یک گروه حقوق بشر مطرح در آمریکا اعلام کرد که وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) وعده داده است نزیک به 200 عکس از اقدام بازجویان خود در شکنجۀ زندانیان در عراق و افغانستان منتشر کند.

ایران آنلاین /اتحادیۀ آزادی‌های شهروندی ۀمریکا اولین بار در سال 2004 با طرح دعوی در دادگاه، ارتش این کشور را تحت فشار قرار داد تا حدود 2 هزار عکس از اقدامات خشونت‌بار نیروهای آمریکایی علیه بازداشت‌شدگان منتشر کند.

این سازمان خصوصی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد پنتاگون قرار است 198 عکس از این اقدامات را روز جمعه (9 بهمن) در اینترنت منتشر کند.

کنگرۀ آمریکا که اکثریت آن جمهوری‌خواه هستند، با تصویب لایحۀ معافیت از قانون آزادی اطلاعات در صدد جلوگیری از انتشار این عکس‌ها بود که انتظار می‌رود این اقدام با محکومیت فعالان حقوق بشر روبرو شود.

مارس گذشته (حدود اسفند 1393) نیز پنتاگون از یک قاضی امریکایی حکم انتشار عکس‌ها را دریافت کرد.

براساس اعلام اتحادیۀ آزادی‌های شهروندی آمریکا قرار است امروز جمعه عکس‌هایی از شکنجۀ بازداشت‌شدگان در زندان‌های بگرام در افغانستان و ابوغریب در عراق منتشر شود.

در سال 2004 میلادی، تصاویری از شکنجۀ زندانیان ابوغریب در بغداد، پایتخت عراق منتشر و موجب رسوایی مقامات امریکایی شد. تا جایی که آمریکا یازده تن از زندان‌بانان و مسئولین زندان را به اتهام شکنجه، آزار و قصور به سه تا ده سال زندان محکوم کرد.

ژنرال آنتونیو تاگوبا، مسئول تحقیق در پروندۀ زندان ابوغریب در گزارش‌های خود اعلام کرد ارتش امریکا شکنجه‌های جنون‌آمیز، وحشیانه و هولناکی مرتکب شده است.

گزارش‌های بسیاری نیز از شکنجه و آزار بازداشت‌شدگان در زندان بگرام در افغانستان در طول سال‌های گذشته منتشر شده است. آمریکا تحت فشارهای بین‌المللی اواخر سال 1393 اعلام کرد این زندان را بسته است.

منبع:میزان
 

کلمات کلیدی