک افزود: عضو شورای نگهبان باید دارای صفاتی مانند استقلال رأی، اعتقاد عمیق به مبانی اسلامیت و جمهوریت نظام و اعتقاد راسخ به حق‌الناس بودن رأی مردم باشد.
در ابتدای جلسه، محمد حسن صادقی مقدم یکی از سه نامزد کاندیدای حقوقدان شورای نگهبان، با ارائه نامه ای رسمی به هیات رییسه مجلس شورای اسلامی انصراف داد.
بر اساس این گزارش، سیامک ره پیک، پیش از این نیز در سال 1389 به عضویت شورای نگهبان درآمد، وی سوابقی همچون، ریاست دانشکده علوم قضایی، سردبیری فصلنامه دیدگاه‌های حقوقی، مدیر مسوولی فصلنامه مطالعات راهبردی، ریاست پژوهشکده مطالعات راهبردی و ریاست مرکز تحقیقات شورای نگهبان را در کارنامه خود دارد.
ره پیک دارای دکترای حقوق خصوصی است.
به گزارش ایرنا، رییس قوه قضاییه هفته گذشته به دلیل درگذشت محمدرضا علیزاده قائم‌مقام و عضو حقوقدان شورای نگهبان در نامه ای به مجلس صادقی‌مقدم، بیگی و ره‌پیک را به منظور انتخاب یک عضو حقوقدان این شورا معرفی کرد.
شورای نگهبان 12 عضو دارد که 6 عضو فقیه از سوی رهبر معظم انقلاب و 6 حقوقدان از سوی مجلس شورای اسلامی انتخاب می شوند.
احمد بیگی دیگر نامزد حقوقدان شورای نگهبان، دارای مدرک فوق لیسانس از دانشگاه تهران، دکترای حقوق خصوصی از تربیت مدرس، 30 سال سابقه کار قضایی، دادرس دادگاه، معاون دادسرا و معاون دادستان تهران است و هم اکنون نیز مشاور قوه قضاییه در امور ایثارگران است.

**اعتلای مجلس با همکاری با شورای نگهبان امکان پذیر است
احمد بیگی در جلسه علنی امروز مجلس اظهار داشت: مجلس در ابعاد مختلف از جایگاه رفیعی برخوردار است و تصمیمات نمایندگان خانه ملت هم مسائل مهمی در کشور رقم خواهد زد، وظیفه شورای نگهبان هم حفاظت و صیانت از قانون اساسی است.
وی ادامه داد: برنامه بنده اعتلای جایگاه مجلس است و این موضوع نیازمند همکاری مجلس و شورای نگهبان است.
این نامزد حقوقدان شورای نگهبان گفت: در صورت پذیرش، همه تلاش خود را می‌کنم تا در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی از گزینه‌های سیاسی مبرا باشم.
وی اضافه کرد: در طول وظیفه و خدمت خود سعی می‌کنم انصاف و عدالت را سرمشق خود قرار دهم و تحت تاثیر هیچ قدرتی واقع نشم.
بیگی افزود: با توجه به تجارب علمی و عملی در زمینه تدوین قوانین سعی می‌کنم نقش موثری در نظم‌دهی قوانین داشته باشم./

 


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/392558.html