ایران آنلاین | اخبار ایران و جهان | Iran Online
printlogo


اوباما، لایحه منع فروش هواپیما به ایران را وتو می‌کند

کد خبر: 147623تاریخ: 1395/8/27 01:35
در پی تلاش کنگره برای ممنوعیت مبادلات مالی با ایران؛
اوباما، لایحه منع فروش هواپیما به ایران را وتو می‌کند
باراک اوباما اعلام کرده است که اجرای لایحه منع فروش هواپیما به ایران باعث می شود شرکای آمریکا آن را نقض موافقتنامه هسته ای قلمداد کنند و اوباما این قانون را وتو خواهد کرد.

ایران آنلاین /   به گزارش خبرگزاری رویترز در گزارشی از واشنگتن به قلم «پاتریشیا زنگرله» نوشت:
دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد قانونی را که هدف ممنوعیت مبادلات مالی مربوط به صادرات هواپیماهای مسافربری را به ایران پیگیری می کند، وتو خواهد کرد، زیرا این قانون باعث تضعیف موافقتنامه هسته ای میان دو طرف خواهد شد.
این قانون که اکنون در اختیار مجلس نمایندگان آمریکا است، جدیدترین تلاش های جمهوریخواهان شمرده می شود که هدف آن، جلوگیری از فروش هواپیماهای شرکت های «ایرباس» و «بوئینگ» به ایران است. فروش این هواپیماها بر اساس موافقتنامه هسته ای به ایران مجاز شده است.
کاخ سفید در این باره اعلام کرد این قانون در صورتی که به اجرا گذاشته شود، باعث می شود  شرکای آمریکا آن را نقض موافقتنامه هسته ای قلمداد کنند.
توافق های انجام شده با شرکت های ایرباس و بوئینگ در خصوص فروش یا اجاره بیش از 200 فروند جت به شرکت ایران ایر، می تواند باعث کمک به نوسازی و توسعه ناوگان سالخورده ایران باشد که پس از سال ها تحریم، قطعات قاچاق یا سرهم بندی شده آن را سرپا نگه داشته است.
برخی از اعضای کنگره آمریکا نگرانی هایی را در این خصوص مطرح کرده اند که جلوگیری از فروش این هواپیماها به ایران می تواند باعث از بین رفتن فرصت های شغلی در این کشور شود. اما مخالفان چنین استدلال می کنند که هواپیماهای مسافربری می تواند توسط ایران برای مقاصد نظامی مانند انتقال نیروها برای جنگیدن علیه نیروهای آمریکایی یا متحدان آن در سوریه مورد استفاده قرار بگیرد.
این پیشنهاد قانونی می تواند مانع صدور مجوز وزارت خزانه داری آمریکا برای انجام تراکنش نهادهای مالی آمریکایی در خصوص صادرات یا صادرات دوباره هواپیماهای تجاری به ایران شود. این قانون همچنین باعث لغو همه مجوزهایی خواهد شد که تا پیش از این تصویب شده است که از جمله آنها می توان به مجوزهای فروش شرکت های بویینگ و ایرباس به ایران اشاره کرد.
این اقدام قانونی همچنین نقش بانک صادرات - واردات را در فروش به ایران، محدود خواهد کرد.
برخی از بانک ها تمایل چندانی به تامین مالی فروش این هواپیماها به ایران نداشته اند، زیرا ازاین موضوع نگران هستند که این اقدام ممکن است ناقض سایر تحریم هایی باشد که بر اساس آنها، استفاده از نظام مالی آمریکا برای تجارت های ایرانی ممنوع می شود.
پیش بینی می شود مجلس نمایندگان آمریکا این قانون را طی هفته کنونی بررسی و تصویب کند. البته احتمال تایید این پیشنهاد قانونی در سنای آمریکا وجود ندارد، زیرا اعضای دموکرات سنا از آن حمایت نخواهند کرد.
با توجه به آغاز دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا در ماه ژانویه، قانونگذاران آمریکا پیش بینی می کنند تلاش های بیشتری برای جلوگیری از فروش هواپیماها به ایران، و همچنین توافق هسته ای این کشور صورت بگیرد.
ترامپ منتقد توافق هسته ای ایران بوده است که طرفداران اوباما، آن را یکی از دستاوردهای مهم سیاست خارجی دموکرات ها می دانند./

صدا و سیما


لینک مطلب: http://www.ion.ir/News/147623.html