دستور تلفنی روحانی از ترکیه برای رفع مشکلات سیل‌زدگان

تلاش برای امدادرسانی و جبران خسارت سیل در 12 استان

استانها /
شناسه خبر: 67982

بارش‌های سنگین چند روز گذشته با وجود اینکه سایه شوم خشکسالی را کم رنگ کرده و باعث شده تا بیشتر تالاب‌ها و سدها پر آب شود و مناطق خشک طعم آب را حس کنند، اما مشکلاتی را نیز برای 12 استان با 126 شهر به‌وجود آورده است.

ایران آنلاین /پیگیری رئیس جمهوری ومسئولان کشوری
«حسن روحانی»، رئیس جمهوری که برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی به شهر استانبول در ترکیه سفر کرده بود، در پی وقوع سیلاب در برخی استان‌های جنوبی و غربی کشور، در گفت‌و‌گوی تلفنی با «اسحاق جهانگیری»، معاون اول رئیس جمهوری دستورات لازم را برای به‌کارگیری همه امکانات جهت رفع فوری مشکلات سیل زدگان و روستاهای درگیر سیل، صادر کرد. رئیس جمهوری در ابتدای این گفت‌و‌گوی تلفنی، در جریان تازه ترین اقدام‌های اجرایی در استان‌های خوزستان، ایلام، لرستان و آذربایجان غربی قرار گرفت.
وی بسیج همه امکانات برای مدیریت سیلاب‌ها را ضروری خواند و با تأکید بر گزارش دهی و اطلاع‌رسانی بموقع به مردم، از همه دست اندرکاران در استان‌های مذکور خواست، با آمادگی کامل تمهیدات و پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهند و با مسئولان مربوط همکاری کنند. معاون اول رئیس جمهوری نیز در این گفت‌و‌گوی تلفنی، گزارشی از برگزاری جلسه فوق العاده شورای عالی مدیریت بحران کشور واقدام‌های استانداری ها،بویژه وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و نیرو پس از سیل اخیر را ارائه کرد.


‌ رئیس جمهوری که برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی به شهر استانبول کشور ترکیه سفر کرده بود، در پی وقوع سیلاب در برخی استان‌های جنوبی و غربی کشور، در گفت‌و‌گوی تلفنی با «اسحاق جهانگیری»، معاون اول رئیس جمهوری دستورات لازم را برای به‌کارگیری همه امکانات جهت رفع فوری مشکلات سیلزدگان و روستاهای درگیر سیل، صادر کرد.
سردار سرلشکر « محمد علی جعفری»، فرمانده کل سپاه نیز در ابلاغیه‌ای به فرماندهان سپاه‌های استانی دستور داد، تا در استان هایی که درگیر مسأله سیل شده‌اند یا بیم خطر سیلزدگی در آنها وجود دارد، از همه ظرفیت‌های خود برای امدادرسانی به مردم و کمک به مسئولان ذیربط استفاده کنند.
‌ سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر: استان‌های خوزستان، ایلام، لرستان، اصفهان، فارس، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی و رضوی، آذربایجان شرقی، گیلان، شمال استان بوشهر و همدان دچار سیل و آبگرفتگی شده‌اند.
 خروج قطار مسافربری از ریل در لرستان و بسته شدن خط راه آهن جنوب، سرریز آب سدهای «دز» و «کرخه» در خوزستان و ایجاد مشکلات برای مردم منطقه، آبگرفتگی منازل، معابر و زمین‌های کشاورزی از جمله مشکلات به‌وجود آمده است که امدادگران در حال رفع آنها  هستند. همچنین  رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر از کشته شدن یک نفر و مفقود شدن یک نفر خبر داده است.

در جلسه فوق العاده شورای عالی مدیریت بحران کشورکه وزیران کشور، نیرو، جهاد کشاورزی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی، رئیس سازمان مدیریت بحران، رئیس سازمان هواشناسی و نماینده جمعیت هلال احمر نیز حضور داشتند؛ وزارت نیرو گزارشی از وضعیت بارندگی و جریان‌های سطحی کشور و حجم آب موجود در مخازن سدهای واقع در استان‌های جنوبی و غربی را ارائه داد. درهمین حال، معاون اول رئیس جمهوری، وزیران کشور و نیرو به‌طور مستقیم در حال پیگیری خسارت‌ها و روند امدادرسانی به آسیب دیدگان از سیل اخیر در استان‌های مختلف هستند. همچنین وزیر کشور در نامه‌ای به رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از وی خواست تمام توان مدیریت بحران در مناطق سیلزده را بکار گیرد و برای جبران خسارت اقدام فوری کند. از طرفی حمید چیت‌چیان وزیر نیرو به منظور رسیدگی به مشکلات بوجود آمده از سیل اخیر در خوزستان به شهرهای دزفول و شوش سفر کرده و هم‌اکنون نیز از نزدیک مسائل را بررسی می‌کند.
امدادرسانی سپاه به سیلزدگان
سردار سرلشکر « محمد علی جعفری»، فرمانده کل سپاه نیز در ابلاغیه‌ای به فرماندهان سپاه‌های استانی دستور داد، تا در استان هایی که درگیر مسأله سیل شده‌اند یا بیم خطر سیلزدگی در آنها وجود دارد، از همه ظرفیت‌های خود برای امدادرسانی به مردم و کمک به مسئولان ذیربط استفاده کنند. همچنین  سردار «عبادالله عبداللهی»، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) طی ابلاغی از همه رده‌ها و مدیران طرح‌های این قرارگاه در این استان‌ها خواست، با تمامی امکانات و ماشین آلات خود به یاری سیلزدگان وسازمان‌های امدادی بشتابند.
پیگیری‌ مجمع تشخیص مصلحت نظام برای کمک‌رسانی به سیلزدگان
در پی بارندگی‌های بی‌سابقه در استان‌های جنوب غربی،«محسن رضایی»، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن پیگیری این موضوع درتماس با استانداران و فرماندهان سپاه‌ سه استان لرستان، خوزستان و ایلام خواستار انجام اقدام‌های فوری برای مهار سیلاب‌ها و تسریع کمک‌رسانی به مردم شد.
سد دزفول سالم است
در عین حال «حمید چیت‌چیان» وزیر نیرو با ارائه گزارشی تلفنی به دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، وضعیت سد دزفول را سالم گزارش کرد و گفت که هیچ نگرانی از بابت سد دزفول وجود ندارد و هرچند که ورودی آب به سد طی ساعات گذشته به 8 هزار متر مکعب بر ثانیه رسید، اما اکنون حجم آب کاهش یافته و به 4  هزارمتر مکعب بر ثانیه رسیده است. استاندار لرستان نیز در این تماس با ارائه گزارشی از آخرین اقدام‌های کمک‌رسانی در این استان، بیان کرد: سیل خسارت‌های شدیدی را به شهر پل‌دختر وارد کرده و موجب قطع آب شرب مردم استان شده که با تلاش مسئولان منطقه تأمین آب شرب برای مردم از طریق تانکرهای آب فراهم شده است. بنا به آخرین گزارش‌ها از وضعیت سیل در لرستان، طی 52 ساعت 150 میلی‌متر باران باریده که این اتفاق موجب ریزش کوه در مسیر راه‌آهن، مسدود شدن ریل و توقف عبور و مرور قطارها شده است.
آخرین وضعیت استان‌های سیلزده
«سید مصطفی مرتضوی» سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر هم از آمادگی امدادگران برای خدمات‌رسانی به سیلزدگان در 12 استان با 126 شهر خبر داد و در مورد آخرین وضعیت سیل و آبگرفتگی در کشور، افزود: استان‌های خوزستان، ایلام، لرستان، اصفهان، فارس، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی و رضوی، آذربایجان شرقی، گیلان، شمال استان بوشهر و همدان دچار سیل و آبگرفتگی شده‌اند. تاکنون 5 هزار و 600 نفر در این حوادث دچار آسیب شده‌اند که به آنان امدادرسانی شده است. حجم آب در رودخانه کارون رو به افزایش است و ستاد مدیریت بحران خوزستان نسبت به افزایش آب هشدار داده است. مرتضوی گفت: شهرهای اندیمشک، اندیکا، اهواز،‌ ایذه، باغملک، هفتگل، گتوند، رامهرمز، شوش و امیدیه در خوزستان، بیشتر از شهرهای دیگر دچار سیل و آبگرفتگی شده‌اند و تاکنون در 20 شهر و روستای این استان امدادرسانی انجام شده است. در خوزستان تاکنون برای 2 هزار و 77 نفر اسکان اضطراری تأمین شده و 2 نفرهم به مراکز درمانی منتقل شدند.
سخنگوی سازمان امداد و نجات اضافه کرد: در لرستان، شهرهای پلدختر، الشتر، کوهدشت، دورود، الیگودرز، خرم آباد، بروجرد، ازنا و نورآباد دچار سیل شده‌اند. در این شهرها به 2 هزار و 750 نفر امدادرسانی شده و 725 نفر اسکان اضطراری شده‌اند؛ ضمن اینکه 280 چادر امدادی برپا شده است. در لرستان همچنین 3 مصدوم با بالگرد به بیمارستان منتقل شدند؛ علاوه بر این 280 واحد مسکونی که زیر آب رفته بود، تخلیه آب شد. مرتضوی افزود: در استان ایلام نیز شهرهای ایوان، دره شهر، دهلران، شیروان، چرداول و مهران دچار سیل و آبگرفتگی شده است.در این استان نیز به 580 نفر امدادرسانی و عملیات نجات برای 9 نفر با بالگرد انجام شد؛ همچنین یک نفر به بیمارستان منتقل شد، یک نفر فوتی و یک نفر مفقودی نیز در این استان ثبت شد. برف و کولاک، همچنان در استان‌های لرستان، گیلان و اصفهان، وجود دارد و تاکنون 30 دستگاه خودروی مانده در برف رهاسازی و 317 نفر در مناطق برفی این استان‌ها اسکان اضطراری داده شدند. به گفته «محمدرضا شمسایی» مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در اوج بارندگی 8 هزار مترمکعب آب در ثانیه وارد مخزن سد «دز» می‌شد. طبق آمار70 سال اخیر، وقوع چنین سیلابی در محدوده «دز» بی‌سابقه است. به دلیل وقوع سیلاب، سرریز مخزن این سد برای تخلیه حجم آب ورودی باز شده و در چند ساعت 4 هزار و 600 مترمکعب آب در ثانیه از مخزن سد دز رهاسازی شد.
«عبدالحسن مقتدایی»، استاندار خوزستان نیز تصریح کرد: با تلاش نیروهای سد «دز»، خطری این سد را تهدید نمی‌کند. دیروز ورودی آب مخزن سد به 3 هزار و 300 مترمکعب در ثانیه و خروجی سد به 3 هزار و 600 مترمکعب در ثانیه رسید.
«هاشم بالدی» مدیرکل مدیریت بحران خوزستان هم با اشاره به تخلیه روستاها و منازل مجاور رودخانه‌ها در شهرهای شمالی این استان، اظهار داشت: روستاها و شهرهای اطراف رودخانه «دز» به دلیل بارندگی و احتمال بالا آمدن آب رودخانه تهدید می‌شود و در خطر سیل است.‌ صبح پنجشنبه گذشته در پی بالا آمدن آب رودخانه «دز»، پل شناور در دزفول تخریب شد و همچنین تراز بالای آب، پل «چهارم خرداد» دزفول را نیز تهدید می‌کند.
بالدی با بیان اینکه در شهرستان دزفول 800 رأس دام بر اثر سیل از بین رفته، افزود: چند واحد مسکونی نیز دراندیمشک خسارت دیده که پس از بررسی‌ها به صورت دقیق گزارش داده خواهد شد. تخریب پل شناور دزفول تلفات جانی در پی نداشته و میزان خسارت مالی نیز هنوز برآورده نشده است.‌
امدادرسانی به سیلزدگان
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اشاره به افزایش دبی رودخانه «کارون» در مسیر شهر اهواز، توصیه کرد که اهوازی‌ها از تردد در مناطق و بلوارهای ساحلی این شهر خودداری کنند.
وی از امدادرسانی به خانوارهای سیلزده و اسکان 25 خانوار دزفولی در اردوگاه اسکان اضطراری خبر داد و گفت: تاکنون در مجموع 311 خانوار سیلزده شامل یک هزار و 203 نفر در استان امداد‌رسانی شده و عملیات امدادرسانی به مناطق تحت تأثیر سیل همچنان ادامه دارد. در مجموع 315 امدادگر و نجاتگر هلال احمر در حال امداد‌رسانی به مناطق سیلزده در خوزستان هستند و در مجموع 178 دستگاه چادر‌، 4 هزار و400 متر موکت‌، 2 هزار و 400 تخته پتو و همچنین اقلام مورد نیاز از جمله کنسرو‌، قند و شکر و چای و نایلون پوششی میان سیلزدگان توزیع شده است. «کوروش بهادری»، مدیرکل هواشناسی خوزستان نیز از احتمال آبگرفتگی مناطق مجاور رودخانه «کارون» در مسیر شهر اهواز در پی بارندگی‌های اخیر خبر داد و اظهارداشت: در «دهدز» بارندگی شدید همراه با رگبار و رعد و برق و در بهبهان بارندگی شدید همراه با باد شدید با سرعت 50 کیلومتر در ساعت رخ داده است. در رامهرمز، آغاجاری، امیدیه، ایذه و مسجدسلیمان نیز بارندگی شدید همراه با باد شدید گزارش شده است.
«علی خدادادی»، مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان نیز عنوان کرد: یک اردوگاه اسکان اضطراری به ظرفیت 250 نفر در ورزشگاه شهید «ناحی» دزفول برپا شده و به 40 خانوار شامل 150 نفر امدادرسانی شده است. از این تعداد خانواده، 25 خانوار در اردوگاه اسکان اضطراری هلال احمر در ورزشگاه مستقر شده‌اند.همچنین در اندیمشک در مناطق «الوار گرمسیری» و «دیاب»،به 5 خانوار گرفتار در سیل توسط بالگرد امدادی هلال احمر امدادرسانی شد. در باغملک نیز در روستای «دره استی»، 2 چوپان دچار غرق شدگی بودند که توسط امدادگران هلال‌احمر نجات یافته و به بیمارستان منتقل شدند. در باغملک هم 12 خانوار در بخش مرکزی، 7 خانوار در «میداوود» و 12 خانوار در «صیدونم» گرفتار سیلاب شده‌اند. در مجموع 155 نفر سیلزده در این مناطق وجود داشت که تیم‌های هلال احمر برای ارزیابی و امدادرسانی به این مناطق اعزام شدند.
تخلیه جمعیت 13 روستای شوش
«رضا نجاتی»، فرماندار شوش نیزازتخلیه 13 روستا در بخش‌های «شاوور» و مرکزی  این شهرستان خوزستان خبر داد و بیان کرد: در پی بارندگی‌های اخیر، ستاد حوادث شوش برای پیشگیری و کنترل سیلاب در روستاها حضور دارد و از همه ظرفیت‌ها و امکانات از جمله بولدوزر، کمپرسی و سایر موارد برای ساماندهی وضعیت در مسیر روستاهای دشت «شاوور» و کناره‌های رودخانه‌ «دز» استفاده می‌شود.
تکذیب ترک بر داشتن سد دز
شایعاتی مبنی بر ترک برداشتن سد «دز» در خوزستان شنیده شد که از سوی مسئولان ذیربط تکذیب شده است. حجم این سد به 40 برابر شرایط معمول رسیده و بنابراین احتمال آبگرفتگی مزارع حاشیه رودخانه «دز» به دلیل سرریز شدن سد وجود دارد.
جابه‌جایی عشایر از مناطق پرخطر
«علی‌رحم کریمی»، مدیرکل امور عشایر خوزستان هم گفت: با تمهیدات لازم و اطلاع رسانی‌های انجام‌شده، در همه حوزه‌هایی که جزو محورهای عشایر محسوب می‌شود، آمادگی لازم برای مواجه شدن با بحران وجود دارد. با توجه به اینکه در آستانه کوچ عشایر قرار داریم و احتمال بروز خطر را پیش‌بینی می‌کردیم، در حوزه‌های کوچ و تردد عشایر اطلاع‌رسانی کردیم. همچنین 70 خانوار عشایری مستقر در حاشیه رودخانه «دز» را با همکاری ستاد مدیریت بحران به علت احتمال بروز خطر جابه‌جا کردیم.
احتمال زیر آب رفتن مزارع حاشیه رودخانه «دز»
«کیخسروچنگلوایی» رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان هم اظهارداشت: نگرانی سازمان جهاد کشاورزی از رهاسازی آب از سرریزهای «دز» است که قطعاً بسیاری از مزارعی که در حاشیه این رودخانه قرار دارد، زیر آب خواهد رفت. بارندگی و باد شدید موجب بروز خسارت به بخشی از کشاورزی استان شده و همچنین رهاسازی آب از سرریزهای «دز» نیز خسارت سنگینی به مزارع این منطقه وارد می‌کند. باد شدیدی که این روزها در استان شاهد هستیم، باعث خوابیدگی محصولات در مزارع و ریزش محصول می‌شود.
تخلیه مناطق روستاهای سیلزده دزفول
«حبیب آصفی» ‌فرماندار دزفول نیز با اشاره به آبگرفتگی جاده «زاویه» دزفول از تخلیه جمعیت مناطق تحت تأثیر سیل در این شهرستان خبر داد و گفت: بارندگی‌های شدیدی در استان‌های همجوار رخ داد و ورود حجم بالای آب به حوضه آبریز سد «دز» و پر شدن آن موجب شد که این سد بازگشایی شود و به صورت مهندسی شده آب هدایت شود.
بسیج امکانات برای سوخت‌رسانی
«سیداسد میرعالی» رئیس روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه اهواز نیز از بسیج امکانات برای سوخت‌رسانی اضطراری به مناطق سیلزده خوزستان خبر داد و افزود: برای تأمین سوخت مورد نیاز به مناطق سیلزده روستایی و سخت گذر شرق، شمال شرق و شمال استان که در روزهای اخیر با مشکلاتی برای تأمین نفت سفید، بنزین و گاز مایع رو به رو بوده‌اند همه نیروهای بسیج و عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به حال آماده باش درآمدند و مشغول سوخت‌رسانی به مناطق بحران زده استان هستند.
قطعی آب روستاهای لرستان
«علیرضا کاکاوند»، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان نیز از وارد آمدن خسارت و قطع آب روستاهای استان در پی وقوع سیل و طغیان رودخانه‌ها خبر داد و گفت: متأسفانه در این حادثه 130 تا 140 روستای لرستان دچار قطعی آب شد. با ارائه گزارش این موضوع بلافاصله پرسنل شرکت وارد عمل شدند. در حال حاضر 41 روستای شهرستان پلدختر مشکل آب دارد و با تانکر آب مورد نیاز آنها تأمین می‌شود.
«مجید امرایی»، مدیر روابط عمومی شرکت توزیع برق لرستان نیز اظهارداشت: سیل 5/1میلیارد تومان خسارت به تأسیسات برق پلدختر وارد کرده است. همه روستاهای استان برق دارد و تنها برق روستای «مورانی» قطع است. «رضا آریایی»، ‌مدیر کل مدیریت بحران لرستان هم گفت: راه ارتباطی 80 روستای استان قطع شده و این روستاها در کوهدشت، خرم آباد، دلفان، دورود و شاهیوند قرار دارد. در تلاش هستیم تا سریعتر راه ارتباطی این روستاها باز شود. فرمانداران در حال برآورد خسارت هستند.
حرکت تمام قطارهای محور جنوب متوقف شد
«عبدالکریم درویش زاده»، مدیرکل راه آهن جنوب نیز گفت: به دلیل بارندگی‌های شدید و مسدود شدن خط آهن در 115 کیلومتری شمال اندیمشک، حرکت همه قطارهای اهواز روز پنجشنبه گذشته به سمت تهران و مشهد لغو شد. قطارهایی که از سوی تهران عازم اندیمشک و اهواز بودند نیز در شهرهای دورود و اراک متوقف شدند و مسافران آنها به وسیله اتوبوس راهی این 2 شهر شدند. حوالی ساعت 18 روز پنجشنبه گذشته دو سالن مسافری یک قطار محلی که از دورود عازم اندیمشک بود، به دلیل بارش شدید باران از ریل خارج و این مسأله موجب مسدود شدن مسیر و بروز خسارت‌هایی در این منطقه شد. این حادثه در منطقه لرستان و در 115 کیلومتری شهرستان اندیمشک رخ داد که قطار در مسیر حرکت خود با یک توده گل برخورد و از ریل خارج شد. شدت بارندگی به حدی بوده که خاکریز‌های اطراف یکی از پل‌های شمال ایستگاه «تنگه 5» نیز از بین رفته و مشکلات فراوانی را به بار آورده است. به دلیل حجم بالای بارندگی در این مناطق انجام عملیات بازگشایی دشوار است، اما همکاران همه تلاش خود را انجام می‌دهند تا این مسیر بسرعت بازگشایی شود و مشکلی برای تردد قطارها وجود نداشته باشد.
خسارت سیل در دهلران
درهمین حال «امیدعلی سبزی»، فرماندار دهلران در استان ایلام نیز به خسارت36 میلیارد تومانی بارش شدید باران و سیل در این شهرستان اشاره کرد و افزود: در جریان بارش 181 میلی‌متر باران، مسیرهای مواصلاتی شهرستان دچار خسارت جدی شده است. جاده کمربندی دهلران در جریان سیل بشدت آسیب دیده و زیرساخت‌های شهری و جاده‌های بین مزارع نیز از این سیل در امان نمانده و مزارع کشاورزی هم دچار آبگرفتگی شده ‌است. فرماندار دهلران اضافه کرد: عدد اولیه خسارت‌های ناشی از این بارش در دهلران 36 میلیارد تومان برآورد شده و تعیین خسارت ناشی از سیل در این شهرستان کماکان ادامه دارد. همچنین 2 هزار واحد مسکونی دچار آبگرفتگی شده‌ و 2 دستگاه خودرو سواری و تریلر واژگون شده‌ که یک راننده خودرو نیز در سیل گرفتار شده و فوت کرده است. وی به مصدومیت 9 نفر درپی وقوع سیل اشاره کرد و گفت: با کمک نیروهای امدادی و خدمات‌رسان 50 نفر در راه مانده نجات یافتند. همچنین 3 زنبوردار گرفتار در رودخانه «سیمره» واقع در روستای «زیر خاکی» از توابع بخش «هلیلان» شهرستان چرداول با تلاش امدادگران و با عملیات «راپل» (دسترسی با طناب) از بالگرد نجات یافتند.
آبگرفتگی 5 خانه در قم
«عباس جعفری»، مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم  نیز اظهارداشت: طی بارندگی روز پنجشنبه گذشته، ۵ مورد ورود آب به منازل گزارش شد که با حضور نیروهای عملیاتی آتش نشانی به وسیله دستگاه‌های مکنده، نسبت به تخلیه آب اقدام شد.
امدادرسانی به 211 گرفتار در سیل کرمانشاه
«جهانگیرپورحسن»، معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه هم از امدادرسانی به 211 گرفتار در سیل که عمدتاً هم عشایر بودند، در پی بارش‌های اخیر استان خبر داد و افزود: با اعلام هشدارهای پیاپی سازمان هواشناسی، مدیریت بحران و سازمان امداد و نجات، از روز یکشنبه (22 فروردین) 500 نفر از نیروهای ما در قالب 100 تیم در آماده‌باش بودند. وی با اشاره به اینکه در این مدت به تعداد زیادی از خانوار‌های گرفتار در سیلاب امدادرسانی شد، بیان کرد: به 44 خانوار با جمعیت 211 نفر امدادرسانی کردیم که عمدتاً هم از عشایر بودند. همچنین 215 بسته غذایی و اقلام ضروری مانند زیرانداز و پتو بین خانواده‌های گرفتار در سیلاب توزیع شد. عمده نقاطی که در بارندگی اخیر در استان دچار مشکل شد، شهرستان‌های کرمانشاه، سنقر، کنگاور و هرسین بود که البته عمدتاً هم مردم عشایر این مناطق تحت شعاع قرار گرفتند. همچنین به گفته «علی اشرف آزادی»، مدیر امور عشایر استان کرمانشاه، 30 رأس از دام عشایر «ایل زنگنه» کرمانشاه بر اثر برخورد صاعقه تلف شدند.
زیان سیلاب در همدان
«علیمردان طالبی» مدیرکل مدیریت بحران استان همدان نیز اعلام کرد: سیلاب به چند خانه روستایی و شهری، مزارع، استخرهای پرورش ماهی و مدرسه این استان خسارت‌هایی وارد کرد. سیلاب بیشتر به خانه‌های روستاهای نهاوند وارد شده که با همکاری تیم‌های امدادی آب از منازل تخلیه شده است. همچنین آب به یکی از مدارس ابتدایی واقع در روستای «لیلان» نهاوند وارد شد که با توجه به تعطیل بودن این مدرسه در روز پنجشنبه، مشکلی ایجاد نشد. طغیان رودخانه «گاماسیاب» به استخرهای پرورش ماهی حاشیه این رودخانه خسارت وارد کرد و موجب جابه‌جایی ماهی‌ها به نقاط دیگر شده است.
پرشدن 90 درصد سد مخزنی کرج
«محمدتقی ایرانی»، فرماندار کرج نیز با تأکید بر اینکه میزان بارندگی در کرج ۲۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته، گفت: در حال حاضر ۹۰ درصد ظرفیت سد مخزنی امیرکبیر (سد کرج) پر شده است. از ابتدای سال آبی ۹5 - ۹4 تا ۲۶ فروردین ماه میزان بارندگی در کرج ۳۶۵ میلیمتر بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نشان از افزایش ۲۰ درصدی دارد. این در حالی است که در این دوره زمانی میانگین میزان بارندگی در کشور ۱۹۴ میلیمتر اعلام شده است.
وقوع 50 مورد آبگرفتگی در مشهد
آتشپاد دوم «حسن جعفری» مدیرعامل سازمان آتش نشانی مشهد هم از وقوع بیش از 50 مورد آبگرفتگی در منازل و معابر این شهر بر اثر بارندگی‌های پنجشنبه شب گذشته خبر داد و افزود: این آبگرفتگی‌ها بیشتر در معابر، میادین، منازل و مغازه‌های واقع در خیابان‌های امامت، جلال آل احمد، امام حسین(ع)، استقلال و حر عاملی مشهد رخ داد.
آبگرفتگی معابر در ارومیه
بارش باران ظهر پنجشنبه گذشته درارومیه نیزشدت گرفت و موجب آبگرفتگی معابر و خیابان‌های این شهر و برخی شهرستان‌های آذربایجان غربی از جمله مهاباد و چالدران شد. این بارش‌ها موجب شد، تا در بسیاری از فاضلاب‌های موجود در سطح خیابان‌ها نیز گشوده شده و حتی برخی از کانال‌ها و نهرهای موجود در سطح شهر ارومیه نیز سرریز شده و آب آنها به داخل خیابان‌ها و کوچه‌ها سرازیر شود.
خسارت تگرگ به محصولات باغی کهگیلویه وبویراحمد
در همین حال، بارش دانه‌های درشت تگرگ بهاری برای دومین بار در مناطق سرحدی وگرمسیری کهگیلویه وبویراحمد به سردرختی باغ‌ها خسارت زده و موجب ریزش شکوفه‌های درختان میوه شده است.
بارش برف سنگین در چهارمحال و بختیاری
همچنین از چهارمحال و بختیاری گزارش رسیده که بارش برف سنگین، بهار این استان را زمستانی کرده، به‌طوری که برف موجب شکسته  شدن  درختان،کندی تردد خودروها، آبگرفتگی معابر و خیابان‌های سطح  شهرها شده است. اگرچه بارندگی‌ها در مرکز و جنوب این استان قطع شده، اما در شمال و شمال شرق استان و بویژه ارتفاعات برف در حال باریدن است.
افزایش بارندگی‌ در شمال و شرق
بر اساس گزارش هواشناسی، با نفوذ سامانه بارشی فعال، امروز و فردا‌ شاهد تشدید بارندگی‌ در نیمه شمالی، بویژه شمال و شمال شرق کشورهستیم. در بخش‌هایی از جنوب شرق بجز سیستان و بلوچستان بارندگی پیش‌بینی نمی‌شود، پدیده غالب در نیمه شرقی و بخش‌هایی از جنوب شرق،‌ افزایش وزش باد و در برخی نقاط گرد و خاک است. در این مدت، آب‌‌های جنوبی کشور مواج و متلاطم خواهد بود و خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان هم مواج است. همچنین برای پایتخت آسمانی ابری همراه با بارش باران همراه رعد و برق، وزش باد و رگبار پیش‌بینی می‌شود که در گرم‌ترین زمان دما به ۱۹ درجه خواهد رسید.

منبع:روزنامه ایران

 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.