نخستین روز سال جدید سینمایی ایران آغاز شده و جشنواره فیلم فجر هم به سن پختگی نزدیک؛ حالا بعد از گذشت سی وسه سال، جشنواره رویدادی مهم در سینمای ایران است و کسی هم نمی‌تواند اهمیت آن را نادیده بگیرد. جشنواره‌ای که توسط دولت برگزار می‌‌شود و قواعد و ویژگی‌های خودش را دارد.

ایران آنلاین / عده‌‌ای انتقادهایی نسبت به وجوه مختلف آن دارند که چه بسا در جای خود مفید هم باشند؛ اما در هر حال هیأت انتخابی وجود دارد که باید از میان آثار مختلف دست به انتخاب بزند و طبیعی است که تعدادی از آنها حذف خواهند شد. هرچند در میان غایبان جشنواره امسال نام‌های مهمی مثل حمید نعمت‌الله، رضا عطاران، علیرضا داودنژاد و اصغر فرهادی دیده می‌‌شود که برخی از آنها فرم پر نکرده بودند، بعضی دیگر هم به دلیل ادامه تولید موفق به حضور در جشنواره نشدند و تعدادی هم طبیعتاً نتوانستند نظر داوران را به خود جلب کنند اما از سوی دیگر، قرار نیست ۲۲ اثر راه یافته به بخش سودای سیمرغ جشنواره امسال، روشن‌کننده تکلیف سینمای ایران در سال آینده باشند. با این حال فیلم‌ هایی که موفق شده‌اند با نظر هیأت انتخاب در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر شرکت کنند، بیشترشان آثار پراهمیتی هستند و تنوع خوبی دارند. با اینکه سینماگران موج نو نظیر مهرجویی و فرمان‌ آرا و کیمیایی امسال غایبند، اما پیشتازی جوان‌‌های سینمای ایران مثل نرگس آبیار، رضا درمیشیان، هومن سیدی و هاتف علیمردانی در کنار فیلمسازان باتجربه‌ای مثل کیومرث پوراحمد، رضا میرکریمی، ابراهیم حاتمی کیا، کمال تبریزی و فرزاد موتمن نوید جشنواره‌ای گرم و پررونق را می‌دهد. در ادامه نگاهی انداخته‌‌ایم به ۲۲ فیلمی که در بخش سودای سیمرغ حضور دارند.

«آب نبات چوبی»
محمدحسین فرح‌‌بخش از معدود کارگردان‌های سینمای بدنه در جشنواره امسال است. او در «آب نبات چوبی»، مثل گذشته علاقه‌‌اش به ملودرام و درام‌‌های اجتماعی را حفظ کرده است. آب نبات چوبی با بازی رضا عطاران، میلاد کی‌مرام، سحر قریشی، هنگامه حمیدزاده، کریم امینی، نگار عابدی، صفا آقاجانی و شقایق فراهانی به معضل دختران فراری می‌پردازد. اگر این فیلم در ادامه دو فیلم قبلی او یعنی «مستانه» و «زندگی خصوصی» باشد سه گانه‌‌اش را تکمیل کرده است. از نکات جالب این فیلم  بازی رضا عطاران در نقشی کاملاً جدی است که بخوبی از پس آن برآمده است.

«آخرین بار کی سحر را دیدی؟»
فریبرز عرب نیا در سال‌های اخیر در هر فیلمی که بازی کرده، حاشیه‌هایی ایجاد کرده. «چ» حاتمی کیا یکی از آنهاست و بعدی هم، همین فیلم تازه فرزاد موتمن که وقتی فیلمبرداری آن هنوز به پایان نرسیده بود عرب نیا به امریکا رفت؛ با وجود این، «آخرین بار کی سحر را دیدی؟» به موقع به دفتر جشنواره رسید. فیلم درباره یک حادثه اجتماعی است که سر و صدای زیادی به پا کرد: حادثه پل مدیریت که در آن دختری با ضربات چاقوی دوستش به قتل رسید. فریبرز عرب‌نیا، سیامک صفری، آتیلا پسیانی، ژاله صامتی، محمدرضا غفاری و بهاران بنی‌احمدی از جمله بازیگران این فیلم هستند.

«اژدها وارد می‌شود»

از «امـــروز» میرکــریمی در جشنواره دو سال پیش نه تنها استقبال نشد، بلکه بسیاری آن را فیلمی ضعیف در کارنامه او دانستند. امسال او با «دختر» در جشنواره حضور دارد که فیلمی خانوادگی با موضوعی اجتماعی است. میرکریمی اواخر دی، به دلیل اینکه مسئولیت ستاد آرای مردمی جشنواره فیلم فجر برای اهدای سیمرغ مردمی بر عهده خانه سینماست، فیلمش را از رقابت سیمرغ مردمی خارج کرد. فرهاد اصلانی، مریلا زارعی و ماهور الوند در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند

هنوز چیز زیادی در مورد این فیلم نمی‌دانیم؛ علت آن هم مانی حقیقی است که ترجیح داده خبرهای چندانی از آن به بیرون درز نکند. حقیقی معمولاً تلاش می‌کند از فرم‌های رایج در سینمای ایران فاصله بگیرد و آثارش هم اغلب مورد توجه منتقدین است. عجیب، تنها صفتی است که در مورد آخرین ساخته او مطرح شده است و در آن بازیگرانی مثل همایون غنی‌زاده، امیر جدیدی، احسان گودرزی، نادر فلاح، علی باقری، کیانا تجمل و … بازی کرده‌اند.

«امکان مینا»
فیلم‌های کمال تبریزی در چند سال اخیر با استقبال چندانی از سوی تماشاگران روبه‌رو نشده‌اند. نه «پاداش» او که بعد از سال‌‌ها اکران شد، اقبال بلندی داشت و نه «طعم شیرین خیال» در جشنواره سال گذشته توانست نظر مخاطبین و منتقدین را جلب کند. با این حال همکاری او و منوچهر محمدی بعد از ۱۲ سال در «امکان مینا» می‌تواند خاطره خوش «مارمولک» را دوباره زنده کند. بویژه اینکه فیلم جدید او یک عاشقانه سیاسی است که داستان آن در دهه ۶۰ می‌گذرد.
میلاد کی مرام بازیگر اصلی این فیلم نقش خبرنگاری را بازی می‌کند که به همراه همسرش که عضو یکی از گروه‌های سیاسی است درگیر حوادثی می‌شود. مینا ساداتی، شاهرخ فروتنیان و سیامک صفری از دیگر بازیگران این فیلم هستند.

«بادیگارد»
حاتمی کیا معمولاً به هنگام ساخت فیلم، با راه‌اندازی وبسایتی خبرهایی هر چند اندک از فیلمش منتشر می‌کند. بنابراین می‌دانید که «بادیگارد» او همان طور که از نامش پیداست در مورد محافظی به نام حیدر است که از شخصیت‌های مهم نظام محافظت می‌کند.
مفاهیمی نظیر آرمان و تقابل آن با مسائل دیگر، تردیدها و تضادها و... مثل سایر فیلم‌های فیلم حاتمی کیا در بادیگارد هم دیده می‌شود. خبرهای زیادی هم در مورد این فیلم منتشر شده که از همین حالا اکران نوروزی آن قطعی شده و خبر دیگر هم اینکه هیأت انتخاب نسخه بدون پایان آن را بازبینی کرده است.
پرویز پرستویی، مریلا زارعی، بابک حمیدیان، محمود عزیزی، فرهاد قائمیان، امیر آقایی، دیبا زاهدی، شیلا خداداد و پریوش نظریه بازیگران اصلی آن هستند.

«بارکد»
«صاف کننده» نام اولیه این فیلم بود که بعد به «بارکد» تبدیل شد. مصطفی کیایی کارگردان این فیلم خبر داده که بارکد عجیب ترین فیلم کارنامه کاری‌اش است. در خلاصه داستان‌ آمده: پشت هر آدمی یه داستانی هست و پشت هر داستانی یه آدم؛ بهتره قبل از هر قضاوتی یه‌کم صبر داشته باشیم. بهرام رادان، محسن کیایی، سحر دولتشاهی، بهاره کیان افشار، بابک بهشاد و … در بارکد بازی کرده‌اند.

«به دنیا آمدن»
محسن عبدالوهاب از جمله فیلمسازهای جدی و منظم است و به همین دلیل «به دنیا آمدن» تولید خوبی را تجربه کرد و به موقع هم به دفتر جشنواره رسید.
از آخرین فیلمی که ساخته یعنی «لطفاً مزاحم نشوید» ۵ سال می‌گذرد و تجربه سال‌ها همکاری با رخشان بنی‌اعتماد را دارد و مثل او به موضوعات اجتماعی علاقه دارد. فیلم جدیدش هم موضوعی  اجتماعی دارد و هدایت هاشمی، الهام کردا، پونه عبدالکریم‌زاده و... در آن بازی کرده‌اند.

«خشم و هیاهو»
فیلم قبلی هومن سیدی با نام «اعترافات ذهن خطرناک من» در جشنواره سی و سوم با نگاه مثبت منتقدین و مخاطبین مواجه شد. سیدی این بار ترجیح داده اهمیت بیشتری به داستان‌گویی بدهد و سراغ ساخت یک اثر اجتماعی بر اساس ماجرای زندگی ناصر محمدخانی و شهلا جاهد - بدون اشاره به نام آنها- رفته است. هر چند فیلم در ابتدا قرار بود در مورد یک بازیگر باشد که موضوع آن به دلیل نگرفتن پروانه ساخت چندین بار تغییر کرد و در نهایت کاراکتر اصلی فیلم به یک خواننده تبدیل شد. «خشم و هیاهو» با بازی طناز طباطبایی، نوید محمدزاده، سعید چنگیزیان، بهناز جعفری، رضا بهبودی، رعنا آزادی ور و بهزاد عمرانی در جشنواره اکران خواهد شد.

«دختر»
از «امـــروز» میرکــریمی در جشنواره دو سال پیش نه تنها استقبال نشد، بلکه بسیاری آن را فیلمی ضعیف در کارنامه او دانستند. امسال او با «دختر» در جشنواره حضور دارد که فیلمی خانوادگی با موضوعی اجتماعی است. میرکریمی اواخر دی، به دلیل اینکه مسئولیت ستاد آرای مردمی جشنواره فیلم فجر برای اهدای سیمرغ مردمی بر عهده خانه سینماست، فیلمش را از رقابت سیمرغ مردمی خارج کرد. فرهاد اصلانی، مریلا زارعی و ماهور الوند در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند.
«دلبری»
«دلبری» ساخته جلال دهقانی اشکذری که هنگامه قاضیانی و عباس غزالی نقش‌های اصلی را بازی می‌کنند، درباره زنی به نام طوبی است که در شب مراسم عروسی خواهرزاده‌اش اتفاقاتی برایش رخ می‌دهد.
این فیلم در مورد شهدا و تنها سهم سینمای دفاع مقدس در جشنواره امسال است.

«رسوایی 2 »
می‌ گویند مسعود ده نمکی در این فیلم هم انتقادهای تند و تیز زیادی گنجانده است که البته چندان هم عجیب نیست. شاید اگر خیلی‌‌های دیگر می‌خواستند سراغ مضامین مشابهی که در آثار او دیده می‌شود، بروند حاشیه‌ها و محدودیت‌هایی را تجربه می‌کردند. ساخته مسعود ده نمکی با بازی اکبر عبدی، سحر قریشی، محمدرضا شریفی‌نیا، امیر نوری، مهران رجبی، فخرالدین صدیق‌ شریف، رامین راستاد، ابوالفضل همراه، اسماعیل خلج و امین ایمانی که داستانش در ادامه قسمت قبلی «رسوایی» روایت می‌شود.

«زاپاس»

پرویز شهبازی در مالاریا همان مسیری را ادامه داده که پیش از این در «نفس عمیق»‌ و «دربند» آغاز کرده بود. نام اولیه این فیلم، «نسیم» بود که شهبازی ترجیح داد آن را به نامی تغییر دهد که یکی از فیلمنامه‌های قدیمی اوست که قرار بود در سال ۸۴ ساخته شود اما به دلیل ایجاد نشدن شرایط این اتفاق نیفتاد. ساعد سهیلی، ساغر قناعت، آزاده نامداری و آذرخش فراهانی (پسر بهزاد فراهانی) بازیگران این فیلم هستند

برزو نیک‌نژاد بیشتر از آنکه در سینما شناخته شده باشد، نامی آشنا برای مخاطبین تلویزیون است. در تلویزیون نویسنده «دودکش» بوده و کارگردان «دردسرهای عظیم».
«ناخواسته» اولین فیلم سینمایی او بود که دو سال از ساختش می‌گذرد. زاپاس درامی اجتماعی با بازی امیر جعفری، ریما رامین‌فر، جواد عزتی، الناز حبیبی، احمد مهران فر، شبنم مقدمی، نرگس رمضانی و ماهان نصیری است.

«سیانور»
سیانور دومین فیلم سیاسی جشنواره امسال است که قصه‌اش در دهه ۵۰ می‌گذرد. بهروز شعیبی نخستین بار با «دهلیز» در جشنواره حضور پیدا کرد که برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم سی و یکمین جشنواره فیلم فجر در بخش نگاه نو شد و هانیه توسلی هم برای بازی در این فیلم سیمرغ
بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را به خانه برد.
سیانور یکی از پربازیگرترین فیلم‌های جشنواره است و هانیه توسلی که بار دیگر با شعیبی در این فیلم همکاری کرده است، در نقش دختری ظاهر شده که درگیر ماجراهایی سیاسی می‌شود.
مهدی هاشمی، آتیلا پسیانی، هانیه توسلی، حامد کمیلی، بهنوش طباطبایی و بابک حمیدیان از بازیگران این فیلم هستند.
«عادت نمی‌کنیم»
«وقتی همه چی خوبه و خوشه زندگی کردن هنر نیست». این خلاصه فیلمی است که ابراهیم ابراهیمیان کارگردان «عادت نمی‌‌کنیم» در اختیار رسانه‌ها گذاشته است. از نکات قابل توجه فیلم بازی زوج محمدرضا فروتن و هدیه تهرانی است که پس از ۱۶ سال همبازی شده‌اند. به همین علت از همین حالا می‌توان سرنوشت خوبی را برای این فیلم در گیشه متصور شد. خبر ویژه دیگر جز بازیگران که امتیاز اصلی فیلم هستند منتشر نشده است. ساره بیات، حمیدرضا آذرنگ، حدیث میرامینی، پانته‌آ پناهی‌ها و شیرین یزدان‌بخش از دیگر بازیگران عادت نمی‌کنیم هستند.

«کفش‌هایم کو؟»
از آخرین باری که کیومرث پوراحمد فیلم درخشانی ساخت، حدود ۹ سال می‌گذرد و حالا با «کفش‌هایم کو» بسیاری از امیدها زنده شده که او به سینمای مورد علاقه اش بازگشته است. خبرهای زیادی در مورد این فیلم منتشر شد و خیلی‌ها بین این فیلم و «شب یلدا»ی پوراحمد شباهت هایی دیده بودند که البته مشخص شد چنین چیزی صحت ندارد. فیلم در مورد فردی با بازی رضا کیانیان است که به بیماری آلزایمر مبتلاست و نقش همسرش را هم رویا نونهالی بازی می‌کند. باید منتظر ماند و دید که امسال پوراحمد موفق به یادآوری خاطره خوب فیلم هایی مثل «اتوبوس شب» و «شب یلدا» خواهد شد یا نه. مجید مظفری، مینا وحید و بهاره کیان‌افشار هم در این فیلم بازی کرده‌اند.

«لانتوری»
موضــــــوع فیلم جدید رضا درمیشیان یکی از مسائل حاد جامعه یعنی اسیدپاشی است. با وجود این، داستانی عاشقانه دارد که اکثر لوکیشن‌‌هایش در خیابان‌های تهران است. «لانتوری» هم مثل فیلم قبلی درمیشیان یعنی «عصبانی نیستم» حاشیه‌هایی پیدا کرد اما در نهایت همه مشکلات حل شد تا فیلم به موقع به جشنواره برسد. باران کوثری، نوید محمدزاده و مریم پالیزبان عهده‌دار نقش‌های اصلی هستند.

«مالاریا»
پرویز شهبازی در مالاریا همان مسیری را ادامه داده که پیش از این در «نفس عمیق»‌ و «دربند» آغاز کرده بود. نام اولیه این فیلم، «نسیم» بود که شهبازی ترجیح داد آن را به نامی تغییر دهد که یکی از فیلمنامه‌های قدیمی اوست که قرار بود در سال ۸۴ ساخته شود اما به دلیل ایجاد نشدن شرایط این اتفاق نیفتاد. ساعد سهیلی، ساغر قناعت، آزاده نامداری و آذرخش فراهانی (پسر بهزاد فراهانی) بازیگران این فیلم هستند.

«نفس»
نرگس آبیار فیلمنامه سومین فیلم خود را هم مثل «شیار ۱۴۳» بر اساس یکی از داستان‌های خودش نوشته است: قصه زندگی یک خانواده یزدی بین سال‌های 57 تا 62. روایتی از زندگی چهار کودک با نام‌های بهار، نادر، کمال و مریم که همراه پدرشان غفور (با بازی مهران احمدی) و مادربزرگ (با بازی پانته‌آ پناهی‌ها) در دهه50 خورشیدی نفس می‌کشند! دنیای این کودکان دنیایی است پر از رؤیاهای زیبای کودکانه که قرار است رنگ حقیقت به خود بگیرد. آبیار این «نفس» را در شهر یزد مقابل دوربین برده و قصه را هم در خانواده‌ای یزدی تعریف می‌کند. مهران احمدی، پانته‌آ پناهی‌ها، گلاره عباسی، سیامک صفری و شبنم مقدمی بازیگران فیلم هستند که با آبیار همکاری کرده‌اند.

«نقطه کور»
شاید اگر سرمایه گذاران سومین فیلم مهدی گلستانه موفق می‌شدند با هدیه تهرانی برای حضور در این فیلم به توافق برسند، «نقطه کور» تبدیل به دومین فیلمی می‌شد که زوج فروتن و تهرانی در آن بازی کرده‌اند. اما این اتفاق نیفتاد و هانیه توسلی جایگزین تهرانی شد. در خلاصه داستان فیلم آمده: خسرو 23 روز بر پهنه دریا و به دور از خانواده‌اش گذرانده است. او با دنیایی از ابهامات فکری که تمام مدت همراه او بوده وارد خانه‌اش در تهران می‌شود اما تمامی ذهنیت‌هایش عینیت یافته و قادر به مقابله با مسائل پیش آمده نیست تا اینکه... شقایق فراهانی، محسن کیایی، خاطره اسدی، مریم بوبانی و نیکی مظفری هم از دیگر بازیگران نقطه کور هستند.

«نیمه شب اتفاق افتاد»
تینا پاکروان و نرگس آبیار تنها فیلمسازان زن در جشنواره سی و چهارم فیلم فجر هستند. قرار بود فاطمه معتمدآریا در این فیلم بازی کند که سر کارِ دیگری حاضر و رویا نونهالی جایگزین او شد.
اما تغییر بازیگران به اینجا ختم نشد و پانته‌آ پناهی‌ها هم که قرار بود در فیلم حضور داشته باشد، این امکان برایش فراهم نشد و ستاره اسکندری نقش او را به عهده گرفت. حامد بهداد، گوهر خیر‌اندیش، آتیلا پسیانی و رابعه اسکویی دیگر بازیگران این فیلم هستند که داستان عشق‌های نامتعارف از عروسی تا عزاست.

«وارونگی»
سحر دولتشاهی و علی مصفا برادر و خواهری هستند که می‌کوشند تا مادر خود را به مکانی بهتر منتقل کنند. میان هر سه فیلمی که بهنام بهزادی ساخته است چندین سال فاصله وجود دارد و حالا او بعد از ۳ سال با «وارونگی» به سینما بازگشته که از قرار معلوم تفاوت‌های زیادی با دو ساخته قبلی‌اش دارند.
فیلمبرداری در تهران انجام شده و قرار بود محمدرضا گلزار هم در آن بازی کند که میسر نشد. ستاره پسیانی، رویا جاویدنیا و علیرضا آقاخانی هم در این فیلم بازی کرده‌اند.

«هفت ماهگی»
داستان «هفت ماهگی» درباره زوج جوانی است که به نظر می‌‌آید می‌توان قصه‌شان را به نسل جوان تعمیم داد. هاتف علیمردانی در نخستین فیلمش «مردن به وقت شهریور» که این روزها بتازگی به شبکه نمایش خانگی هم وارد شده نتوانست موفقیت چندانی کسب کند. «کوچه بی‌نام» او اما در جشنواره سال گذشته با تحسین مخاطبین و منتقدین روبه‌رو شد.
«هفت ماهگی» درباره دو خانواده طبقه متوسط شهری است که بین آنها اختلافی رخ می‌دهد و برای رفع اختلاف‌ها با نظرهای مختلفی مواجه هستند. این فیلم در تهران و شمال فیلمبرداری شده است که با حادثه تلخ تصادف باران کوثری همراه شد. هفت ماهگی فیلم پربازیگری است و حامد بهداد، باران کوثری، پگاه آهنگرانی، هانیه توسلی، احمد مهران فر، فرشته صدرعرفایی، بهناز جعفری و رضا بهبودی در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند./روزنامه ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.