printlogo


نامطلوب بودن چشم‌انداز مجموعه جهانی پاسارگاد

کد خبر: 371438تاریخ: 1397/3/23 15:20
نامطلوب بودن چشم‌انداز مجموعه جهانی پاسارگاد
برای دیدن مجموعه جهانی پاسارگاد به‌عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایران که 14 سال از ثبت جهانی آن می‌گذرد و سالانه میزبان میلیون‌ها گردشگر از سراسر کشور و دنیا نیز است، باید بیابان، خار و خاشاک، نخاله‌های ساختمانی و زباله‌های انباشته شده را پشت سر گذاشت تا بتوان این مجموعه جهانی را دید.

ایران آنلاین /«مصیب امیری»، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس با تأکید بر اینکه با توجه به جهانی بودن مجموعه پاسارگاد اقدامات بیشتری باید در این مجموعه انجام شود، گفت: متأسفانه در قسمت ورودی مجموعه که روستای «مادر سلیمان» واقع شده به لحاظ بصری چشم‌انداز مناسبی وجود ندارد.

وی با اشاره به صحبت‌های اخیر «اسماعیل تبادار»، استاندار فارس در زمینه ساماندهی محوطه جهانی پاسارگاد این خواسته را بجا دانست و گفت: با هدف ساماندهی محور ورودی این مجموعه در آذرماه سال 96 قراردادی با مهندس مشاور منعقد شده که براساس آن طراحی این مسیر باید تا پایان تیر 97 آماده و بعد از آن با همکاری شهرداری و سایر دستگاه‌ها عملیات اجرایی این طرح آغاز شود تا گردشگران در بدو ورود به مجموعه جهانی پاسارگاد با چشم‌انداز مناسبی روبه‌رو شوند.
وی یکی از مشکلات عمده این مجموعه را ساماندهی نشدن مسیر ورودی پاسارگاد دانست و افزود: براساس طرح مذکور از ابتدای جاده اصلی تا محوطه ورودی آرامگاه کوروش ساماندهی خواهد شد.
امیری با اشاره به اینکه در محل مقبره کوروش نسبت به سال‌های گذشته کارهای زیادی انجام شده، اظهار داشت: برای افزایش سطح حفاظت از این محل، فنس‌هایی که از گذشته دور تا دور این اثر تاریخی وجود داشته ولی آسیب دیده بود اکنون به صورت کامل مرمت شده است. بعد از سالیان زیاد کار مرمت نقش برجسته «انسان بالدار» که در این مجموعه جهانی وجود دارد در ماه‌های گذشته به اتمام رسید و سایبانی برای حفاظت بیشتر از این اثر نیز روی آن احداث شده است. نورپردازی و نصب دوربین مدار بسته هم در سراسر این مجموعه به بهترین شکل به اتمام رسیده به نحوی که نمونه این دوربین‌ها در هیچ یک از اماکن تاریخی استان دیده نمی‌شود.
وضعیت مجموعه پاسارگاد مطلوب نیست
نامطلوب بودن چشم‌انداز بصری و امکانات خدماتی و رفاهی مجموعه جهانی پاسارگاد موجب شده که «اسماعیل تبادار»، استاندار فارس نیز از این وضعیت انتقاد کند.
به گفته تبادار فضای این مجموعه که دارای شهرت جهانی است به هیچ وجه رضایت بخش و زیبنده نیست و باید ساماندهی شود./ ایرنا


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/371438.html